Blog
Różnorodność materiału
W artykule znajdziesz:
Z ważniejszych kamieniołomów pow. myślenickiego należy wymienić kamieniołom Bysina, gdzie eksploatowane są piaskowce o lepiszczu wapiennym, miejscami silnie krzemieniste, o wytrzymałości dochodzącej do 2700 kG/cm2, nasiąkliwości 0,2-1,2% i dużej zwięzłości 19-27. Z powodu bliskości strefy nasunięcia materiał kamienny jest silnie strzaskany. Ten sam materiał kamienny (piaskowce silnie krzemieniste, miejscami przechodzące w rogowce) występuje w kamieniołomach w Bęczarce i Jaworniku (wytrzymałość 2700 kG/cm2, nasiąkliwość 0,7-1,1%, zwięzłość 21 - 28). Warunki komunikacyjne są dość trudne (program uprawnienia budowlane na komputer).
W kamieniołomie w Stróży występują piaskowce serii magórskiej (kreda) o lepiszczu ilastym, żelazisto-ilastym lub wapienno-żelazistym. Materiał niejednorodny. Dość różnorodny materiał występuje również w kamieniołomie w Tenczynie (ścieralność na tarczy Bohme’go 0,12 - 0,27; wytrzymałość 1300 - 2000 kG/cm-, nasiąkliwość 0,9-1,69%, zwięzłość 12 H- 22). W powiecie limanowskim eksploatowane są również piaskowce magórskie (Mszana Górna i Dolna). Osiągane wyniki badań są stosunkowo wysokie, lecz nie mogą być traktowane jako średnie ze względu na dużą różnorodność materiału (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie piaskowce z Mszany Górnej o lepiszczu ilasto-wapiennym lub ilastym wymagają bardzo ostrożnego wyboru w razie stosowania ich do celów drogowych. Podobne typy piaskowców są eksploatowane w okolicy Krynicy. Nielepiej przedstawiają się również piaskowce ciężkowickie, odznaczające się dużą nasiąkliwością (pow. 3,0%) i skłonnością do rozmarzania. Dalej ku wschodowi (Nowy Sącz) występują podobne materiały kamienne (kamieniołomy Bednarka, Chomranica, Ćwierciowy Brzeg) (uprawnienia budowlane).
Warstwy lgockie
Najpoważniejszym ze względu na produkcję roczną jest kamieniołom piaskowca w Klenczonach. Materiał ten był poddawany wielokrotnym próbom na drogach i uważany być może za nadający się do zastosowania zarówno w postaci kruszywa zwykłego do nawierzchni tłuczniowych, jak tez w postaci kruszywa granulowanego do powierzchniowych utrwaleń oraz do smoło- i asfaltobetonów (program egzamin ustny).
Warstwy lgockie w typowej swej postaci występują na północnych zboczach Beskidu Śląskiego w kierunku wschodnim, oddalają się od brzegu karpackiego i zanikają stopniowo, dochodząc w bardzo zredukowanej formie do Sanu (koło Sanoka). Wykształcenie ich jest pod względem petrograficznym bardzo zmienne: występują tu cienko- lub śreclnioławicowe. drobno- lub średnioziarniste szare piaskowce, często ciemnoprążkowane, przedzielone ciemnoszarymi lub czarnymi łupkami. Pierwotne lepiszcze wapienne piaskowców zarówno jak i międzyległe łupki podlegały częściowemu wtórnemu skrzemienieniu, wskutek czego twardość skał znacznie wzrosła, w skrajnym przypadku skrzemienienia powstały bardzo twarde, lecz kruche niebieskawoszarawe rogowce mikuszowickie (opinie o programie).
Ze względu na wielką zwięzłość i twardość oraz małą ścieralność piaskowce lgockie są dobrym materiałem na nawierzchnie drogowe. Spośród licznych kamieniołomów najważniejsze leżą w miejscowościach: Kozy (koło Białej), Klecza Dolna, Bacharowice, Przytkowice, Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska (pow. Wadowice), Bęczarka, Bysina( pow. Myślenice), Biskupice (kolo Wieliczki), Trepcza, Biała Góra, Międzyborze (koło Sanoka) (segregator aktów prawnych).
Leżą one bezpośrednio na warstwach Jgockich, należą do kredy środkowej. Wielkiej miąższości utwory kompleksu tworzą grzbiety Beskidu Śląskiego; kurcząc się ku wschodowi, w zwężonej strefie występują na odcinku Wadowice - Góra Kalwaria, dalej na południe od Wieliczki i Bochni do doliny Dunajca, kończąc się w okolicy Jasła drobnym pasmem Liwoczy. Gruboławicowe jasnoszare, średnioziarniste (miejscami grubsze) piaskowce godulskie, ze spoiwem mniej lub więcej wapnistym, występują w dolnym piętrze kompleksu; nadają się na ciosy budowlane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32