Blog

Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 2
20.09.2022

Użyteczność przekroju

W artykule znajdziesz:

Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 3
Użyteczność przekroju

Do zbrojenia płyt wykonywanych na mokro stosuje się wkładki o średnicy nie mniejszej niż 4,5 mm, zaś do prefabrykowanych minimum 3,0 mm. Odstęp między wkładkami w świetle powinien wynosić w środku przęsła i nad podporami co najmniej 4 cm i najwyżej może być równy wysokości użytecznej przekroju, lecz nie więcej niż 20 cm. Nie mniej niż 30% wkładek z przęsła i nie mniej niż 3 szt. na 1 m powinno się doprowadzić dołem do podpory (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozstaw prętów rozdzielczych w płytach powinien być nie większy niż 33 cm, a równocześnie nie większy niż 2h. Łączny przekrój zbrojenia rozdzielczego nie może być mniejszy niż 40% zbrojenia głównego na I m, jeżeli działa siła skupiona, i nie mniej niż 25% w pozostałych przypadkach.

Długość podparcia płyt swobodnie podpartych lub utwierdzonych nie powinna być mniejsza niż grubość płyty. Wkładki rozciągane w płytach należy przedłużać poza krawędź podpory o długość równą co najmniej 0,7 grubości płyty. Płyty o grubości przekraczającej 50 cm, zbrojone obustronnie, powinny mieć dodatkowe strzemiona wykonane w formie pojedynczych prętów, tzw. szpilki, które łączą zbrojenie górne i dolne. Liczba tych prętów waha się w granicach 3-6 szt. na 1 m2 płyty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku równoległego ułożenia zbrojenia nośnego płyty i podciągu należy w płycie ułożyć górą specjalne zbrojenie prostopadłe do zbrojenia głównego płyty w ilości 30% zbrojenia nośnego płyty. Zbrojenie to powinno znajdować się w płycie, po każdej stronie do krawędzi podciągu, na długości nie mniejszej niż 1/4 obliczeniowej rozpiętości płyty (uprawnienia budowlane).

Zastępcza średnica zbrojenia

W celu ujednolicenia wymiarów zaleca się stosowanie następujących wymiarów boków słupa: 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60 i dalej co 10 cm. W przypadku konstrukcyjnego powiązania słupów żaroodpornych z wykładziną pieców celowe jest dostosowanie ich wymiarów do wymiarów wymurówki ogniotrwałej. Zbrojenie słupa powinno składać się przynajmniej z takiej liczby prętów, aby w każdym narożu znajdował się jeden pręt zbrojenia podłużnego. Pozostałe wkładki należy rozmieścić na obwodzie słupa, przy czym odstęp między osiami prętów podłużnych nie może być mniejszy niż 5 cm i nie większy niż 25 cm (program egzamin ustny).

Zastępcza średnica zbrojenia podłużnego mieści sio w granicach 12 -30 mm. Najmniejsza średnica strzemion nie powinna być mniejsza niż 4,5 mm i równocześnie nie mniejsza niż 0,25 średnicy zbrojenia podłużnego. Rozstaw strzemion nie może być większy niż 25 cm, a równocześnie nie większy niż mniejszy wymiar poprzeczny słupa i nie większy niż 15 średnic zbrojenia podłużnego. Pojedyncze strzemiona stosuje się dla słupów, których wymiary poprzeczne nie są większe od 30 cm, a liczba prętów ułożonych przy jednym boku nie większa niż 4. W pozostałych przypadkach stosuje się strzemiona podwójne. W miejscu styku zbrojenia podłużnego należy zagęścić strzemiona dwukrotnie (opinie o programie).

Fundamenty wykonuje się z zasady jako betonowane na miejscu. Jedynie w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie fundamentów prefabrykowanych. Rozmieszczenie i wielkość szczelin dylatacji fundamentów musi każdorazowo wynikać z analizy odkształceń termicznych konstrukcji (segregator aktów prawnych). Płyty fundamentowe symetryczne o dużych wymiarach można dylatować promieniście (nadcinać), w celu zmniejszenia znacznych sił obwodowych. Silnie nagrzane fundamenty kesonowe zaleca się dylatować przy narożnikach, co zmniejsza znacznie naprężenia termiczne, zwykle w tych przypadkach większe od naprężeń wywołanych obciążeniami statycznymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 8 Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 9 Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 10
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 11
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 12 Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 13 Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 14
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wprowadzanie zmian zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami