Blog

Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 2
31.05.2021

Różnice kurczliwości

W artykule znajdziesz:

Różnice kurczliwości

Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 3
Różnice kurczliwości

W porównaniu z otaczającym drewnem drewno sęków ma bardziej zwartą budowę i większy ciężar właściwy. Dlatego drewno sękate wykazuje większy ciężar właściwy od drewna bezsęcznego. Przy wysychaniu sęki kurczą się odmiennie od drewna otaczającego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drewno wykazuje największą kurczliwość w kierunku stycznym, mniejszą zaś w kierunku promieniowym; wzdłuż włókien kurczliwość drewna jest znikomo mała. Różnice kurczliwości w poszczególnych kierunkach występują również w sękach. Poza tym, w związku z bardziej zwartą budową, drewno sęków kurczy się nieco silniej aniżeli drewno otaczające. Ponieważ kierunek włókien w sękach jest odmienny od kierunku włókien otaczającego je drewna podczas wysychania tarcicy sęki zrośnięte pękają promieniowo pod wpływem powstałych naprężeń, sęki niezrośnięte zaś obluzowują się i łatwo wypadają.

Po wyschnięciu tarcicy bocznej (o stycznym kierunku przetarcia) sęki, kurczące się w mniejszym stopniu niż drewno otaczające, nieco wystają ponad płaszczyznę tarcicy.
Wpływ sęków na mechaniczne własności drewna był przedmiotem wielu badań, zwłaszcza w Rosji. Sęki zakłócają jednorodność budowy drewna zarówno wskutek odmiennego kierunku włókien i większej twardości, jak i przez odchylenie włókien otaczającego je drewna od kierunku równoległego do osi pnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ze stanowiska mechaniki sęki można traktować podobnie jak okrągłe kołki z twardszego materiału, przebiegające w kierunku promieniowym, mniej więcej prostopadle do włókien drewna. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę wygięcie włókien drewna w pobliżu sęków. W wypadku działania naprężeń rozciągających w kierunku wzdłuż włókien sęk powoduje zmniejszenie pola przekroju pracującego; jednocześnie występuje ujemny wpływ wygięcia włókien. Wskutek tego sęki poważnie zmniejszają wytrzymałość drewna na rozciąganie wzdłuż włókien (uprawnienia budowlane). Obniżenie wytrzymałości na ściskanie wzdłuż włókien jest ,o wiele mniejsze, gdyż w tym wypadku sęk nie zmniejsza przekroju pracującego; wpływ natomiast wygięcia włókien jest również istotny.

Wytrzymałość drewna

Wytrzymałość drewna sękatego na zginanie statyczne jest niższa aniżeli wytrzymałość drewna bezsęcznego; obniżenie wytrzymałości zależy od wymiarów i rozmieszczenia sęków w zginanym elemencie (program egzamin ustny). Sęki występujące w strefie rozciąganej, zwłaszcza w pobliżu miejsca przyłożenia siły zginającej, obniżają wytrzymałość w bardzo dużym stopniu. Sęki natomiast występujące w strefie ściskanej lub obojętnej wywierają o wiele mniejszy wpływ na wytrzymałość na zginanie statyczne; jeżeli nie są one położone w pobliżu przekroju niebezpiecznego, to wpływ ich praktycznie nie daje się zauważyć.

Według Wanina, który badał wpływ sęków na wytrzymałość na zginanie statyczne, dla próbek znormalizowanych o wymiarach 2 x 2 x 30 cm.
Cytowane przez Pieriełygina2 wyniki badań Leontjewa i innych autorów (opinie o programie).
Wytrzymałość na zginanie statyczne w zależności od względnego wymiaru sęka i jego położenia w stosunku do kierunku działania siły podaje ten sam autor według badań Leontjewa i Michajliczenki. Przez względny wymiar sęka rozumie się stosunek jego wymiaru, pomierzonego w kierunku wysokości przekroju próbki, do tejże wysokości.

Wyniki badania wykazują, że wpływ sęków na wytrzymałość na zginanie statyczne jest o wiele większy przy działaniu siły w kierunku stycznym (prostopadle do podłużnej osi sęka) aniżeli przy zginaniu w kierunku promieniowym (przy sile działającej równolegle do podłużnej osi sęka) (segregator aktów prawnych).
Obniżenie wytrzymałości występuje niezależnie od stopnia związania sęka z otaczającym drewnem i jego stanu zdrowotnego; w wypadku wytrzymałości na rozciąganie wzdłuż włókien oraz wytrzymałości na zginanie. W niektórych wypadkach sęki mogą wpływać dodatnio na mechaniczne własności drewna (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 8 Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 9 Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 10
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 11
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 12 Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 13 Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 14
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami