Blog

26.03.2020

Rozstaw klocków

W artykule znajdziesz:

Rozstaw klocków

 

Rozstaw klocków

Rozstaw klocków minimum I m. a odstęp skrajnych klocków od naroży ościeżnicy - nie większy niż 30 cm (program uprawnienia budowlane na komputer). Zamocowanie ościeżnic w ściankach betonowych monolitycznych wykonuje się również przez przybicie stojaków ościeżnicy gwoździami do zabetonowanych w ścianie klocków, rozmieszczonych po dwa lub trzy na długości ościeżnicy. Klocki te powinny mieć kształt ostrosłupa ściętego i być zabetonowane w takim położeniu, aby mniejsza podstawa ostrosłupa licowała się z ościeżem otworu.
Umocowanie ościeżnic drewnianych nowymi metodami. W roku 1976 Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa wydał Wytyczne wbudowywania stolarki okiennej w technologiach stosowanych w budownictwie warszawskim”, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Techniki i Projektowania Budownictwa “Warszawa" (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Wytycznych podano nowe sposoby wbudowywania stolarki okiennej w budynkach wznoszonych technologiami: system szczeciński, WK-70. rama H. J/WZ-75. Ź/WZ-75, Stolica III i Wk-70J.
Opracowanie dotyczy dwu następujących sposobów:
- sposobu tulei dwustronnie rozpieranych.
- sposobu kotwi “Z".
Sposób pierwszy polega na mocowaniu ościeżnic okiennych do ościeży za pomocą tulei. z których każda składa się z właściwej nagwintowanej wewnątrz tulei śruby M5 i dwu nagwintowanych stożków (uprawnienia budowlane). Elementy te tworzą zamocowanie przez ich skręcenie. Umocowanie ościeżnicy za pomocą tulei dwustronnie rozpieranych odbywa się w ten sposób, że ościeżnicę ustawia się w otworze okiennym w pionie i poziomie przy użyciu klinów i wywierca w niej wiertarką udarowo-obrotową otwory 012 mm w przewidywanych punktach mocowania, a następnie przez te otwory wierci się otwory (o takiej samej średnicy) w ościeżach (program egzamin ustny). Z kolei wsuwa się w te otwory tuleję i dokręca śrubę tulei śrubokrętem, co-powoduje wskutek wciągnięcia śrubą obydwu stożków do tulei rozparcie jej w ościeżu i ościeżnicy i przez to trwałe zamocowanie ościeżnicy.
Styki ościeżnicy z ościeżami uszczelnia się szczeliwem syntetycznym, stanowiącym izolację cieplną i kitem trwale plastycznym, tworzącym izolację przeciwwilgociową. Sposób tulei dwustronnie rozpieranych ma te zalety, że eliminuje potrzebę zabetonowywania w ościeżu drewnianych klocków (co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku formowania elementów ściennych w zakładach prefabrykacji). umożliwia łatwe i prawidłowe ustawienie ościeżnic w otworach, nie niszczy ościeżnic i umożliwia ewentualny ich demontaż (opinie o programie).

Umocowanie ościeżnicy

Sposób drugi polega na mocowaniu ościeżnic za pomocą płaskich kotwi wygiętych w kształcie litery Z. Jedno ramię kotwi mocowane jest do czoła ościeżnicy, drugie zaś do ościeża bądź nadproża lub progu, przy czym ramię mocowane do ościeżnicy przytwierdza się do niej na wkręty, ramię zaś mocowane do ościeża - w zależności od materiału ościeża - na: gwoździe (ościeże z gazobetonu). trzpienie staIowę wstrzeliwane (ościeże z betonu lub żelbetu) albo dybie (ościeża z keramzytobetonu. cegły) (segregator aktów prawnych).
Umocowanie ościeżnicy przy zastosowaniu kotwi Z odbywa się w ten sposób, że najpierw przybija się kotwie do ościeżnicy w wyznaczonych uprzednio miejscach, następnie ustawia się ościeżnicę w otworze okiennym i przybija drugie ramiona kotwi do ościeży. W otworach bezwęgarkowych, w celu stworzenia oparcia dla materiału uszczelniającego. wykonuje się po zamocowaniu ościeżnicy obrzutkę ościeży zaprawą cementowo-wapienną oraz formuje się spadki z zaprawy cementowej pod obróbkę blaszaną. Wykończenia ościeży z zewnątrz dokonuje się w czasie robót elewacyjnych. Styki ościeżnicy z ościeżami uszczelnia się szczeliwem syntetycznym.
Kotwie Z mają różne kształty dostosowane do rodzaju osadzonej stolarki. Do mocowania tradycyjnej stolarki zespolonej służą kotwie typu Z-l. Z-2 i Z-3. zaś do mocowania stolarki wzmocnionej lub “Standard" kotwie Z-l M.
Przykład zamocowania stolarki okiennej wzmocnionej i “Standard"
Sposób mocowania ościeżnic na kotwie Z cechuje się podobnymi zaletami jak sposób na tuleje rozpierane (promocja 3 w 1).
Wybór określonego z dwu wyżej podanych sposobów zamocowania ościeżnicy zależy od rodzaju ściany osłonowej, konstrukcji otworu okiennego, materiału ościeża i sposobu wykończenia ościeży, co związane jest z technologią wykonania budynku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami