Blog

Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 2
16.05.2022

Rozmieszczenie urządzenia

W artykule znajdziesz:

Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 3
Rozmieszczenie urządzenia

W drugim przypadku urządzenia rozmieszcza się zwykle w budynku parterowym grupami: w jednej - zasobniki rozdzielcze, dozowniki i zbiorcze zasobniki od- dozowanych materiałów; w drugiej - mieszarki, dozowniki wody i zasobniki rozdzielcze gotowej mieszanki. Odbywa się przy tym dwukrotne podnoszenie materiałów: pierwszy raz - do zasobników rozdzielczych na wysokość 8-10 m i drugi raz - wyciągiem skipowym (na urządzeniach o działaniu okresowym) lub przenośnikiem taśmowym (na urządzeniach o działaniu ciągłym) do urządzeń nad mieszarkami rozmieszczonymi na stosunkowo nieznacznej wysokości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozmieszczenie urządzenia według schematu pionowego jest zwarte i pozwala kompleksowo zmechanizować i zautomatyzować cały proces produkcyjny, ale wymaga budynku o wysokości 20-7-25 m. Oddziały wybudowane według schematu jednostopniowego są doskonalsze, zajmują mniejszą powierzchnię, zapewniają większą wydajność i są stosowane wszystkich nowoczesnych dużych i średnich wytwórniach wyrobów żelbetowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Schemat parterowy nadaje się dla małych wytwórni o wydajności do 10, a nawet 15 tys. m3 rocznie, jak również dla sezonowych wytwórni poligonowych. Podawania materiałów do betonowni i rozdzielania ich do bunkrów dokonuje się na piętrze nad zasobnikami za pomocą pochyłych przenośników taśmowych, pionowych przenośników kubełkowych, lejów zwrotnych - dla kruszyw i krótkich przenośników ślimakowych - dla cementu i materiałów sproszkowanych. Przy transporcie pneumatycznym cementu rozmieszcza się na tym samym piętrze cyklony dla wstępnego i filtry tkaninowe dla kolejnego oczyszczania powietrza z pyłu cementowego (uprawnienia budowlane).

Zasobniki rozdzielcze

Zasobniki rozdzielcze oblicza się na 2-3 godz. pracy urządzenia i dzieli na trzy komory na tłuczeń lub żwir, dwie na piasek i dwie na cement. Dla zapewnienia prawidłowego przemieszczania się kruszyw o zwiększonej wilgotności ustawia się na ściankach ostrosłupowej części zasobnika urządzenie wibracyjne, zapobiegające powstawaniu zasklepień (program egzamin ustny).

Określając pojemność i liczbę mieszarek należy uwzględnić, aby każda z nich mogła wypuszczać dwa rodzaje mieszanki (o konsystencji półciekłej i gęstoplastycznej, dla betonu zwykłego lub lekkiego itd.), a liczba mieszarek nie była duża, ale nie mniejsza niż dwie, aby umożliwić przy uszkodzeniu lub remoncie jednej z nich, zwiększając zmianowość pracy innych, zapewnienie wypuszczania wymaganej produkcji. Ilość betoniarek należy obliczać według rzeczywistej ich maksymalnej wydajności z uwzględnieniem krótkiego czasu doprowadzania mieszanki do formy lub urządzenia formującego (opinie o programie).

Gotową mieszankę wyładowuje się z mieszarek do bunkrów rozdzielczych, których pojemność przyjmuje się zwykle jako równą 2-K3 zarobom betoniarki lub ich grupy obsługiwanej przez dany zasobnik, a przy wydawaniu mieszanki do środka przewozowego - nie mniejszej pojemności (segregator aktów prawnych).

W betonowmach wytwórni prefabrykowanych elementów żelbetowych stosuje się zdalne lub automatyczne sterowanie napędami elektrycznymi mechanizmów i automatyczną kontrolę poszczególnych parametrów techno ogicznych. Na rysunku 16-11 pokazano schemat automatyzacji procesu echnologicznego przygotowania mieszanki betonowej. Głównymi węzłami tego schematu są: automatyzacja kontroli załadowania materiałów do zasobników rozdzielczych betonowni (włącznie z podgrzewaniem materiałów w okresie zimowym), dozowania materiałów do zarobu (z uwzględnieniem zmieniającej się wilgotności kruszyw) i sterowania pracą mieszarek z kontrolą czasu mieszania.

Stopień automatyzacji betoniarek może być różny: sterowanie miejscowe i zdalne mechanizmami i sygnalizacja o stanie ich pracy lub automatyzacja całkowita, obejmująca sterowanie programowe wszystkimi operacjami przygotowania mieszanki betonowej i ich kontrolę. Najczęściej ustawia się w oddziale mieszarek pulpit sterowania i kontroli załadunku materiałów do zasobników rozdzielczych i pulpit sterowania dozownikami i zblokowanymi z nimi mieszarkami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 8 Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 9 Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 10
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 11
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 12 Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 13 Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 14
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przegroda w budownictwie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami