Blog

Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 2
11.05.2021

Rozpuszczalność kwarcu

W artykule znajdziesz:

Rozpuszczalność kwarcu

Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 3
Rozpuszczalność kwarcu

Rozpuszczalność kwarcu w wodzie jest bardzo mała, ale - podobnie jak rozpuszczalność większości substancji - zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury. Znacznie łatwiej kwarc rozpuszcza się w wodzie wapiennej, przy czym w tym przypadku rozpuszczalność wzrasta wraz z temperaturą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozpuszczanie się kwarcu w wodzie wapiennej prowadzi do natychmiastowego wytrącania się trudno rozpuszczalnych uwodnionych krzemianów wapniowych, które na powierzchni ziarn piasku i w przestrzeniach międzyziarnowych tworzą warstwy lepiszcza spajającego ziarna piasku. Narastająca warstwa lepiszcza warunkuje postęp twardnienia autoklawizowanego tworzywa wapienno-piaskowego oraz stanowi membranę, przez którą w przeciwnych kierunkach muszą dyfundować jony wapniowe i krzemionkowe, co prowadzi do powstawania dalszych ilości uwodnionych krzemianów wapniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wpływ ciśnienia na właściwości produktów ma w omawianym przypadku znaczenie niewielkie, choć dostrzegalne, co wyraża się zwiększeniem gęstości produktów reakcji w stosunku do gęstości substratów (uprawnienia budowlane).

Należy zasygnalizować uzależnione od temperatury zmiany lepkości i napięcia powierzchniowego fazy ciekłej omawianego układu. Lepkość wody w temperaturze 20°C wynosi ok. 1 mN-s/m2, a przy ogrzaniu do 190°C spada do zaledwie 0,15 mN-s/m2, co ułatwia zjawiska dyfuzji i zwiększa ruchliwość jonów, a w sumie znacznie przyspiesza reakcje przebiegające w autoklawie.
Napięcie powierzchniowe wody w temperaturze 20°C wynosi ok. 73 mN/m, a po ogrzaniu do 190°C spada do ok. 45 mN/m; spadek ten ułatwia zwilżanie powierzchni kwarcu, co w pewnej mierze również przyczynia się do przyspieszenia reakcji (program egzamin ustny).

Mieszanka surowcowa do produkcji wyrobów wapienno-piaskowych stanowi typowy układ heterogeniczny, w którym szybkość reakcji zależy od wielkości i od stanu powierzchni faz stałych układu.

Ostateczny wynik technologii

Ostateczny wynik technologii wytwarzania omawianych wyrobów zależy więc od stanu rozdrobnienia piasku; wytrzymałość mechaniczna produktu jest tym większa, im większa jest powierzchnia rozwinięta piasku. Istnieje jednak graniczna wartość stopnia dyspersji piasku, przy której wytrzymałość osiąga maksimum, a powyżej tej granicy notuje się spadek wytrzymałości produktu (opinie o programie).
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na szybkość reakcji kwarcu ze znajdującymi się w fazie ciekłej jonami wapniowymi jest stan powierzchni kwarcu.

Drobny piasek kwarcowy o dużej powierzchni rozwiniętej, nadanej mu przez przyrodę w toku geologicznych procesów jego powstawania, reaguje z wapnem znacznie wolniej niż piasek o takiej samej powierzchni rozwiniętej, ale utworzonej w wyniku mielenia piasku grubego. Wynika to z tego, że „nowa” powierzchnia kwarcu, utworzona świeżo wskutek mechanicznego rozdrabniania, jest w stosunku do wapna znacznie aktywniejsza, niż „stara” powierzchnia ziarn kwarcowych pochodzenia naturalnego.

Ponieważ istotę opisywanej technologii stanowi powstawanie nowych faz stałych - uwodnionych krzemianów wapniowych - stąd na przebieg procesu twardnienia wyrobów wapienno-piaskowych duży wpływ ma szybkość powstawania i wzrostu zarodników. Dlatego w dążeniu do skrócenia procesu autoklawizacji pojawiły się także propozycje dodawania do mieszanki surowców małych ilości substancji zarodnikujących (segregator aktów prawnych)..
Produkty reakcji chemicznych przebiegających w wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych warunkach hydrotermalnych należą do bardzo dużej rodziny uwodnionych krzemianów wapniowych. Autorem badań i wszechstronnego poznania większości tych związków jest H. F. W. Taylor, który zasługę tę dzieli z licznymi cytowanymi przezeń badaczami radzieckimi.

Identyfikacja związków powstających w czasie autoklawizacji mieszanki wapienno-piaskowej jest trudna, ponieważ związki te reprezentowane są przez elementy źle wykrystalizowane i o bardzo małych wymiarach. Dlatego często są one rentgenograficznie bezpostaciowe (promocja 3 w 1). Identyfikację utrudnia dodatkowo fakt istnienia wielkiej liczby tych związków i ich zbliżonej struktury warstwowej.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 8 Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 9 Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 10
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 11
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 12 Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 13 Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 14
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ustroje nośne budynków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami