Blog

22.04.2020

Rozpiętość naw

W artykule znajdziesz:

Rozpiętość naw

Rozpiętość naw

Rozpiętość naw wynosi 21,70 m, rozstaw ram - 9,0 m. Przekrycie wykonane jest z panwi o rozpiętości 9 m. Żelbetowe świetliki oparte są na panwiach. W każdej nawie przewidziana jest suwnica o udźwigu 60 ton. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest to, że jest ona liczona i konstruowana w założeniu, że ramy świetlików połączone są sztywno ze wspornikami słupów. Słupy są zamocowane w stopach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ustrój ten jest bardzo pracochłonny pod względem obliczeń statycznych, lecz jest znacznie korzystniejszy, aniżeli ustrój z normalnie stosowanym przegubowym połączeniem ram świetlików ze wspornikami słupów. Momenty gnące mają znacznie mniejsze wartości bezwzględne, zmniejszają się też ugięcia.
Z obydwóch stron rygla wykonane są występy, na których opierane są panwie. Dzięki temu rozwiązaniu zostaje obniżona wysokość konstrukcyjna ustroju. Panwie mają wymiary 1,50 X 9,00 X X 0,50 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z panwi wypuszczone są pręty, które po zmontowaniu przekrycia są ze sobą zespawane i zabetonowane. Panwie pod wpływem ciężaru własnego pracują jako wolnopodparte, zaś pod wpływem pozostałych obciążeń, tj. ocieplenia, pokrycia i ciężaru śniegu - jako ustrój ciągły. Sztywność połączenia słupa z fundamentem i ramy świetlikowej ze wspornikami słupów.

Wystające ze słupów i fundamentów lub wsporników pręty odpowiadają sobie pod względem przekrojów i rozmieszczenia. Po zmontowaniu zostają one ze sobą zespawane na zakład i obetonowane. W płaszczyznach stykowych prefabrykatów i fundamentów umieszczone są stalowe płytki centrujące (uprawnienia budowlane).
Ujemną cechą połączeń typu jest to, że wymagają one wyjątkowej, niezwykle trudnej do uzyskania, dokładności formowania elementów i montażu. Ażeby wystające pręty ram świetlików dokładnie znalazły się naprzeciwko prętów wystających ze słupów, nie wystarcza samo tylko dokładne rozmieszczenie wystających prętów w prefabrykatach.

Montaż

Przy montażu należy utrzymać nie tylko założone odległości osiowe słupów l, lecz i odległości b oraz c między nogami ram świetlików (program egzamin ustny). Im więcej jest naw, tym trudniejsze jest to zadanie. Wszelkie niedokładności grożą tym, że wystające pręty połączeń będą się mijały w sposób, jak to jest, co prowadzi do wyginania prętów w celu uzyskania możności ich zespawania. Przy dużych niedokładnościach uzyskane połączenia nie zdołają przejąć momentów, na jakie były obliczone.

Obserwowane przez autora konstrukcje w trakcie montażu potwierdziły możliwość łatwego powstawania tego rodzaju błędów (opinie o programie).
Prefabrykaty wykonane zostały z betonu o marce 200 i zbrojenia z okrągłej stali spawalnej o granicy plastyczności Qr = 3500 kG/cm2. Zużycie stali w konstrukcji bez belek podsuwnicowych (słupy, ramy świetlików, panwie, okna) wynosi około 25 kG/m2. Ciężary elementów wynoszą: element F - 14 ton, element M - 12 ton, element T - 17 ton, panew normalna 1,5 tony, panwie podświetlikowe (z podokiennikiem) - 2,5 tony, belka podsuwnicowa - 5,5 tony. Montaż elementów wykonany został po upływie 14 dni od ich wykonania, gdy beton osiągał około 75% wytrzymałości normalnej.
Słupy i ramy świetlików wykonano na placu budowy obok miejsca ich wbudowania w konstrukcję. Prefabrykaty formowano na uprzednio wykonanym podłożu pod podłogę, na którym wykonywano w odpowiednich miejscach wyrównawcze gładzie z zaprawy gipsowej. Formy wykonano z drewna (segregator aktów prawnych).

Składają się one z płyt bocznych, korytek dolnych i górnych i wkładek formujących wgłębienia. Płyty boczne oraz korytka i wkładki górne w warunkach letnich odejmowane są po upływie kilku godzin lub na wyżej jednej doby. Korytka dolne i wkładki dolne odejmowane są w trakcie montażu prefabrykatów.
Konieczność pozostawienia korytek i wkładek dolnych we wszystkich elementach aż do chwili rozpoczęcia prac montażowych jest ujemną stroną tej konstrukcji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami