Blog

07.07.2020

Rozszerzenie hali

W artykule znajdziesz:

Rozszerzenie hali

Rozszerzenie hali

Gdyby halę rozszerzyć, transport mógłby się odbywać obok generatora, czyli wysokość konstrukcji podsuwnicowej mogłaby być mniejsza, lecz za cenę większej rozpiętości suwnicy i dachu (program uprawnienia budowlane na komputer). Dążenia konstruktorów idą więc w kierunku rozwiązań kompromisowych, zapewniających optimum korzyści zarówno w kosztach inwestycji jak i w warunkach eksploatacji siłowni.

Należy podkreślić, że zmniejszenie wymiarów wirników turbiny i generatora oraz skrócenie wałów obu maszyn może przynieść duże korzyści, jeśli chodzi o wymiary i koszt suwnicy, konstrukcji podsuwnicowej i hali maszyn. W świetle powyższego znajduje głębokie uzasadnienie tendencja do stałego podwyższania liczby obrotów n maszyn oraz takiego ich rozwiązania konstrukcyjnego, aby odstęp między turbiną i generatorem był jak najmniejszy.
Tendencja ta znajduje wyraz w koncepcjach umieszczania łożyska nośnego na pokrywie turbiny (rozwiązania typu parasolowego) oraz obniżania poziomu podłogi hali maszyn lub umieszczania generatora w zagłębieniu pod podłogą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jednakże w tendencjach do obniżania konstrukcji podsuwnicowej nie należy zapominać, że prócz obsługi turbozespołów suwnica powinna również zapewniać właściwą obsługę robót przy remoncie transformatorów.
Podesty pod transformatory. Transformatory główne umieszcza się w siłowniach niskiego spadu z reguły jak najbliżej generatorów, najczęściej tuż za ścianą hali maszyn od strony dolnej wody.
Jeśli ściana ta jest dosunięta blisko stanowiska generatora, wtedy miejsce stanowiska transformatora może wypadać jeszcze nad masywną częścią bloku, a mianowicie nad spiralą lub ścianą ograniczającą spiralę. Częściej jednak wypada ono poza tą ścianą, a więc w partii, gdzie dla transformatora trzeba zbudować specjalny podest. Ze względu na duży ciężar transformatorów podest ten powinien mieć dostateczny zapas nośności.

Układ i konstrukcja

Pod względem konstrukcyjnym może on być rozwiązany dwojako - albo jako wspornik z masywu bloku, albo jako konstrukcja plytowo-belkowa oparta na skrajnych filarach bloku, stanowiących jakby przedłużenie bocznych ścian rury ssawnej (uprawnienia budowlane).
W konstrukcji podestu transformatorowego należy uwzględnić ważną okoliczność, mianowicie przepisy żądają, aby w razie awarii transformatora połączonej z wypływem oleju - olej ten nie rozlewał się swobodnie po podeście, lecz żeby spływał do specjalnego zagłębienia zaopatrzonego w ruszt, filtr żwirowy i rurę odpływową do dolnej wody. Urządzenie to stanowi ważny szczegół ochraniający budowlę przed niebezpieczeństwem pożaru (program egzamin ustny).

Z powyższego wynika, że pod każdym transformatorem musi być zainstalowany pewnego rodzaju zbiornik o objętości wystarczającej na pomieszczenie całej ilości oleju z danego transformatora.
Układ i konstrukcja omawianego podestu powinna umożliwiać ponadto transport transformatora w przypadku jego remontu. Dlatego też transformatory są najczęściej montowane na podwoziach zaopatrzonych w przestawialne koła (opinie o programie). W pozycji roboczej są ustawione na szynach typu kolejowego lub dźwigowego, przebiegających prostopadle do ściany hali maszyn - każdy transformator oddzielnie na swoim torze.
Analogiczny tor zakłada się w podłodze placu montażowego; poprzez otwór w ścianie, zamknięty wrotami, tor ten wyprowadza się na zewnątrz równolegle do układu torów transformatorowych (segregator aktów prawnych).
Powyższy układ torów przecięty jest z kolei torem prostopadłym, a więc równoległym do długości budynku, o rozstawie szyn zwykle identycznej, jak tory transformatorowe.

Dla przewiezienia transformatora do hali maszyn przeciąga się go na skrzyżowaniu torów, podnosi za pomocą 4 dźwigników hydraulicznych o kilka cm do góry, przestawia koła o kąt 90°, opuszcza na tor podłużny, przeciąga na skrzyżowanie z torem placu montażowego, tam wykonuje się powtórną operację podniesienia, obrotu kół i opuszczenia - i wreszcie wciąga na plac montażowy przez wrota, których wymiar musi być dopasowany (z rezerwą minimum 10 cm) do gabarytu transformatora (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami