Blog

Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 2
24.09.2020

Rozkład reakcji w podłożu

W artykule znajdziesz:

Rozkład reakcji w podłożu

Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 3
Rozkład reakcji w podłożu

Rozkład reakcji w podłożu pod stopą sztywną zależy, jak wiadomo, od rodzaju podłoża i może w skrajnych przypadkach przyjmować kształty (program uprawnienia budowlane na komputer). Tych różnic jednak przy wymiarowaniu nie uwzględnia się, przyjmując, że odpór gruntu jest pod stopą równomiernie rozłożony. Jeśli przyjąć dla stopy schemat statyczny wspornika utwierdzonego w słupie i przeliczyć wartość momentu zginającego wywołanego odporem jednostajnie rozłożonym oraz porównać ten moment z momentami od rozkładów odporu pokazanych na to okaże się, że różnice wynoszą ±25% Różnice w naprężeniach wewnętrznych stopy można oceniać również na 25%.

Ponadto rzeczywisty rozkład odporu gruntu trudny jest do ścisłego określenia i może z czasem na skutek postępującego zagęszczenia gruntu oraz zmian warunków wilgotnościowych ulegać zmianie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z drugiej strony różnica między wartościami naprężeń, wynikających ze stosowanych obecnie metod wymiarowania, a wartościami rzeczywistymi jest prawdopodobnie również rzędu 25%. Biorąc to wszystko pod uwagę, liniowy rozkład odporu gruntu pod stopą można uznać za dostatecznie dokładny w obecnym stanie znajomości rzeczy.
Obliczenie stopy z uwzględnieniem jej odkształcalności oraz własności mechanicznych gruntu przeprowadza się wówczas, gdy wskutek znacznych wysięgów, niewielkiej grubości i braku żeber stopa żelbetowa ma wyraźny charakter płyty zginanej (uprawnienia budowlane).

Określając wartość G, należy uwzględnić również ewentualne obciążenia zewnętrzne, działające na naziom znajdujący się ponad powierzchnią podstawy stopy. Jeśli więc np. stopa znajduje się pod posadzką magazynu, należy uwzględnić obciążenie użytkowe magazynu działające na powierzchnię objętą obrysem stopy i przenoszące się na górną powierzchnię stopy poprzez konstrukcję posadzki.
Rozkład naprężeń w stopie. Stopy fundamentowe wymiaruje się w sposób tradycyjny przy założeniu, że wystająca poza lice słupa część stopy pracuje jako wspornik obciążony odporem gruntu i utwierdzony w płaszczyźnie lica słupa.

Naprężenia we wsporniku

Naprężenia we wsporniku określić można za pomocą wzorów stosowanych dla elementów zginanych. Obliczenie takie jest nieścisłe, odbiega od rzeczywistości, gdyż wysięg wspornika jest tego samego rzędu co jego wysokość, więc jedno z podstawowych założeń teorii zginania nie jest spełnione, a ponadto nieuzasadnione jest traktowanie tego zagadnienia jako płaskiego. Podejmowane więc były próby przeanalizowania pracy stopy fundamentowej bądź to na drodze teoretycznej przy założeniach bardziej zbliżonych do rzeczywistości, bądź też na drodze doświadczalnej (program egzamin ustny).
Rozkład naprężeń w przekroju o kształcie odpowiadającym przekrojowi przez stopę fundamentową można dla ciała sprężystego (traktując zagadnienie jako płaskie) wyznaczyć analitycznie za pomocą funkcji Airy’ego bądź też za pomocą elastooptyki. Badania tego rodzaju były prowadzone i dają zgodne wyniki.

Otrzymany rozkład trajektorii naprężeń głównych dla przekroju ograniczonego płaszczyznami przecinającymi się pod kątem ostrym (opinie o programie).
Z rozważań tych wynika, że jeśli nie uwzględniać wpływu tarcia, to rozciągania występujące na spodzie stopy są równomiernie rozłożone w kierunkach równoległych do krawędzi stopy, zaś największe naprężenia ściskające w betonie nie osiągają nigdy wartości niebezpiecznych.
Podejmowano również badania teoretyczne, mające na celu wyjaśnienie pracy stopy fundamentowej jako płyty zginanej o zmiennej wysokości, obciążonej równomiernie rozłożoną reakcją podłoża (segregator aktów prawnych).

Największe momenty zginające występują w przekroju przechodzącym przez oś słupa (a nie przez lice), są one jednak nierównomiernie rozłożone. W przekroju średnia wartość momentu zginającego wynosi 0,426pa2, podczas gdy wartość maksymalna osiąga 0,8 par-7-1,1 pa2, zależnie od kształtu płyty. Uzyskany kształt rozkładu momentów w płycie. Jeśli płyta ma grubość zmienną, zwiększającą się ku środkowi, zwiększają się wówczas momenty przy słupie kosztem momentów na brzegach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 8 Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 9 Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 10
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 11
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 12 Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 13 Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 14
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obliczenie ścianki szczelnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami