Blog
Rozszerzenie samej ulicy
W artykule znajdziesz:
Na placu dworca Białoruskiego wznosi się pomnik Maksyma Gorkiego dłuta Szadra i Muchinej; plac Majakowskiego ukształtowany na przecięciu z obwodnicą Ogrodową upiększy rzeźba tego wielkiego poety proletariackiego; na placu Puszkinowskim akcentującym skrzyżowanie z pierścieniem bulwarów znajduje się statua Aleksandra Puszkina j wreszcie na placu Radzieckim ukształtowanym przed siedzibą ludowej władzy miejskiej - gmachem Moskiewskiej Rady Delegatów Ludu Pracującego - stanął już odlany ze spiżu konny posąg księcia Jurija Dołgorukicgo, założyciela Moskwy sprzed ośmiu stuleci. Za placem Radzieckim rozpoczyna się najbardziej reprezentacyjny odcinek ulicy Gorkiego, doprowadzający do placów Maneżowego i Czerwonego, odcinek tym ciekawszy, że założony na spadku terenu i z lekka wygięty w planie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na osobną wzmiankę zasługuje architektura Rady Moskiewskiej - budynku, którego niezwykłe dzieje wykazują, jak różnie można się ustosunkować do zabytków w procesie przebudowy socjalistycznego miasta. Jeszcze w czasie rewolucji lutowej pierwsza rada delegatów robotniczych ulokowała się w zabytkowym pałacyku (dziele Matwieja Kazakowa z 1782 r.) przy ulicy Twierskiej, który po Rewolucji Październikowej stał się stałą, tradycyjną siedzibą Rady Moskiewskiej. Rosnące agendy tej potężnej instytucji już wkrótce przestały się mieścić w szczupłych ramach budowli zabytkowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozszerzenie samej ulicy i zabudowa zarówno jej, jak placu Radzieckiego 7-8-kondygnacjowymi domami mieszkalnymi wytworzyły sytuację, w której dominantę placu stanowił niewielki budynek wysunięty do przodu i przytłoczony wymiarami sąsiednich wysokich domów. Nie wystarczyło przesunięcie w r. 1939 zabytkowej budowli o 25 m w tył, na nową linię regulacyjną ulicy Gorkiego; względy funkcjonalne i urbanistyczne wymagały postawienia nowego dużego gmachu albo przebudowy starego (uprawnienia budowlane). Rząd radziecki nie zgodził się jednak na zatarcie od dawna znanego ludziom radzieckim i drogiego im oblicza architektonicznego zabytkowego pałacu - siedziby Rady Moskiewskiej. Polecił architektom tak rozbudować i nadbudować gmach Kazakowa, aby charakterystyczne rysy zabytku zostały zachowane i stanowiły zasadniczy motyw nowej, rozszerzonej budowli (program egzamin ustny).
Renesansowy układ dwuporządkowego pałacu
Wiele pracy włożył w to zadanie akademik J. Żółtowski. Wykonał on kilkanaście wariantów koncepcyjnych, na których w dużym stopniu oparł się autor ostatecznego projektu architekt D. Czeczulin. 1 choć rozwiązanie to znacznie ustępuje wstępnym szkicom Żółtowskiego, choć nie jest pozbawione wielu istotnych usterek, w zasadzie można je uznać za udane. Przekształcając plastyczną kompozycję cokołu i „piano nobile“ w renesansowy układ dwuporządkowego pałacu, którego pierwowzoru autor (zapewne pod wpływem sugestii Żółtowskiego) szuka w kompozycjach palladiańskich, Czeczulin przeniósł portyk Kazakowa na górną partię gmachu i przetworzył go z wątku pilastrowego w pełne, przystawionę do ściany kolumny (opinie o programie). Zachowany został tak swoisty dla tej budowli motyw kolorystyczny - zestawienie czerwieni ściany z białymi detalami obramień okiennych, kolumn i podziałów poziomych. Wreszcie zwieńczenie całości tympanonem wznoszącym się nad głównym gzymsem zostało powtórzone z pierwowzoru kazakowskiego. W obrazie całości widzimy jak gdyby uwielokrotniony pałac zabytkowy, przekształcony w dominantę wielkomiejskiego placu.
W toku przebudowy ulicy Gorkiego zastosowano ciekawe osiągnięcia techniczne, m. in. przesuwanie domów. Po raz pierwszy zrealizowano tu potokową metodę budowy. Ulica, mimo że w całości nie zyskała w pełni jednolitego oblicza architektonicznego, ma kilka udanych zespołów zabudowy mieszkaniowej i niektóre ciekawe budynki użyteczności publicznej (segregator aktów prawnych).
Jednakże architekci moskiewscy, uczestniczący w zabudowie tej arterii nie wyzyskali możliwości pełnowartościowego i jednorodnego rozwiązania jej architektury. Obok imponującego rozmachu przestrzennego wiele w niej przypadkowości i dysonansów, wiele powierzchownej łatwizny w opracowaniu elewacji. Poważny sprzeciw budzi sama zasada obrzeżnej, nieprzerwanej na dużych odcinkach zabudowy parawanowej, upośledzającej zaplecze i zubożającej wnętrze arterii (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32