Blog

05.09.2022

Różne plemiona bałtyckie

W artykule znajdziesz:

Różne plemiona bałtyckie

Łotwa należy do państw o stosunkowo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, wykorzystującej walory środowiska przyrodniczego oraz liczne zabytki kultury materialnej. Do najliczniej odwiedzanych należy region Zatoki Ryskiej, którego gł. ośrodkiem jest stolica kraju Ryga. Miasto to założono w 1201 jako warowny przyczółek zakonu krzyżackiego przy ujść Dźwiny do Zatoki Ryskiej (program uprawnienia budowlane na komputer).

W średniowieczu jego przynależność do zapewniła mu ekonomiczne podstawy do szybkiego rozwoju, jako jednemu z najważniejszych portów we wsch. części Bałtyku, przez który szedł handel in.in. drewnem, smołą, skórami i produktami rolnymi spławianymi Dźwiną. Po zajęciu miasta przez Rosjan (1710) Ryga rozwinęła się jako jeden z dwóch gł. portów wywozowych Rosji nad Bałtykiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wśród licznie zachowanych zabytków na szczególną uwagę zasługują in.in.: Zamek Ryski (XIV w.), będąc y niegdyś siedzibą zakonu kawalerów mieczowych, katedra (XIII w.), kościół Św. Piotra ze 120-metrową wieżą, część miejskich fortyfikacji średniowiecznych oraz zabytkowe kamieniczki z przełomu XVI i XVII w (uprawnienia budowlane).

Tereny dzisiejszej Łotwy, zamieszkiwane przez różne plemiona bałtyckie, do połowy XVI u. określane były mianem. Od XII w, stały się terenem ekspansji Duńczyków i Niemców. U 1202 powstał w Inflantach zakon kawalerów mieczowych, który wkrótce zakonem krzyżackim. W I 547 zakon im lanc ki nabył od Duńczykow Estonię. Pod względem politycznym Inflanty składały się z niezależnych księstw duchownych; największe obszary należy do arcybiskupa ryskiego i kawalerów mieczowych. W XVI w. o wpływy w Inflantach rywalizowały Dania, Szwecja oraz państwo moskiewskie (program egzamin ustny).

Góry Macedońskie

Znaczne zwiększenia obronności kraju wielki mistrz zakonu Gotlhard Kettler poddał w I SOI Inflanty Polsce; zakon sekularyzowano, a Kettler został lennym księciem pd. części Inflant (Kurlandia i Semigalia), pozostała część z Ryg.) w I S00 weszła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na mocy pokoju w Oliwie I (>(>(), kończącego długotrwałe wojny polsko-szwedzkie, Szwecja zajęła większą część Inflant, przy Polsce pozostał jedynie ich obszar z Dyneburgiem (Daugavpils), tzw. Inflanty polskie (Latgalia) (opinie o programie).

Macedonia jest krajem górzystym. W rzeźbił jej terytorium wyraźnie odznacza się szereg pasm górskich o przebiegu równoleżnikowym i południkowym (z 54 szczytami przekraczającymi 2l)()t) m n.p.m.) oraz położone między nimi zapadliskowe kotliny śródgórskie (m.in. Owcze Pole, Kotlina Skopska, Kumanovo Pole). Góry Macedońskie stanowią fragment starego systemu rodopskiego, który w wyniku trzecio- rzędowych ruchów górotwórczych został silnie spękany i przekształcony. Budują jego prekambryjskie łupki krystaliczne i granity porozdzierane intruzjami trzeć rzędowych skał wulkanie. Na zach. kraju rozciągają się pasma górskie: Szar Pianina (Titov - 2748 m n.p.m.) oraz Korabi z najwyższym szczytem kraju Korabi 1271>4 m n.p.m.). Ich przedłużeniem w kierunku wsch. jest pasmo Skopskiej ( rnej Gory (I 65 I ni n.p.m.), a w kierunku pel. masywy: Stogovo oraz Galie"ic a (oddziela od siebie lektoniczne jeziora Oe hryelkie i Prespa) (segregator aktów prawnych).

Równolegle do nich ciągną się pasma Bistrej (2 165 m n.p.m.), Plakenskiej Płaniny (1999 m n.p.m.) oraz zac hodzące na ołiszar Grecji pasmo Baba (Pelister, 2(>()() m n.p.m.). Centralną część kraju zajmują liczne masywy górskie (najwyższe to: lakupic a - Solunska Glava, 2T40 m n.p.m., Po- rece - Dobra N/oela, 2242 m n.p.m.), porozdzielane rozległymi kotlinami śróelgórskinii wykorzystanymi przez rzeki (największa jest dolina Wardaru - obniża się do wys. TO m n.p.m.). Na wsc li. od Wardaru, wzdłuż granic y z Bułgarią, leżą natomiast pasma Malesevskiej Płaniny enginekale - 1744 m n.p.m.), Vlaliiny, sogowskiej Płaniny (Rujen - 22.0 I m n.p.m.). Pomimo starego podłoża geologicznego obszarach zaliczany jest do aktywnych pod względem sejsmie znym. Dowodem na to są liczne trzęsienia ziemi, / najbardziej katastrofalnym w 1965 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami