Blog
Rozkopy poziome
W artykule znajdziesz:
Rozkopy poziome można podzielić na takie, przy których załadowywanie środków transportowych odbywa się w sąsiednim rozkopie oraz takie, przy których załadowywanie środków transportowych odbywa się w tym samym rozkopie, w którym pracuje koparka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Projektowanie rozkopów oparte jest na parametrach roboczych koparek.
Parametry robocze koparek przedsiębiernych są następujące:
- Pojemność łyżki (q) w m3 oznacza geometryczną wewnętrzną jej objętość.
- Promień kopania (R/cop) jest poziomą odległością osi obrotu koparki do końca zębów łyżki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odróżnia się następujące promienie kopania:
- na poziomie spodu gąsienic (Rkopdm), a ten z kolei może być (Rkop dno min), lub (Rkop dno max),
- przy poziomym najbardziej wysuniętym położeniu ramienia, będącym równocześnie największym promieniem kopania (Rkop max),
- przy maksymalnej wysokości kopania (górnego) - (Rkop g max) (uprawnienia budowlane).
- Wysokość kopania (Hkop) jest pionową odległością mierzoną od spodu gąsienic do zębów łyżki, przy czym odróżnia się:
- wysokość kopania przy najwyższym położeniu ramienia (Hkop max),
- wysokość kopania przy poziomym, najbardziej wysuniętym ramieniu (program egzamin ustny).
- Promień załadowania (Rzai) jest poziomą odległością osi obrotu koparki do środka ciężkości łyżki, przy czym odróżnia się:
- promień załadowania w poziomie ramienia przy największym wysunięciu ramienia (Rzai ram),
- promień załadowania przy największym podniesieniu ramienia (przy największej wysokości załadowania) (Rzai max) (opinie o programie).
Promień załadowania
Promień załadowania określa odległość osi koparki do osi drogi środków transportowych odwożących urobek spod koparki.
- Wysokość załadowania (Hzai) jest pionową odległością mierzoną od spodu gąsienic do spodu otwartego dna łyżki, przy czym odróżnia się:
- wysokość załadowania przy poziomym położeniu ramienia (Hzairam),
- wysokość załadowania przy największym podniesieniu ramienia (Hza\ max)-
- Głębokość kopania poniżej spodu gąsienic (Hgi) jest pionową odległością mierzoną od spodu gąsienic do zębów łyżki przy najniższym możliwym jej położeniu (segregator aktów prawnych).
Rozróżnia się wysokości rozkopów normalne, minimalne i maksymalne. Wysokością normalną rozkopu nazywamy wysokość, przy której łyżka danej koparki napełnia się za jednym razem. Wysokość normalna jest różna dla każdej pojemności łyżki i dla każdej kategorii gruntu.
Stopień napełnienia łyżki, poza wysokością ściany wykopu, zależy również od konstrukcji samej łyżki. Dobrze skonstruowana łyżka napełnia się całkowicie przy mniejszej wysokości rozkopu. Na przykład w gruntach piaszczystych wilgotnych znaczne wysunięcie zębów tnących łyżki wpływa bardzo korzystnie na jej napełnienie, natomiast ta sama wydłużona ścianka przednia powoduje skutek odwrotny w gruntach gliniastych (nalepianie się urobku). W gruntach lekkich pożądane jest stosowanie łyżek szerokich o większej pojemności, dla gruntów zaś średnich i ciężkich - łyżek wąskich i długich. Wysokość minimalna (dopuszczalna w rozumieniu ekonomicznym) jest wysokością rozkopu, przy której średnie napełnienie łyżki waha się w granicach 0,75 (promocja 3 w 1).
Wysokość maksymalna rozkopów ma istotne znaczenie w przypadku gruntów spoistych. W gruntach lekkich odspajanie odbywa się zazwyczaj w dolnych partiach rozkopu, przy czym górne zsuwają się ku dołowi tak, iż kąt pochylenia zbocza rozkopu zbliża się do kąta stoku naturalnego danego gruntu. Dlatego w gruntach lekkich, sypkich wysokość rozkopu może być nawet nieco wyższa od wysokości maksymalnej kopania (Hkop max)- W gruntach spoistych natomiast tworzą się w górnych partiach ściany rozkopu nawisy, które obrywając się (pod własnym ciężarem lub wpływem deszczów) mogą zagrażać koparce oraz personelowi zatrudnionemu przy koparce. W związku z tym największa wysokość kopania przy gruntach spoistych nie może przekroczyć wysokości maksymalnej (Hkop max)-
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32