Blog

15.05.2023

Rozwiązanie stacji uzdatniania

W artykule znajdziesz:

Rozwiązanie stacji uzdatniania

Rozwiązanie stacji uzdatniania i wielkość urządzeń należy ustalać zgodnie z odpowiednimi szczegółowymi wytycznymi technicznymi projektowania, mając na uwadze wykorzystanie typowych dokumentacji i urządzeń produkowanych zgodnie z aktualnymi katalogami. Do odżelaziania i odmaganiania wody należy stosować urządzenia typu zamkniętego. Urządzenia do zmiękczania wody dla pralni i kotłowni należy projektować w miarę możliwości wspólne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do dezynfekcji wody należy stosować typowe urządzenia zasilane chlorem z butli stalowych. Dawka chloru zależy od zawartości bakterii i własności chemicznych wody, w przeciętnych warunkach wynosi orientacyjnie 0,3 g/m3 wody. Pozostałość chloru na wypływie wody z punktów czerpalnych waha się w granicach 0,05-^0,1 mg Cl2/litr. Praktycznie dawkę chloru ustala się doświadczalnie po uruchomieniu urządzeń do uzdatniania wody. Wytyczne techniczne projektowania obiektów stacji uzdatniania wody ogłoszono w załączniku do zarządzenia Min. Gosp. Kom. oraz Min. Bud. i Przem. Mat. Bud. z dn. 14.1.1967 r. (Dz. Bud. nr 7/67) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W rozwiązaniach zaopatrzenia w wodę obiektów służby zdrowia oraz wymagań przeciwpożarowych występuje w większości przypadków konieczność stosowania zbiorników wody. Zależnie od warunków miejscowych zbiorniki stanowią źródło rezerwowe wody na wypadek awarii źródła podstawowego spełniają zadania urządzeń wyrównujących rozbiór wody, a przede wszystkim zabezpieczają niezbędny zapas wody do celów przeciwpożarowych (uprawnienia budowlane).

Zbiorniki wody

Zbiorniki wody dla obiektów służby zdrowia należy projektować zgodnie z zasadami obowiązującymi przy projektowaniu zbiorników wody dla celów pitnych Dla obiektów służby zdrowia stosowane są zwykle zbiorniki podziemne przepływowe, zaprojektowane jako dwudzielne lub podwójne z pośrednią komorą zasuw. Pojemności zbiorników wody dla szpitali należy ustalać odpowiednio do wymagań i warunków miejscowych. W zbiornikach wykorzystywanych do celów przeciwpożarowych należy przewidzieć odpowiednie stanowisko poboru wody do gaszenia pożarów (program egzamin ustny).

Lokalizację zbiorników wody należy przewidzieć na terenie, dla którego możliwe jest uzyskanie odpowiedniej strefy ochronnej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odległość dolnej krawędzi obsypu zbiornika od granic działki szpitala mierzoną w rzucie należy przyjmować co najmniej 3 m, a od innych budowli i dróg ogólnie dostępnych co najmniej 5 m. Należy przy tym zapewnić odpływ wód opadowych z terenu działki i powierzchni zbiornika oraz zabezpieczyć je przed napływem wód z terenów przyległych (opinie o programie).

Na skarpę obsypu do włazu kontrolnego w stropie zbiornika powinno być przewidziane dojście schodami. W zbiornikach należy zapewnić temperaturę + 5°C, stosując ocieplenie przez obsypanie ścian i stropu nasypem ziemnym o nachyleniu skarp 1 :1,5 oraz grubości warstwy nasypu co najmniej 0,6 m, w tym 0,15 m warstwy przepuszczalnej. Ponadto należy zapewnić 2-3-krotną wymianę powietrza w zbiorniku poprzez otwory wentylacyjne zabezpieczone siatką. Ze zbiorników woda pobierana jest przez pompy i urządzenia hydroforowe do instalacji wodociągowej obiektu. Niezależnie od powyższego należy przewidzieć obejście umożliwiające pobór wody ze zbiornika z pominięciem pomp i hydroforu (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie urządzeń hydroforowych konieczne jest w wypadku nie spełnionych warunków wymaganego ciśnienia w punktach rozbioru wody. Zależnie od warunków miejscowych projektowane są centralne stacje lub lokalne urządzenia hydroforowe. Podstawą do rozwiązania układu urządzeń hydroforowych powinna być szczegółowa analiza wymaganych wysokości ciśnienia w punktach rozbioru wody instalacji wewnętrznej. Należy dążyć do lokalizowania stacji hydroforowej we wspólnym pomieszczeniu z innymi urządzeniami wodociągowymi, z wyjątkiem urządzeń do dezynfekcji wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami