Blog
Rozkład temperatur
W artykule znajdziesz:
W godzinach rannych, np. ok. godz. 600, temperatura w przekroju ściany ustabilizuje się okresowo. Potem w miarę wzrostu temperatury zewnętrznej podwyższa się również temperatura na zewnętrznej powierzchni ściany. Wywołuje to podwyższenie temperatury w głąb przekroju, a następnie na wewnętrznej powierzchni ściany. Po raz drugi ok. godz. 1400 następuje ustabilizowanie temperatury w przekroju ściany, lecz na poziomie wyższym niż poprzednio, i występuje tzw. II stan ekstremalny rozkładu temperatur (program uprawnienia budowlane na komputer). Od tej godziny obniża się praktycznie rzecz biorąc temperatura zewnętrzna, a z nią temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany i stopniowo w głąb ściany. W ten sposób temperatura ustabilizuje się znowu ok. godz. 600.
Rozkład temperatur w przekroju ściany zależy nie tylko od zmian temperatury otoczenia, lecz również od struktury betonu oraz rozkładu wilgotności materiału i układu poszczególnych warstw (warstwa fakturowa i keramzytobeton lub dodatkowo dwa rodzaje keramzytobetonu w ścianach dwuwarstwowych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednostronne ogrzewanie lub oziębianie powierzchni ściany wywołuje więc jej odkształcenia. W ciągu dnia ściana wygina się na zewnątrz budynku, tj. na wysokości ściany i między ścianami poprzecznymi (uprawnienia budowlane). W nocy przy spadkach temperatury ściana zmniejsza swoje wygięcie. Oddziaływanie różnic temperatury w niektórych przypadkach może sumować się z oddziaływaniem wynikającym z różnicy wysychania w przekroju ściany. Naprężenia, które powstają w ścianach, mogą wywoływać powstawanie nowych rys i spękań lub powodować ujawnianie rys, które utworzyły się w czasie produkcji elementów (program egzamin ustny).
Wielkopłytowe ściany zewnętrzne
Aby zapobiec tworzeniu rys i spękań, ustalono właściwe dobory składników keramzytobetonu i optymalne procesy produkcyjne. Poza tym opracowano zalecenia konstrukcyjne dotyczące sposobów zbrojenia elementów i konstruowania złączy. Przez odpowiednie konstruowanie prefabrykatów i złączy można bowiem zmniejszyć odkształcenia. Zostało to podane w nowych rozwiązaniach ścian wielkopłytowych z keramzytobetonu i obecnie należy realizować wszystkie zalecenia (opinie o programie). Początkowa sprawność techniczna ścian z keramzytobetonu zależy więc od jakości wykonywania prefabrykatów, sposobów transportu i składowania oraz jakości montażu i wykonywania złączy.
Wielkopłytowe ściany zewnętrzne z keramzytobetonu znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie wielkopłytowym w wielu technologiach, w tym również w systemie Szczecin.
W dotychczasowych realizacjach stwierdzono poza występowaniem rys i spękań również przemarzania ścian. Spowodowane to było użyciem do produkcji kruszywa cięższego od założonego oraz niedoborem odpowiednich frakcji, głównie piaskowych (segregator aktów prawnych). W tej sytuacji wprowadzono w Poznaniu ściany dwuwarstwowe bez zastosowania drobnych frakcji keramzytu. Warstwa wewnętrzna wykonywana jest z betonu zwykłego o Rw = 200 kG/cm2, potem jest warstwa przejściowa połączenia strukturalnego z warstwą betonu jamistego z keramzytobetonu o Rw = 30-f-50 kG/cm2 - 3 cm i warstwa faktury zewnętrznej (dennej) - 2 cm. Łączna grubość ściany wynosi 35 cm.
Jest to przykład kolejnych poszukiwań w celu poprawienia istniejącej sytuacji, w której brakuje kruszywa odpowiednich frakcji i o założonych ciężarach. Projektowanie, produkcja i stosowanie ścian zewnętrznych z keramzytobetonu wymagają również kompleksowego współdziałania w celu zapewnienia wymaganej niezawodności budynków z tymi elementami (promocja 3 w 1).
Początkowe rozwiązania ścian trójwarstwowych wprowadzane w latach 1958-1959 ulegały systematycznym zmianom w celu ich udoskonalania. W pierwszych bowiem realizacjach stosowano złącza typu wypełnionego, uszczelniane wkładką ze spienionego tworzywa i zaprawą cementową, co jednak nie zapewniało ich szczelności. Poza tym grubość warstwy fakturowej była niedostateczna i sposób jej połączenia z wewnętrzną warstwą nośną był nieprawidłowy, gdyż nie zapewniał swobody jej odkształceń przy zmianach temperatury otoczenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32