Blog

Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 2
05.04.2022

Rozpraszanie promieniowania

W artykule znajdziesz:

Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 3
Rozpraszanie promieniowania

Rozpraszanie promieniowania - w elektrodynamice kwantowej wszystkie rodzaje oddziaływania promieniowania z materią; w spektroskopii efekty, które powstają podczas przejścia promieniowania przez środowisko optycznie niejednorodne; gdy częstotliwość promieniowania rozproszonego nie zmienia się r.p. nazywa się sprężystym (elastycznym); w przypadku rozpraszania niesprężystego (nieelastyczne go) następuje zmiana częstotliwości (efekt Ramana) lub całkowity zanik (absorpcja) promieniowania rozproszonego rozpraszanie ramanowskie - zjawisko Ramana rozpraszanie Rayleigha (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozpraszanie sieciowe - rozpraszanie nośników prądu spowodowane drganiami cieplnymi sieci krystalicznej; ruch cieplny wywołuje drgania atomów sieci wokół położeń równowagi; drgania te zakłócają ruch nośników rozpraszanie spójne, rozpraszanie koherentne - rozpraszanie wywołane jednoczesnym oddziaływaniem z więcej niż jednym centrum rozpraszającym, wskutek czego występuje interferencja fal rozproszonych na poszczególnych centrach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozpraszanie sprężyste, rozpraszanie elastyczne - rozpraszanie nie zmieniające energii kinetycznej cząstek rozpraszanych w układzie środka masy rozprężacz odmulin - walcowy zbiornik z przestrzenią wodną i parową służący do obniżania ciśnienia wody spuszczanej z kotła do ciśnienia atmosferycznego albo do ciśnienia użytkowego (uprawnienia budowlane).

Rozprężanie - zmniejszanie ciśnienia czynnika termodynamicznego połączone na ogół z wykonywaniem pracy przez czynnik lub wzrostem jego energii kinetycznej rozprężarka, silnik ekspansyjny, detander - maszyna (tłokowa lub wirnikowa) do oziębiania gazu przez jego rozprężanie z równoczesnym wykonywaniem pracy zewnętrznej rozprężnik spalin - mol. komora w układzie wylotowym silnika spalinowego, w której następuje wstępne osłabienie pulsowania przepływu spalin, co zwiększa skuteczność wyciszania przez główny tłumik rozproszenie magnetyczne - przepływ strumienia indukcji magnetycznej drogą inną niż wyznaczona przez magnetowód rozproszenie troposferyezne - propagacja tropodyspersyjna (program egzamin ustny).

Rozproszenie wirowości

Rozproszenie wirowości, dyssypacja wirowości - zjawisko polegające na wyrównywaniu krążenia wirów w cieczy lepkiej wskutek działania tarcia wewnętrznego rozprucie zwrotnicy - przesunięcie iglic niewłaściwie nastawionej zwrotnicy przez koła taboru przejeżdżającego w kierunku „z ostrza” rozpryskiwacz - urządzenie do rozdzielania cieczy na drobne strumyki lub krople; w najprostszym przypadku jest to pozioma płyta z otworkami, rynna z bocznymi wycięciami lub rura dziurkowana; r. stosowane są do równomiernego zraszania wypełnienia wież reakcyjnych, płuczek, chłodnic kominowych itp. rozpryskiwacz czopika - kształtowe zakończenie czopika iglicy rozpylacza, które przy wtrysku paliwa zapewnia jego rozproszenie się w wymagany sposób (opinie o programie).

Rozprza (żaglu) - drzewce rozpościerające żagiel prostokątny, które ustawia się po jego przekątnej między dolnym wewnętrznym i górnym zewnętrznym rogiem żagla rozprza włoka - belka drewniana rozwierająca wlot włoka rozprzestrzenianie się fal elektromagnetycznych - propagacja fal elektromagnetycznych rozpuszczalnik - ciecz zdolna do rozpuszczania innych ciał, tworząca z nimi ciekłe mieszaniny jednorodne rozpuszczalnik amfiprotonowy, rozpuszczalnik amfoteryczny - rozpuszczalnik, który zależnie od warunków reakcji może przyłączać lub oddawać protony, czyli zachowywać się jak kwas lub jak zasada, np. woda, etanol (segregator aktów prawnych).

Rozpuszczalnik aprotonowy, rozpuszczalnik indyferentny - rozpuszczalnik, którego cząsteczki nie mogą być ani donorami, ani akceptorami protonów, np. benzen i inne ciekłe węglowodory rozpuszczalnik lakierniczy - związek organiczny, ciekły i lotny w zwykłej temperaturze, o stosunkowo niskim cieple parowania, zdolny do rozpuszczania określonych substancji powłokotwórczych oraz do mieszania się z plastyfikatorami; do najczęściej stosowanych r.l. należą węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne, estry, ketony, alkohole (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 8 Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 9 Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 10
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 11
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 12 Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 13 Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 14
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkło piankowe Vitropian zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami