Blog

24.02.2023

Różnice temperatur

W artykule znajdziesz:

Różnice temperatur

Różnice temperatur między ścianami wewnętrznymi a zewnętrznymi powinny być maksymalnie zredukowane (np. przez zastosowanie dwuwarstwowych ścian zewnętrznych lub zwiększenie izolacji cieplnej na zewnętrznej stronie ściany zewnętrznej). Stosunek wysokości do długości (między ścianami zewnętrznymi) obciążonych ścian poprzecznych w 5-kondygnacyjnych budynkach nie powinien przekraczać ok. 1 :4, a w budynkach 3-kondygnacyjnych ok. 1 :3 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy stosować takie wiązanie (układ cegieł) cegły takich rozmiarów, aby zapewnione było wystarczające przesunięcie wzajemne spoin pionowych w kolejnych warstwach cegieł. Cegły powinny być dostarczone i układane możliwie suche. Także po ułożeniu należy je chronić przed wilgocią. Zwłaszcza w budynkach wyższych niż 4 kondygnacje do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych powinno się używać identycznych materiałów, chyba że obliczenia odporności na zarysowanie wykazały, że różnice odkształceń nie spowodują szkód wartości izolacyjności akustycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dotyczyło to jednowarstwowych ścian z pełnych bloczków z lekkiego betonu (o masie właściwej 1,0 kg/m3) między mieszkaniami albo ścian między pomieszczeniami o różnej „głośności" użytkowania (np. między mieszkaniem a restaurację). Również i wewnątrz mieszkań masywne ściany nośne wykazywały niedostateczną izolację dźwiękową, gdy hałas mógł się bez przeszkód przedostawać przez otwartą przestrzeń między ścianą a stropem z belkami drewnianymi lub przez uszkodzone miejsca w ścianie, albo też przez niewypełnione spoiny nieotynkowanych ścian (uprawnienia budowlane).

Jednowarstwowe ściany murowane

Przy jednowarstwowych wewnętrznych ścianach nośnych wartość izolacji akustycznej zależy od ich ciężaru jednostkowego, może jednak ulec poważnemu pogorszeniu w przypadku nietachowego założenia boazerii i okładzin lub na skutek przenoszenia dźwięków bocznych albo dźwięków przenikających przez szczeliny przechodzące przez cały przekrój ściany. Dlatego też w przypadku wysokich wymagań w zakresie izolacji dźwiękoszczelnej często konieczne jest zastosowanie ściany dwuwarstwowej(program egzamin ustny).

Jednowarstwowe ściany murowane obustronnie otynkowane o masie do 480 kg/m2 (np. ściany z bloczków wapienno-piaskowych o grubości 24 cm) mogą osiągać izolacyjność właściwą najwyżej R’ =55 dB (wskaźnik izolacyjności El = +3 dB). Dlatego nie nadają się one na ściany działowe między pomieszczeniami o różnym natężeniu hałasu (np. na ściany oddzielające mieszkanie od restauracji, od których to ścian wymaga się izolacyjności R^ = = 62 dB) ani też na ściany działowe między mieszkaniami lub domami jednorodzinnymi budowanymi szeregowo (wymagana izolacyjność takich ścian R^ = 57 dB). W tych przypadkach ściany takie nie zapewniają wymaganej izolacyjności akustycznej (opinie o programie).

W przypadku obustronnego wyłożenia ściany okładziną może zamiast oczekiwanego polepszenia nastąpić pogorszenie izolacji dźwiękowej (efekt rezonansu), szczególnie gdy bezpośrednio na masywnej ścianie umieści się warstwy izolacyjne ze sztywnego materiału (np. lekkie płyty z wełny drzewnej lub twarde płyty piankowe). Podobnie nie osiąga się zadowalającej izolacji akustycznej dlatego, że nie zostaje wyeliminowane w dostatecznym stopniu przenoszenie dźwięków bocznych (przenoszenia drogę okrężną lub bezpośrednio dźwięków materiałowych). Z tego samego powodu wyłożenie ścian zewnętrznych od wewnętrznej warstwę sztywnej izolacji może pogorszyć działanie izolacji akustycznej między pomieszczeniami (segregator aktów prawnych).

Nieszczelności przechodzące przez cały przekrój ściany mogę znacznie pogorszyć izolację akustyczną. Dlatego też należy przy murowaniu zwracać uwagę na dokładne wypełnianie spoin, szczególnie zaś spoin przechodzących przez całą grubość ściany (promocja 3 w 1). Ryzyko nieszczelności można zmniejszyć otynkowując ścianę obustronnie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami