Blog

Melafiry zdjęcie nr 2
05.04.2022

Rozpraszanie promieniowania

W artykule znajdziesz:

Melafiry zdjęcie nr 3
Rozpraszanie promieniowania

Rozpraszanie promieniowania - w elektrodynamice kwantowej wszystkie rodzaje oddziaływania promieniowania z materią; w spektroskopii efekty, które powstają podczas przejścia promieniowania przez środowisko optycznie niejednorodne; gdy częstotliwość promieniowania rozproszonego nie zmienia się r.p. nazywa się sprężystym (elastycznym); w przypadku rozpraszania niesprężystego (nieelastyczne go) następuje zmiana częstotliwości (efekt Ramana) lub całkowity zanik (absorpcja) promieniowania rozproszonego rozpraszanie ramanowskie - zjawisko Ramana rozpraszanie Rayleigha (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozpraszanie sieciowe - rozpraszanie nośników prądu spowodowane drganiami cieplnymi sieci krystalicznej; ruch cieplny wywołuje drgania atomów sieci wokół położeń równowagi; drgania te zakłócają ruch nośników rozpraszanie spójne, rozpraszanie koherentne - rozpraszanie wywołane jednoczesnym oddziaływaniem z więcej niż jednym centrum rozpraszającym, wskutek czego występuje interferencja fal rozproszonych na poszczególnych centrach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozpraszanie sprężyste, rozpraszanie elastyczne - rozpraszanie nie zmieniające energii kinetycznej cząstek rozpraszanych w układzie środka masy rozprężacz odmulin - walcowy zbiornik z przestrzenią wodną i parową służący do obniżania ciśnienia wody spuszczanej z kotła do ciśnienia atmosferycznego albo do ciśnienia użytkowego (uprawnienia budowlane).

Rozprężanie - zmniejszanie ciśnienia czynnika termodynamicznego połączone na ogół z wykonywaniem pracy przez czynnik lub wzrostem jego energii kinetycznej rozprężarka, silnik ekspansyjny, detander - maszyna (tłokowa lub wirnikowa) do oziębiania gazu przez jego rozprężanie z równoczesnym wykonywaniem pracy zewnętrznej rozprężnik spalin - mol. komora w układzie wylotowym silnika spalinowego, w której następuje wstępne osłabienie pulsowania przepływu spalin, co zwiększa skuteczność wyciszania przez główny tłumik rozproszenie magnetyczne - przepływ strumienia indukcji magnetycznej drogą inną niż wyznaczona przez magnetowód rozproszenie troposferyezne - propagacja tropodyspersyjna (program egzamin ustny).

Rozproszenie wirowości

Rozproszenie wirowości, dyssypacja wirowości - zjawisko polegające na wyrównywaniu krążenia wirów w cieczy lepkiej wskutek działania tarcia wewnętrznego rozprucie zwrotnicy - przesunięcie iglic niewłaściwie nastawionej zwrotnicy przez koła taboru przejeżdżającego w kierunku „z ostrza” rozpryskiwacz - urządzenie do rozdzielania cieczy na drobne strumyki lub krople; w najprostszym przypadku jest to pozioma płyta z otworkami, rynna z bocznymi wycięciami lub rura dziurkowana; r. stosowane są do równomiernego zraszania wypełnienia wież reakcyjnych, płuczek, chłodnic kominowych itp. rozpryskiwacz czopika - kształtowe zakończenie czopika iglicy rozpylacza, które przy wtrysku paliwa zapewnia jego rozproszenie się w wymagany sposób (opinie o programie).

Rozprza (żaglu) - drzewce rozpościerające żagiel prostokątny, które ustawia się po jego przekątnej między dolnym wewnętrznym i górnym zewnętrznym rogiem żagla rozprza włoka - belka drewniana rozwierająca wlot włoka rozprzestrzenianie się fal elektromagnetycznych - propagacja fal elektromagnetycznych rozpuszczalnik - ciecz zdolna do rozpuszczania innych ciał, tworząca z nimi ciekłe mieszaniny jednorodne rozpuszczalnik amfiprotonowy, rozpuszczalnik amfoteryczny - rozpuszczalnik, który zależnie od warunków reakcji może przyłączać lub oddawać protony, czyli zachowywać się jak kwas lub jak zasada, np. woda, etanol (segregator aktów prawnych).

Rozpuszczalnik aprotonowy, rozpuszczalnik indyferentny - rozpuszczalnik, którego cząsteczki nie mogą być ani donorami, ani akceptorami protonów, np. benzen i inne ciekłe węglowodory rozpuszczalnik lakierniczy - związek organiczny, ciekły i lotny w zwykłej temperaturze, o stosunkowo niskim cieple parowania, zdolny do rozpuszczania określonych substancji powłokotwórczych oraz do mieszania się z plastyfikatorami; do najczęściej stosowanych r.l. należą węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne, estry, ketony, alkohole (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Melafiry zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Melafiry zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Melafiry zdjęcie nr 8 Melafiry zdjęcie nr 9 Melafiry zdjęcie nr 10
Melafiry zdjęcie nr 11
Melafiry zdjęcie nr 12 Melafiry zdjęcie nr 13 Melafiry zdjęcie nr 14
Melafiry zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Melafiry zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Melafiry zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami