Blog

Eksperyment myślowy zdjęcie nr 2
20.10.2020

Wielkości statyczne

W artykule znajdziesz:

Wielkości statyczne

Eksperyment myślowy zdjęcie nr 3
Wielkości statyczne

Wielkości statyczne oblicza się wg ogólnych równań stanu błonowego lub zgięciowego. W przypadku krzywych południków nie omówionych w tym rozdziale, projektant musi - na podstawie ogólnych równań - wyprowadzić wzory potrzebne do obliczenia wielkości statycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Różnorodność konstrukcji takich zbiorników ilustrują następujące przykłady.

W niektórych przypadkach podano również sposób ich obliczenia.
Żelbetową wieżę wodną o dwóch zbiornikach o pojemności 500 i 100 m3 wykonano w roku 1952 w Banoli k. Neapolu. Pierwszy zbiornik przeznaczony jest dla wody przemysłowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dno jego leży na wysokości 35,00 m od powierzchni ziemi. Drugi znajduje się na poziomie +27,00 m i jest przeznaczony na wodę pitną. Konstrukcja zbiornika wody pitnej i wieży nie odbiega od rozwiązań powszechnie przyjętych, górny zbiornik natomiast ma postać cienkościennej łupiny o kształcie kropli (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja nośna wieży składa się z ośmiu żelbetowych słupów, opartych na oddzielnych stopach stojących na palach. Słupy związane są między sobą pięcioma żelbetowymi pierścieniami, rozstawionymi w pionie co 5,1 m. Do uzbrojenia słupów użyto zwykłych prętów oraz rur ze specjalnym szwem; służą one równocześnie do napełniania i opróżniania zbiorników. Dno górnego zbiornika ma 8 żeber usztywniających, część górną stanowi kulista łupina cienkościenna. W miejscu połączenia obu części pogrubiono ścianę i utworzono w ten sposób pierścień zapewniający współpracę obu elementów. Cała konstrukcja została wykonana z żelbetu. Beton wykonano na cemencie marki 680. Ilość cementu w konstrukcji nośnej wynosi 300 kG/m3, w zbiornikach - 350 kg/m3. Na 1 m3 pojemności zbiorników zużyto 0,116 m3 betonu i 15,6 kg stali (program egzamin ustny).

Obliczenie statyczne zbiornika dolnego, jako zbiornika walcowego o wypukłym ku górze dnie kulistym nie przedstawia trudności. Wielkości statyczne wyznacza się w podobny sposób jak dla zbiornika typu Intze. Obliczenie zbiornika górnego natomiast przeprowadza się wg teorii zbiornika kroplokształtnego, posługując się metodą przybliżoną podaną w pracy.

Powłoka hiperboliczna

Interesującą wieżę wodną o pojemności 3500 m3 zbudowano w latach 1956/57 w Maroku, w mieście Fedala (opinie o programie).  Zbiornik w kształcie odcinka hiperboloidy obrotowej wsparty jest na pierścieniu z betonu sprężonego o średnicy 18,40 m, ustawionym na 18 filarach murowanych i obudowanych ścianą murowaną. Obiekt został zrealizowany na podstawie projektu konkursowego.
Dno zbiornika składa się z dwóch sklepień żelbetowych, wewnętrznego i zewnętrznego, opartych na murowanym pierścieniu wewnętrznym i na sprężonym pierścieniu zewnętrznym W osi zbiornika przechodzi rura żelbetowa o średnicy 2,30 m, mieszcząca klatkę schodową prowadzącą na przekrycie zbiornika.

Przekrycie zbiornika składa się również z 2 sklepień żelbetowych, opartych na ścianie zewnętrznej, na słupach ustawionych wewnątrz zbiornika
oraz na rurze środkowej. Znajdujący się na poziomie 39,50 m pierścień przenosi rozpór sklepień dna i ścian zbiornika. Wykonany jest jako pierścień betonowy, sprężony za pomocą 18 ściągów stalowych złożonych z 4,35 mm każdy (segregator aktów prawnych). Ściągi przebiegają po cięciwach o kącie środkowym 60°. Naciągnięto je do naprężenia 15,6 kG/mm2. Kontrolę naprężeń przeprowadzono początkowo za pomocą tensometrów, zmianę naprężeń natomiast w miarę naciągania dalszych ściągów sprawdzono przez pomiar częstości drgań drutów.

Powłoka hiperboliczna między poziomem 39,50 i 48,00 m została wykonana z betonu sprężonego, przy czym sprężenie przeprowadzono kablami złożonymi z 3 strun 7 mm przebiegającymi w rurkach stalowych 0 23 mm. Trasa kabli biegnie wzdłuż tworzących z góry do dołu, aż do zwężenia hiperboloidy i po skręceniu o kąt 127° wraca znowu do góry po drugich tworzących hiperboloidy. Stal sprężono do naprężenia 93,5 kG/mm2 (promocja 3 w 1). W poziomie 48,00 m założono stalowy pierścień, służący do podparcia pras przy sprężaniu i do zakotwienia kabli.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Eksperyment myślowy zdjęcie nr 8 Eksperyment myślowy zdjęcie nr 9 Eksperyment myślowy zdjęcie nr 10
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 11
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 12 Eksperyment myślowy zdjęcie nr 13 Eksperyment myślowy zdjęcie nr 14
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Eksperyment myślowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami