Blog
Roznoszenie zapraw w nosiłkach
W artykule znajdziesz:
Roznoszenie zapraw w nosiłkach
Zaprawę wapienną oraz suchą mieszaninę cementu i piasku dostarczano w tzw. nosiłkach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nosiłka, jest to skrzynka z desek sosnowych struganych od wewnątrz i okutych bednarką, z uchwytami. Pojemność 45 litrów.
Nosilkę przenosi 2 roznosicieli do miejsca pracy murarza, gdzie zawartość jej zostaje przeładowywana do skrzyni murarskiej; roznosicieli tych nazywano często u has pomocnikami murarskimi, co jest niesłuszne, gdyż pomocnikiem powinien się nazywać uczeń lub początkujący murarz, pracujący z wykwalifikowanym murarzem przy robotach murarskich. Jeśli robotę wykonywa się na piętrach, dokąd dochodzą wyciągi materiałowe, to posiłki mogą być podnoszone za pomocą tych urządzeń.
Przeciętnie przypada 1 roznosiciel na 2-2V2 murarzy pracujących indywidualnie, zresztą liczba ta zależy od wysokości kondygnacji, odległości noszenia materiałów itp.
Taczki zwykłe rozmaitych typów mają zastosowanie na niektórych budowach do przewożenia cegły z kozłów na placu budowy do stanowisk murarzy, przy użyciu wyciągów materiałowych, o ile one są (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jakkolwiek transport cegieł taczkami zmniejsza wysiłek pracy ludzkiej w porównaniu z pracą koźlarza, to jednak przeładunek pojedynczych cegieł z kozłów na taczki i rozładunek taczek są czynnościami mozolnymi i wymagają dużej staranności, aby cegieł nie uszkodzić. Zwykle taczki wyładowuje się często przez ich przewrócenie, zrzucając cegły w bezładny stos i tłukąc pewną ich ilość. Powstają wskutek tego straty w cegle i straty czasu murarzy i ich pomocników, którzy muszą się wysilać przy wyciąganiu cegieł, a ponadto są skrępowani w poruszaniu się przy pracy. Z tych powodów przewożenie cegieł na zwykłych taczkach nie jest racjonalne na nowoczesnej, zmechanizowanej budowie.
Taczka z przechylanym pudłem do zaprawy. Transport zaprawy zwykłą taczką jest nieracjonalny ze względu na jej kształt, nie pozwalający na wykorzystanie pojemności, oraz z powodu niewygody połączonej ze znacznym zużyciem czasu przy wyładowaniu zaprawy do skrzynki murarskiej (uprawnienia budowlane).
Postępem w tej dziedzinie jest taczka, której pudło może się obracać na osi znajdującej się w przedniej części ramy. Podsunąwszy taczkę do skrzyni robotnik przechyla pudło naprzód za pomocą uchwytów i wyładowuje w ten sposób zaprawę, a następnie zgrzebuje do skrzyni pozostałość zaprawy skrobaczką przyczepioną do taczki.
Japonka
Japonka (wózek dwukołowy) do zaprawy i materiałów sypkich jest to skrzynia blaszana osadzona za pomocą pół osi na dwóch dużych kołach (program egzamin ustny). Pojemność 200 1. Wyładowanie zaprawy do skrzyni murarskiej jest łatwe. Japonka jest stosowana w Polsce od szeregu lat (opinie o programie).
Ramki drewniane do cegły stosowane bywają w ten sposób, że cegły zdejmowane z kozłów układa się na każdej ramce w ilości 5-7 sztuk, a następnie pewną ilość ramek przewozi się taczkami z podnoszeniem wyciągiem materiałowym, aż do miejsca pracy murarzy, gdzie ramki zdejmuje się z taczek i układa wraz z cegłami w prawidłowe prostopadłościany. Stamtąd pomocnik murarski zabiera w miarę potrzeby ramkę z cegłami i ustawia ją pod rękę murarzowi.
Transport cegieł w ramkach na taczkach miał zastosowanie w ZSRR w drugim ćwierćwieczu bieżącego stulecia. Stanowił on znaczny postąp w porównaniu do przenoszenia na kozłach lub do przewożenia w bezładnej kupie na taczkach. Na tych samych ramkach cegły były dostarczane z placu budowy bezpośrednio do stanowiska murarzy (segregator aktów prawnych). Zaoszczędzono dzięki temu czas na przekładanie i unikano niszczenia materiału, co ma miejsce przy bardziej prymitywnych sposobach transportu.
W obecnym stadium rozwoju budownictwa dostarczanie cegieł w ramkach drewnianych na taczkach ustąpiło miejsca transportowi w bardziej sprawnych i uniwersalnych pojemnikach.
Pojemniki są lekkim sprzętem naładunkowym, przeznaczonym do bezpośredniego dostarczania cegieł, pustaków, bloków murowych lub kamieni z wytwórni bądź z placu budowy aż do stanowiska murarzy. W szczególnych przypadkach również i zaprawa oraz cement dostarczane bywają w pojemnikach.
Na mniejsze pojemniki ładuje się 42 cegły, na większe - nawet 3G4 cegły (lub odpowiednią ilość pustaków, bądź bloków) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32