Blog

Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 2
01.12.2022

Rozkład naprężeń stycznych

W artykule znajdziesz:

Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 3
Rozkład naprężeń stycznych

Rozkład naprężeń stycznych na długości elementu przyjmowany jest zgodnie z rozkładem sił poprzecznych, z tym tylko że dla odcinka przypodporowego naprężenia styczne należy określać w odległości ha od podpory, zakładając, że są one stałe na odcinku 2 h0. Założenie to prowadzi do bardziej racjonalnego rozmieszczenia zbrojenia poprzecznego. Wyznaczone naprężenia styczne stanowią podstawę do zwymiarowania zbrojenia poprzecznego (program uprawnienia budowlane na komputer). Stopień zbrojenia tego zbrojenia w stosunku do płaszczyzny zespolenia oblicza się ze wzoru w którym wartość Rhz odnosi się do betonu niższej klasy (zwykle jest to beton uzupełniający). Jak wynika z budowy wzoru, każda konstrukcja zespolona musi mieć minimalny stopień zbrojenia poprzecznego.

Ze względu na możliwość przedwczesnego zniszczenia konstrukcji w wyniku poślizgu w płaszczyźnie zespolenia, obniżającego efektywność współpracy różnych betonów, naprężenia styczne w płaszczyźnie zespolenia nie powinny być większe niż 4 Rhz i większe niż 50 Pa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku gdy rr > 3 Rh:, zaleca się stosowanie strzemion ukośnych lub dodatkowych prętów odgiętych nachylonych do płaszczyzny zespolenia pod kątem a0 = 45 -i-60°, co znacznie podnosi ich efektywność na przenoszenie sił rozwarstwiających. Jeżeli rr <2 Rhz oraz jeżeli powierzchnia zespolenia została ukształtowana z wrębami o głębokości nie mniejszej niż 1 cm i szerokości odpowiadającej rozstawowi prętów zbrojenia poprzecznego, obliczony stopień zbrojenia poprzecznego może być zmniejszony o 20% (uprawnienia budowlane).

Zbrojenie poprzeczne może być wykonywane w postaci strzemion, pętli, siatek zgrzewanych oraz prętów odgiętych ze stali gładkiej lub żebrowanej klasy nic wyższej niż A-III. Zbrojenie to powinno być w pełni zakotwione w elementach współpracujących. Przy obliczaniu nośności rygla zespolonego w przekroju ukośnym można uwzględnić zbrojenie poprzeczne na rozwarstwienie, gdy zbrojenie to obejmuje całkowitą wysokość prefabrykatu podstawowego i betonu uzupełniającego. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, wówczas nośność rygla w przekroju ukośnym należy obliczać, przyjmując jedynie przekrój jego części prefabrykowanej (program egzamin ustny).

Charakter przegubowy

Przy sprawdzaniu nośności rygla zespolonego w przekrojach normalnych na moment zginający należy kierować się następującymi zasadami:

  1. jeżeli stosunek obciążeń działających w stadium montażu do obciążeń całkowitych jest nie większy niż 0,7, nośność elementu sprawdza się (poza nośnością prefabrykatu na obciążenia obliczeniowe) wg zasad przyjmowanych dla elementów jednorodnych i przyjmuje się zbrojenie większe z dwóch wyznaczonych dla stadium montażu i eksploatacji (opinie o programie),
  2. jeżeli stosunek obciążeń montażowych do obciążeń całkowitych przekracza wartość 0,7, stan graniczny nośności sprawdza się, stosując zasadę superpozycji sił wewnętrznych od obciążeń montażowych (stadium montażu) i uzupełniających (stadium eksploatacji), przyjmując zbrojenie jako sumę zbrojenia dla stadium montażu i przyrostu zbrojenia od obciążeń uzupełniających w stadium eksploatacji,
  3. przekrój elementu złożony z różnych betonów sprowadza się do przekroju jednorodnego, zachowując jego wysokość, przy czym zmienia się jedynie jego szerokość odpowiednio do stosunku obliczeniowych wytrzymałości na ściskanie tych betonów,
  4. nośność elementów podpieranych w przęśle w stadium montażu sprawdza się tak samo jak w przypadku elementów niepodpieranych (segregator aktów prawnych).

Przy sprawdzaniu stanów granicznych zarysowania i ugięć rygli zespolonych należy przestrzegać odpowiednich postanowień PN-76/B-03264. Przy opieraniu płyt stropowych na górnej powierzchni rygla przestrzeń między płytami wypełniana jest betonem na ogół uwzględnianym w pracy rygla jako elementu zespolonego.

W zależności od stopnia zapewnienia ciągłości zbrojenia podporowego połączenia płyt stropowych z ryglami mogą mieć charakter przegubowy lub ciągły (promocja 3 w 1). Odpowiednio do powierzchni przekroju tego zbrojenia ciągłość płyt może być zapewniona tylko w stanie granicznym użytkowania (dla ograniczenia ugięć) lub także w stanie granicznym nośności.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 8 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 9 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 10
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 11
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 12 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 13 Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 14
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fundamenty podstawą każdego domu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami