Blog

Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 2
22.04.2020

Rozpiętość naw

W artykule znajdziesz:

Rozpiętość naw

Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 3
Rozpiętość naw

Rozpiętość naw wynosi 21,70 m, rozstaw ram - 9,0 m. Przekrycie wykonane jest z panwi o rozpiętości 9 m. Żelbetowe świetliki oparte są na panwiach. W każdej nawie przewidziana jest suwnica o udźwigu 60 ton. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest to, że jest ona liczona i konstruowana w założeniu, że ramy świetlików połączone są sztywno ze wspornikami słupów. Słupy są zamocowane w stopach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ustrój ten jest bardzo pracochłonny pod względem obliczeń statycznych, lecz jest znacznie korzystniejszy, aniżeli ustrój z normalnie stosowanym przegubowym połączeniem ram świetlików ze wspornikami słupów. Momenty gnące mają znacznie mniejsze wartości bezwzględne, zmniejszają się też ugięcia.
Z obydwóch stron rygla wykonane są występy, na których opierane są panwie. Dzięki temu rozwiązaniu zostaje obniżona wysokość konstrukcyjna ustroju. Panwie mają wymiary 1,50 X 9,00 X X 0,50 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z panwi wypuszczone są pręty, które po zmontowaniu przekrycia są ze sobą zespawane i zabetonowane. Panwie pod wpływem ciężaru własnego pracują jako wolnopodparte, zaś pod wpływem pozostałych obciążeń, tj. ocieplenia, pokrycia i ciężaru śniegu - jako ustrój ciągły. Sztywność połączenia słupa z fundamentem i ramy świetlikowej ze wspornikami słupów.

Wystające ze słupów i fundamentów lub wsporników pręty odpowiadają sobie pod względem przekrojów i rozmieszczenia. Po zmontowaniu zostają one ze sobą zespawane na zakład i obetonowane. W płaszczyznach stykowych prefabrykatów i fundamentów umieszczone są stalowe płytki centrujące (uprawnienia budowlane).
Ujemną cechą połączeń typu jest to, że wymagają one wyjątkowej, niezwykle trudnej do uzyskania, dokładności formowania elementów i montażu. Ażeby wystające pręty ram świetlików dokładnie znalazły się naprzeciwko prętów wystających ze słupów, nie wystarcza samo tylko dokładne rozmieszczenie wystających prętów w prefabrykatach.

Montaż

Przy montażu należy utrzymać nie tylko założone odległości osiowe słupów l, lecz i odległości b oraz c między nogami ram świetlików (program egzamin ustny). Im więcej jest naw, tym trudniejsze jest to zadanie. Wszelkie niedokładności grożą tym, że wystające pręty połączeń będą się mijały w sposób, jak to jest, co prowadzi do wyginania prętów w celu uzyskania możności ich zespawania. Przy dużych niedokładnościach uzyskane połączenia nie zdołają przejąć momentów, na jakie były obliczone.

Obserwowane przez autora konstrukcje w trakcie montażu potwierdziły możliwość łatwego powstawania tego rodzaju błędów (opinie o programie).
Prefabrykaty wykonane zostały z betonu o marce 200 i zbrojenia z okrągłej stali spawalnej o granicy plastyczności Qr = 3500 kG/cm2. Zużycie stali w konstrukcji bez belek podsuwnicowych (słupy, ramy świetlików, panwie, okna) wynosi około 25 kG/m2. Ciężary elementów wynoszą: element F - 14 ton, element M - 12 ton, element T - 17 ton, panew normalna 1,5 tony, panwie podświetlikowe (z podokiennikiem) - 2,5 tony, belka podsuwnicowa - 5,5 tony. Montaż elementów wykonany został po upływie 14 dni od ich wykonania, gdy beton osiągał około 75% wytrzymałości normalnej.
Słupy i ramy świetlików wykonano na placu budowy obok miejsca ich wbudowania w konstrukcję. Prefabrykaty formowano na uprzednio wykonanym podłożu pod podłogę, na którym wykonywano w odpowiednich miejscach wyrównawcze gładzie z zaprawy gipsowej. Formy wykonano z drewna (segregator aktów prawnych).

Składają się one z płyt bocznych, korytek dolnych i górnych i wkładek formujących wgłębienia. Płyty boczne oraz korytka i wkładki górne w warunkach letnich odejmowane są po upływie kilku godzin lub na wyżej jednej doby. Korytka dolne i wkładki dolne odejmowane są w trakcie montażu prefabrykatów.
Konieczność pozostawienia korytek i wkładek dolnych we wszystkich elementach aż do chwili rozpoczęcia prac montażowych jest ujemną stroną tej konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 8 Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 9 Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 10
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 11
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 12 Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 13 Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 14
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zamurowanie wsporników zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami