Blog
Roztwór szarego mydła
W artykule znajdziesz:
Roztwór szarego mydła
Na 1 m2 powierzchni zużywa się około 160 g roztworu. Każdą następną warstwę należy układać po wyschnięciu poprzedniej. Przy zastosowaniu tartaryzacji do zbiorników na wino należy zwrócić uwagę, ażeby piasek w zaprawie był kwarcowy; szczególnie należy unikać kruszywa wapiennego lub bogatego w wapno. Należy również unikać cementu bogatego w wapno (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pospolitym środkiem do uszczelniania betonów jest roztwór szarego mydła potasowego w spirytusie. Ułożoną powłokę z szarego mydła należy utrwalić octanem glinowym. Używa się również roztworu szarego mydła i ałunu. Z innych mydeł używanych do tego celu należą tu mydła cynkowe i glinowe.
Działanie mydeł polega na reakcji betonu z wapnem i tworzeniu się trudno rozpuszczalnego mydła wapniowego. Mydła jako środki uszczelniające należą do mniej trwałych, ponieważ ulegają wymywaniu.
Zamiast stosowania kosztownych rozpuszczalników w rodzaju benzyny, hydrofobowość można uzyskać przez nasycenie powierzchni dwoma roztworami: roztworem zwykłego mydła gospodarskiego i roztworem solanu glinowego lub cynkowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powlekanie może odbywać się bezpośrednio jedno po drugim.
Kamienie naturalne można nasycić kilkoma sposobami przez:
- Powlekanie kolejne roztworami wodnymi mydła oraz ałunu lub siarczanu cynkowego. Jednakże efekt jest nieco mniejszy niż przy roztworach w benzynie.
- Nasycenie kamienia bardziej stężonymi roztworami mydła i soli cynku lub glinu (5-10%) i nasycenie roztworami ałunu i siarczanu cynkowego o nieco większym stężeniu (ałun 10% i siarczan cynkowy 5%). Ten sposób jest skuteczniejszy od poprzedniego. Zastosowanie mydła potasowego (w płynie) lub sodowego (twardego) daje równie dobre wyniki.
- Nasycenie kamienia roztworem mydła bez następnego nasycenia solami glinu i cynku. Wyniki są gorsze niż przy zastosowaniu sposobu poprzedniego.
- Zastosowanie roztworu wodnego mydła sodowego o stężeniu 3-5% (uzyskanego przez podgrzanie) (uprawnienia budowlane).
Hydrofobowość
Hydrofobowość występuje nie tylko na powierzchni kamienia, lecz obejmuje warstwę wierzchnią o pewnej grubości. Kamień nawet po oszlifowaniu jest niezwilżalny.
Nasycenie roztworami mydeł nie powoduje zmiany zabarwienia kamienia (program egzamin ustny). Nawet mydła rozpuszczone w benzynie i nafcie nie zmieniają prawie naturalnej barwy kamieni.
Mydła spotykane na rynku zawierają mieszaniny soli oleinowych, palmitynowych i stearynowych i innych kwasów tłuszczowych. Jako źle rozpuszczalne powinny być stosowane w gorących roztworach (powyżej 60°C) (opinie o programie).
Powierzchniowe hydrofobowanie mydłami znalazło szerokie zastosowanie. Poniżej podaje się kilka przykładów, kiedy dodatnie rezultaty zostały sprawdzone.
a) Wapienie z Pińczowa, Kazimierza, Złotego Potoku, Trzonowa i Janikowa wykazały, że nasiąkliwość tych kamieni po uszczelnieniu mydłami cynkowymi spadła poniżej 1%. Nasiąkliwość tych kamieni przed uszczelnieniem wynosiła 10-35% (segregator aktów prawnych).
b) Powierzchnię ścian budynku wyłożonego kamieniem inkiermańskim nasycono dwoma roztworami: 5% roztworem mydła gospodarskiego i 5% roztworem ałunu.
Po rocznej obserwacji stwierdzono, że skuteczność hydrofobowania nie uległa pogorszeniu.
Do uszczelniania powierzchni stosuje się również estry kwasu ortokrzemowego (etylokrzemiany), które podnoszą twardość, zmniejszają porowatość i polepszają zewnętrzny wygląd materiałów. Utrwalenie powierzchni uzyskuje się przez jej powleczenie roztworem estru w lotnym rozpuszczalniku.
Po odparowaniu rozpuszczalnika ester ulega hydrolizie pod wpływem wilgoci z powietrza. Na podłożu tworzy się warstewka uwodnionej krzemionki, która wypełniając i zamykając pory zapobiega przenikaniu wilgoci z powietrza do wnętrza materiału. Dodatek do cementu częściowo zhydrolizowanego etylokrzemianu przyspiesza proces wiązania i zwiększa odporność cementu na działanie chemikaliów i wody (promocja 3 w 1).
Poza tym stosuje się wodę barytową oraz żywice mocznikowe, fenolowe, formalinowe i melaminowe w mieszaninie z alkoholem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32