Blog

29.09.2020

Rozstaw strzemion

W artykule znajdziesz:

Rozstaw strzemion

 

Rozstaw strzemion

Szczególnie częstym rodzajem strzemion stosowanych w palach są strzemiona plecione trzykrotnie z drutu, o minimalnej średnicy 2,8 mm. Łączny przekrój drutów w strzemieniu nie powinien być mniejszy niż Vio przekroju najgrubszej wkładki uzbrojenia głównego. Splecenie wymagane jest w palach wbijanych w trudnych warunkach gruntowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

W palach nie narażonych na zbyt duże naprężenia przy wbijaniu (np. gdy wpłukuje się je prądem wody) dopuszczalne jest splatanie strzemion, przez obrót sworznia wsuniętego między lekko napięte druty strzemienia, opasujące zbrojenie podłużne. W miejscu, gdzie był sworzeń, po spleceniu należy pozostawić „oko”, które ma zapobiegać rozplataniu się drutu, co może nastąpić wtedy, gdy wkładki pod wpływem sil na nie działających w czasie wbijania przejawiają tendencję do rozchylenia się i wyboczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cechą charakterystyczną strzemion pali, odróżniającą je od strzemion słupów konstrukcji naziemnych, są odcinki przekątne, krzyżujące się w środku pala lub odcinki ukośne, łączące ze sobą ewentualne wkładki rozmieszczone pomiędzy narożami. Strzemiona pali są więc bardziej skomplikowane niż strzemiona słupów. Ma to również na celu zapobieżenie wyboczeniu się wkładek głównych w czasie wbijania pala.

W palach o przekroju wielobocznym, a niekiedy w palach o przekroju kwadratowym stosuje się zamiast strzemion uzwojenie (uprawnienia budowlane).
Rozstaw strzemion nic powinien przekraczać 15-krotnej średnicy uzbrojenia podłużnego ani też mniejszego poprzecznego wymiaru pala. W żadnym wypadku nie powinien być on mniejszy niż 30 cm. Skok uzwojenia nie powinien być większy niż 15 cm, a jeżeli uwzględniono je przy obliczaniu wytrzymałości przekroju - niż 8 cm.

Przy obu końcach pala na długości 1-M,5 m, a także w miejscach występowania złączy wkładek głównych, należy strzemiona zagęszczać przynajmniej do zasadniczego ich rozstawu. Skok uzwojenia zmniejsza się na tych odcinkach do 5 cm. Przejście od normalnego rozstawu strzemion (skoku uzwojenia) do zagęszczonego powinno być stopniowe.
Oba końce pala wymagają odpowiedniego ukształtowania. Ostrze wyrabia się w postaci klina lub ostrosłupa (program egzamin ustny).

Ostrze ostrosłupowe

Jeśli pal ma być zagłębiany w grunty zwarte lub żwirowe, powinno ono być obite blachą grubości 2-3 mm, osadzoną na Wąsach i ewentualnie na dospawanych poprzeczkach. Ponadto wzmacnia się je dodatkowymi wkładkami zakończonymi (wyjątkowo) hakami. Ostrze ostrosłupowe wzmacnia się często przez skupienie w nim dolnych końców wkładek narożnych i zespawanie ich lub mocne związanie drutem.

Niekiedy stosuje się wzmocnienie ostrzy za pomocą trzewikóiu (grotów) z płaskowników, które łączy się często z wkładkami głównymi przez dospawanie. Rzadziej dzisiaj spotyka się ostrza żeliwne, połączone z wkładkami głównymi. Gdy pale mają być zapuszczane prądem wody, pozostawia się nieraz w osi wzdłużnej pala przewód, przechodzący na wylot przez pal i przez trzewik ostrza (opinie o programie).
Długość ostrza nie powinna przekraczać 1-1,5 grubości pala. Im twardszy jest grunt, w który pal ma być wbity, tym ostrze powinno być krótsze (segregator aktów prawnych).
Głowa pala zakończona jest zwykle tępo, z tym że jej powierzchnia powinna być dokładnie prostopadła do osi wzdłużnej pala.

Ponieważ głowa pala narażona jest w czasie wbijania na silne uderzenia, bardzo często stosuje się jej dodatkowe wzmocnienie, zależne od tego, czy uderzenia młota trafiają w nią bezpośrednio, czy też poprzez ochronną czapkę (kołpak). Wkładki główne zakończone są w odległości 15 cm od powierzchni głowy. Górną nieuzbrojoną część głowy wzmacnia się przez zastosowanie trzech siatek o oczkach kwadratowych, złożonych ze wzajemnie zespawanych prętów o średnicy 6-8 mm.

Odległość między siatkami wynosi ok. 5 cm, przy czym pręty pierwszej, najwyższej siatki przedłużone są w wąsy pionowe o długości 25 cm. Wąsy te zachodzą na około 10 cm na uzbrojenie główne. Rozmiary oczek siatek wynoszą 4X44-7X7 cm, zależnie od przekroju pala (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami