Blog
Rozrzuty wyników
W artykule znajdziesz:
Rozrzuty wyników
Najwygodniej jest posługiwać się wykresem, gdzie podane są również spodziewane rozrzuty wyników. Błąd przy tej metodzie jest większy niż przy posługiwaniu się wzorami opartymi na R8. W korzystnych warunkach próba taka przeprowadzona być może w ciągu niespełna 24 godzin (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy tym metoda ta daje bardzo zadowalające rezultaty, szczególnie przy badaniu cementów, projektowaniu betonów, kontroli betonów budowlanych itp. Analogiczną metodę opracował Brunei (Szwajcaria), posługując się prąd elektrycznym (zmiennym) jako środkiem do podgrzewania betonu. Beton jest tu podgrzewany w świeżym stanie do temperatury + 80°C, co pozwala na dalsze skrócenie czasu badania. Wyniki osiągane metodami przyspieszonymi są tak zadowalające, że zalecałoby się ich dalsze uproszczenie. Można beton poddać działaniu ciepła już w świeżym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pożądane byłoby więc zmodyfikować metodę Bukowskiego tak, ary czas badania był dalej skrócony, nie rezygnując jednak z pary jako środka 39 podgrzewania, gdyż jest to sposób najłatwiej dostępny na każdej budowie.
Mieszanka betonowa tężeje w miarę upływu czasu, a motorem tężenia jest zaczyn jako składnik wyłącznie aktywny chemicznie, przynajmniej w pierwszym i decydującym okresie tężenia. Tężenie betonu (wiązanie i twardnienie) jest to więc tężenie zaczynu, zaś cechy techniczne betonu są w zasadzie odzwierciedleniem lub pochodną cech zaczynu. Dodatek kruszywa do zaczynu modyfikuje jednak te cechy, tak że między zaczynem i betonem zachodzą różnice ilościowe i jakościowe, a zatem nie wszystkie cechy kształtują się w obydwu tworzywach równolegle (uprawnienia budowlane).
W niniejszym rozdziale omawiamy beton jako pochodną zaczynu pod kątem widzenia wpływu, który wywiera wprowadzenie kruszywa do mieszanki. Jako kruszywo rozumiemy nadal piasek i kamieniwo, ale tu głównie zajmować się będziemy kamieniwem.
Oddziaływanie fizyczne kruszywa
Zależnie od ilości i jakości kruszywa możemy otrzymać betony bardzo różniące się jakościowo (program egzamin ustny). Wiadomo ponadto, że beton nigdy właściwie nie jest skończonym produktem, bo procesy chemiczne w nim trwają, choć asymptotycznie dążą z upływem czasu do równowagi. Struktura betonu formowana jest zatem zarówno przez skład wyjściowy betonu jak i przez fizykalne zmiany objętościowe substancji - konkretniej mówiąc - przez przebudowę struktury masy betonowej i wędrówkę wody zarobowej. Ze zmianami struktury zmieniają się porowatość i ciężar betonu, a z nim wszystkie jego cechy.
Kruszywo oddziaływać może na zaczyn chemicznie i fizycznie (opinie o programie). Oddziaływanie chemiczne występuje tylko jeśli kruszywo ma cechy dodatku hydraulicznego. Aktywność dodatku hydraulicznego przejawia się w pierwszych tygodniach prawie zawsze w sensie ujemnym, aby dopiero później działać w sensie dodatnim, jedno i drugie w tempie powolnym i w niewielkich stosunkowo rozmiarach, zależnych od aktywności. Kruszywa pochodzenia skalnego (otoczakowe i łamane) przejawiają również pewną aktywność chemiczną, w postaci fenomenu przyczepności. Aktywność ta jest tak słaba, że praktycznie nie próbujemy jej nawet ilościowo określić. Zresztą jest ona od strony chemicznej bardzo mało zbadana (segregator aktów prawnych).
Natomiast oddziaływanie fizyczne kruszywa na zaczyn jest duże, wręcz nawet decydujące, i występuje w różnych postaciach. Wpływ porowatości substancji kruszywowej porowate kruszywo może odsysać wodę z zaczynu z pożytkiem, tj. zmniejszając jego przyszłą porowatość, ale i ze szkodą, zanadto osuszając zaczyn.
Rozpatrujemy tu szczegółowo kruszywa ścisłe. Zaczyn stwardniały jest zupełnie homogeniczny, jeżeli wic był na tyle niski, że nie nastąpiła sedymentacja (promocja 3 w 1). Dla cementów portlandzkich granica homogeniczności wynosi co 0,4-0,45.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32