Blog

Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 2
10.07.2021

Roztwory miękkich paków

W artykule znajdziesz:

Roztwory miękkich paków

Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 3
Roztwory miękkich paków

Do wyrobu roztworów gruntujących stosuje się asfalty średniej twardości. Średnia penetracja asfaltów nadających się do roztworów gruntujących wynosi 30-50/25°C, co odpowiada temperaturze mięknienia 50-70°C. Dobre wyniki dają mieszanki asfaltów twardych - dmuchanych z asfaltami miękkimi, dobrane w takim stosunku, aby penetracja mieszanki i temperatura mięknienia mieściły się w podanych wyżej granicach (program uprawnienia budowlane na komputer).

O wartości powłok gruntujących wykonywanych z asfaltów i smół upłynnionych, decyduje głębokość przenikania roztworu gruntującego do betonu oraz przyczepność materiału bitumicznego do kruszywa i ciasta cementowego, z którego składa się beton. Jak wynika z badań Amosa lepsze wyniki dają roztwory, do których użyto jako rozpuszczalnika ciężkiego benzolu, niż roztwory na benzynie lakowej. Równocześnie - jak wynika z wymienionych badań - przenikanie roztworu gruntującego do betonu jest tym głębsze, im beton jest świeższy (po zakończonej pielęgnacji i wyschnięciu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Roztwory miękkich paków w ciężkim benzolu przenikają również głęboko, a najgorzej pod tym względem zachowują się emulsje asfaltowe i smołowe.

Obok jakości, sposobu i czasu użycia środka gruntującego, duży wpływ na przyczepność warstwy gruntującej ma kruszywo użyte do wykonania betonu, a ponadto szczelność samego betonu (uprawnienia budowlane).
Na ogół roztwory samych asfaltów posiadają dostatecznie dobre właściwości jako grunty pod izolację. W przypadkach specjalnie trudnych, jak np. izolacja obiektów stale pozostających pod wodą itp., można poprawić jakość filmu bitumicznego przez dodatek pokostów1111, które czynią film bardziej zwartym. Ponieważ czyste pokosty są za drogie do tego celu, stosuje się tutaj odpadki, tzw. fusy pokostowe, otrzymywane przy preparowaniu pokostów lakierniczych lub pokostów do farb drukarskich.

Dodatek pokostu 2-M-procentowy jest wystarczający, aby jakość błonki znacznie poprawić. Obok pokostów stosuje się asfalty upłynnione z dodatkiem kalafonii lub żywicy kumaronowej w ilości 3-5% (program egzamin ustny).
Skład roztworu gruntującego należy dobierać z uwzględnieniem pory roku, w której roztwór ten będzie użyty. Roztwory gruntujące letnie mogą być nieco bardziej gęste niż roztwory, które będą użyte jesienią lub zimą.

Beczki stalowe

Koniecznym urządzeniem do produkcji roztworu gruntującego jest kociołek z wolnobieżącym mieszadłem, ogrzewany parą pośrednią, zamknięty, zaopatrzony w rurę wyciągową lub lepiej w chłodnicę zwrotną.
Do kotła ładuje się obliczoną ilość asfaltu (lub paku) i ogrzewa mieszając aż do całkowitego stopienia się, następnie dodaje się kalafonię lub żywicę kumaronową (opinie o programie). Gdy dodatki te rozpuszczą się w asfalcie, a masa w kotle jest gęstopłynna, przestaje się ogrzewać i dodaje rozpuszczalnik porcjami, nie przerywając mieszania.

Po ukończeniu dodawania rozpuszczalnika miesza się zawartość kotła jeszcze przez co najmniej 1 godzinę, po czym wyłącza się mieszadło i pozostawia roztwór w spokoju aż do ostygnięcia - najlepiej do dnia następnego. Wystudzony i odstany roztwór asfaltowy zlewa się do blaszanek lub beczek (segregator aktów prawnych).
Opakowaniem rynkowym przy większych dostawach są beczki stalowe o pojemności 200 1, a przy mniejszych - szczelnie zamykane bla- szanki o różnych pojemnościach.

Najdogodniejszą kontrolą ruchową przy produkcji jest określanie wiskozy roztworu asfaltowego w wiskozymetrze Englera lub Riitgersa; np. przepisy kolei niemieckiej wymagają, aby roztwór gruntujący miał wiskozę 15-25 sek wg Riitgersa. Przed wlaniem próbki do wiskozymetru należy przesączyć ją przez sito metalowe o wymiarach oczek 0,2 mm.

Jak wyżej podano, roztworu asfaltowego używa się jako materiału gruntującego pod dalsze warstwy izolacyjne i nakłada go bezpośrednio na powierzchnię przeznaczoną do izolowania. Przed nałożeniem warstwy gruntującej należy sprawdzić, czy powierzchnia ta nie jest wilgotna oraz starannie ją oczyścić za pomocą twardych szczotek (stalowych). Pył przylegający do wypraw i betonów przeszkadza wsiąkaniu roztworu gruntującego w głąb i zmniejsza przyczepność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 8 Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 9 Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 10
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 11
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 12 Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 13 Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 14
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Internetowy System Aktów Prawnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami