Blog

Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 2
10.06.2020

Rozstaw słupów

W artykule znajdziesz:

Rozstaw słupów

Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 3
Rozstaw słupów

Rozstaw slupów przyjęto 7,50X6,00 m. Ściany szczytowe są murowane, podłużne ściany osłonowe składają się z płyt betonowych ocieplonych Durisolem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ściana frontowa okienna jest wysunięta przed rząd słupów okrągłych niosących belkę skrajną płyty stropowej. Ściana tylna stanowi wypełnienie szkieletu ze słupów prostokątnych i belki skrajnej płyty stropowej. Podobne rozwiązanie zastosowano dla magazynu w Witham w Anglii. W Polsce są wznoszone raczej budynki o stropach głowicowych z prefabrykatów. Pierwszy tego rodzaju magazyn postawiono z przeznaczeniem na skład zboża (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyjęto obciążenie użytkowe stropów 1500 kG/m2. Budynek o wymiarach w planie 17,50X17,50 m ma 8 kondygnacji. Wymiary siatki słupów wynoszą 5,00X5,00 m. Jeden pion komunikacyjny o prefabrykowanych płytach biegowych usytowany jest w miejscu płyty ośmiobocznej.

Prefabrykowane elementy ścienne, oparte na końcach ramion głowic, mają szerokość pasm stropu głowicowego (uprawnienia budowlane). Ulepszoną konstrukcję stropów wprowadzono w zrealizowanym na terenie Warszawy 7-kondygnacyjnym domu hurtowym „Teleradio” o obciążeniu użytkowym 1000 kG/m2. Obiekt o kubaturze 46 000 m3 i powierzchni zabudowy 45,00X45,00 m ma 4 piony komunikacyjne; trzy dźwigi towarowe umieszczono w narożach budynku, jedną klatkę schodową z pomieszczeniami sanitarnymi usytuowano w środku obiektu, zaś w czwartym narożu - pion instalacyjny (program egzamin ustny). Dźwigi towarowe i pion instalacyjny umieszczone są w miejscu przeznaczonym na slup i głowicę. Klatka schodowa znajduje się w miejscu płyty ośmiokątnej, dwóch słupów i głowic. Obudowa pionów stanowi jednocześnie konstrukcję podporową dla stropu.

Rozwiązania takie są stosowane też za granicą (opinie o programie). Na przykład 7-kondygnacyjny budynek magazynu o stropach głowicowych prefabrykowanych został wzniesiony w fabryce farmaceutycznej na Węgrzech. Wymiary budynku w planie wynoszą 23X29 m, wysokość 22 m. W budynku występuje tylko 5 rodzajów prefabrykatów. Słupy składają się z dwóch elementów: trzonu i pryzmatycznej głowicy. Strop wykonano z płyt panwiowych. Zalanie styków zapewniło monolityczność konstrukcji. Również ściany zewnętrzne są wykonane z płyt prefabrykowanych. Rozstaw słupów wynosi 6X6 m. pasmo wspornikowe ma szerokość 2,15 m (segregator aktów prawnych).

Uprzednio bardzo rozpowszechnione wznoszenie budynków o ścianach nośnych przy uprzemysłowieniu budownictwa zostało prawie całkowicie zaniechane. Są niemniej wykonywane budynki o ścianach nośnych z prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych.
W Cesena we Włoszech wzniesiono np. budynek 3-kondygnacyjny z płyt żebrowych. Płyty stropowe rozpiętości 12 m oparte zostały na biegnących przez 3 kondygnacje żebrowych płytach ściennych. Wymiary płyt wynoszą 2,50X X10,00 m.

Zalety i wady budynków wielokondygnacyjnych

Do cech dodatnich wielokondygnacyjnych budynków przemysłowych należą:
- możność stosowania grawitacyjnych systemów transportu wewnętrznego,
- zmniejszenie powierzchni zabudowy,
- zmniejszenie powierzchni dachów i rozmiarów fundamentów,
- skrócenie ciągów komunikacyjnych i instalacyjnych,
- zmniejszenie strat ciepła przy ogrzewaniu budynku.

Do cech niekorzystnych należą m.in.:
a) konieczność stosowania kosztownego transportu pionowego,
b) gęste siatki słupów, utrudniające zagospodarowanie powierzchni,
c) ograniczenie obciążeń użytkowych stropów, zwłaszcza o działaniu dynamicznym.

Każde trzęsienie ziemi jest z fizykalnego punktu widzenia wynikiem nagłych dyslokacji, zachodzących wskutek przekroczenia wytrzymałości warstw i pokładów skał. Wskutek tych dyslokacji nagromadzona w materiale skały energia sprężysta zostaje nagle wyzwolona; następuje nagłe odciążenie warstw skał. Powoduje to, jak każde odciążenie, zanikające drgania własne skorupy ziemskiej na mniejszych lub większych obszarach (promocja 3 w 1).

Na międzynarodowej konferencji UNESCO poświęconej zagadnieniom ochrony antysejsmicznej budowli (UNESCO-SEISM-64) podano częstotliwości drgań własnych skorupy ziemskiej, różne w różnych regionach sejsmicznych. Wynoszą one 3,2-1-64 rad/s (okresy 24-0,1 s).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 8 Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 9 Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 10
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 11
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 12 Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 13 Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 14
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bezpośrednie zlecenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami