Blog

Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 2
10.03.2020

Rozpuszczalne sole z muru

W artykule znajdziesz:

Rozpuszczalne sole z muru

Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 3
Rozpuszczalne sole z muru

Przedostawanie się rozpuszczalnych soli z muru do oblicówki powinno być - jeżeli można - powstrzymane przez pionową warstwę zaprawy między licówkami i zapleczem murowym, a także poprzez spoiny poprzeczne i wsporne.

W tym celu bardzo wskazane jest stosowanie do zapraw cementów wodoodpornych, a jeżeli ich nie ma, dodawać domieszki posiadające własności wodoodporne, jak np. mydło naftenowe wprowadzane z wodą zarobową w ilości (0,075-M),rVo w stosunku do ciężaru cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie należy stosować do zapraw na oblicówki chlorku wapnia, a szczególnie szkła wodnego: domieszki te używane do przyśpieszenia wiązania cementu mogą wywoływać wykwity na powierzchni oblicówki.
Zaprawę powinna cechować dobra urabiałność i zdolność utrzymywania wody , a także małe osiadanie i dobra przyczepność do kamienia. Bardzo ważną cechą zaprawy użytej do spoin w elewacji jest jak najmniejszy skurcz przy wysychaniu i twardnieniu. Gdy zaprawa ma znaczny skurcz, w spoinach powstają pęknięcia włoskowate, które następnie poszerzają się i przewodzą wodę do wewnątrz, przyczyniającą się do uszkodzenia spoin, a nawet kamieni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W myśl powyższego do wykończenia spoin w jednym z pomników w Warszawie zastosowano w 1951 r. zaprawę z cementu bezskurczowego ,,Dixtil“ (wynalazek prof. J. Grzymka). Do oblicówek granitowych stosuje się zasadniczo zaprawę z cementu portlandzkiego 1 : 3. Wapna do zaprawy nie wprowadza się, gdyż może ono tworzyć białe naloty w elewacji wskutek wyługowywania przy ruchu wilgoci (uprawnienia budowlane). Do oblicówek z kamieni wchłaniających wodę, jak np. wapieni, można stosować zaprawę cementowo-wapienną o składzie 1:1:6. Możliwe przy tym białe naloty węglanu wapnia nie są na ogół widoczne na jasnych oblicówkach. Przy użyciu cementu wodoodpornego lub odpowiednich domieszek do cementu portlandzkiego można zmniejszyć ilość cementu w zaprawie, np. stosując zaprawę o składzie 1 : 4 zamiast 1 : 3.
W celu zapewnienia przyczepności do zaplecza zaprawy zalewanej od tyłu licówek (program egzamin ustny).

Beton i mur

Beton i mur wykonany na pełne spoiny nakuwa się szpicakami, kilofami lub pneumatycznymi młotkami, bądź też obrabia się strumieniem grubego piasku wyrzucanego pod ciśnieniem z piaskownicy.
W murze wykonanym na puste spoiny oczyszcza się je na głębokość ok. 1,5 cm od brudu i pozostałości zaprawy.

Jeżeli zaplecze ma być w pewnych miejscach przed licowaniem wyrównane zaprawą, to jej powierzchnie drapie się przed stwardnieniem grzebieniami lub szczotkami z gwoździ.
Wszystkie powierzchnie zaplecza powinny być przemyte i zmoczone strumieniem wody przed układaniem licówek (opinie o programie).

Wyznaczanie powierzchni oblicówki powinno być zrobione w taki sposób, aby grubość zalewanej z tyłu zaprawy była nie większa od 2-3,5 cm ze względu na koszt zaprawy. Ewentualne występy z powierzchni muru ociosuje się narzędziami ręcznymi lub pneumatycznymi.
Powierzchnie zewnętrznych krawędzi kamieni wyznacza się na wbitych trzpieniach, po ustaleniu płaszczyzny za pomocą sznura i pionów. Na każdej kondygnacji powinien być co najmniej jeden rząd trzpieni rozstawionych w odstępach ok. 5 m. Zamiast trzpieni stosuje się niekiedy placki gipsowe.

W dalszym ciągu oznacza się na ścianie kredą lub gwoździami położenie poszczególnych warstw kamieni (segregator aktów prawnych).
Wykuwanie w murze gniazd na kotwie odbywa się wtedy, jeżeli nie wypuszczono w czasie murowania kotwi lub jeśli wypuszczono je źle. Kucie gniazd wykonuje się pneumatycznymi lub elektrycznymi wiertłami, a wyjątkowo przy małych robotach narzędziami ręcznymi. Głębokość wykuwanych otworów wynosi nie mniej niż ty cegły, a średnica otworów jest zależna od wymiaru zagiętego końca kotwi, zazwyczaj nie mniejszego od potrójnej średnicy pręta.

Do tych robót należy ustawienie rusztowań, zmontowanie urządzeń do transportu kamieni, dostarczenie prądu i sprężonego powietrza do narzędzi mechanicznych itp.

Ze względu na kolejność wykonywania robót znane są dwa sposoby:

a) licowanie równoczesne z murowaniem zaplecza,

b) licowanie gotowej ściany (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 8 Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 9 Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 10
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 11
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 12 Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 13 Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 14
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mury z pustaków i bloków ściennych betonowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami