Blog

09.08.2018

Rozprowadzenie instalacji wodociągowej w budynku

W artykule znajdziesz:

Rozprowadzenie instalacji wodociągowej w budynku


Jak działają instalacje ogrzewcze?
Uprawnienia budowlane. Rozprowadzenie instalacji wodociągowej w budynku
Gdy do domu zostanie już doprowadzone przyłącze wodociągowe, a także zostanie założony główny wodomierz i zawory, przychodzi pora na wykonanie instalacji w samym budynku. Oczywiście powinien najpierw istnieć jej projekt, który zazwyczaj jest zawarty w projekcie samego domu.
Rurociąg po wejściu do domu powinien najpierw być skierowany do piwnicy, kotłowni, lub jednego z pomieszczeń niemieszkalnych. Tam montuje się wodomierz i główne zawory, choć dziś - gdy te elementy nierzadko znajdują się poza budynkiem w specjalnych studzienkach - wewnątrz montuje się tylko zawór odcinający. Umożliwia on szybkie zamknięcie dopływu wody w razie jakiegoś wycieku. Instalacja wodociągowa powinna być później rozdzielona na wodę zimną i ciepłą, tak by możliwe było podpięcie do rurociągu także zbiornika pojemnościowego, podgrzewanego na przykład przez kocioł centralnego ogrzewania, lub elektrycznie czy też za pomocą gazu. Później instalacja zostaje wprowadzona do pomieszczeń mieszkalnych i ukryta w ścianach budynku.
Tutaj dużą rolę pełni projekt budynku. Łazienki, kuchnie i inne pomieszczenia, w których znajduje się armatura czerpalna, powinny być zlokalizowane możliwie blisko siebie. W ten sposób można znacznie uprościć całą instalację. Gdy rury dotrą do pomieszczeń na parterze, a budynek ma również piętro lub więcej pięter, tworzy się pion wodociągowy. Zazwyczaj wystarczy tylko jeden, jeśli pomieszczenia na górze znajdują się w tym samym położeniu, w którym są również na dole. Dobrze jest zlokalizować miejsce, gdzie znajdują się piony i odgałęzienia w specjalnej wnęce rewizyjnej, co znacznie ułatwi naprawę instalacji gdyby powstały jakieś wycieki.
Wykonanie instalacji wodociągowej na obszarze budynku mieszkalnego nie jest łatwe, dlatego przede wszystkim powinien powstać jej dokładny projekt, już na etapie projektowanie samego domu. Dzięki temu cały rurociąg będzie położony w taki sposób, że będzie możliwa jego późniejsza rozbudowa lub łatwe naprawianie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami