Blog

Rozwój procesów urbanizacyjnych
W artykule znajdziesz:

Dominującą pozycję zarówno z demograficznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia zajmował Nowy Jork, którego zaludnienie osiągnęło w 1870 wielkość 942 tys. osób. Koniec XIX w. rozpoczyna fazę wielkiej industrializacji całej anglojęzycznej Ameryki Północnej trwającą w przybliżeniu do 1920. Industrializacja stała się wówczas najistotniejszym czynnikiem dynamizującym rozwój procesów urbanizacyjnych, co wyraziło się w demograficznym, ekonomicznym i przestrzennym wzroście ośrodków miejskich, w tym przede wszystkim miast o funkcjach przemysłowych. Cleveland, Pittsburgh czy Buffalo wyrastają na wielkie centra przemysłu stalowego, Detroit natomiast - na światową stolicę przemysłu samochodowego; towarzyszy temu zwiększenie ich zaludnienia do poziomu 400- -500 tys. mieszkańców (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczególnie znaczący wzrost odnotowuje Chicago - jeden z największych ośrodków przemysłowych (o silnie zróżnicowanej strukturze produkcyjnej), komunikacyjnych i handlowo-finansowych Stanów Zjednoczonych. Powstało tam nowoczesne centrum finansowe, w którym 1885 oddano do użytku pierwszy na świecie wieżowiec - skyscraper, dosłownie „drapacz nieba", w Polsce nazywany drapaczem chmur; był to Home Insurance Building (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Chicago staje się w tym czasie drugim co do wielkości miastem Angloameryki, liczącym 2,7 min mieszkańców i ustępującym jedynie Nowemu Jorkowi, który ugruntowuje swą dominującą pozycję w globalnym systemie osadniczym i ekonomicznym kontynentu. W pd. części wyspy Manhattan formowało się wówczas wielkie centrum biurowo-handlowo-finansowe - Central Business District {w skrócie CBD), wyróżniające się wielokondygnacyjnymi drapaczami chmur. Tutaj w 19 13 oddany został do użytku 60-piętrowy gmach o nazwie Woolworth Building, który do czasu wzniesienia 110- piętrowego Empire Slate Building (1931) był najwyższym na świecie budynkiem (dziś zajmuje 12 miejsce na liście najwyższych budowli Nowego Jorku) (uprawnienia budowlane).
Ożywiony rozwój
Ożywiony rozwój przeżywają również miasta kanadyjskie, i to zarówno ze względu na ukończenie transkontynentalnej linii kolejowej, która w 1886 dotarła do Vancouver, jak i aktywizację gospodarczą interioru, z towarzyszącą jej wielką falą europejskiej imigracji. Jednym z gl. czynników decydujących o wzroście miast był właśnie masowy napływ europejskich imigrantów, którzy stanowili niewyczerpane wręcz źródło taniej siły roboczej, wykorzystywanej w powstających licznie zakładach przemysłowych, tworząc równocześnie wielki rynek konsumpcji różnego typu dóbr (program egzamin ustny).
Począwszy od lat 20. obecnego stulecia gospodarki Stanów Zjednoczonych i Kanady weszły w fazę postindustrialną, dla której charakterystyczny jest wzrost znaczenia sektora handlowo-usługowego. Upowszechnienie indywidualnego transportu samochodowego oraz zasadnicza zmiana preferencji mieszkaniowych, polegająca najogólniej na przedkładaniu życia na terenach rzadziej zasiedlonych, o wysokich walorach przyrodniczych, położonych poza miastami centralnymi, zrodziły proces suburbanizacji, wyrażający się w intensywnym wzroście zaludnienia i rozwoju infrastrukturalnym stref podmiejskich (opinie o programie).
Szybkie pomnażanie się liczby ludności przedmieść (w porównaniu z miastami centralnymi) uruchomiło także procesy dekoncentracji działalności gospodarczej. Ich efektem było m.in. utworzenie rozległych przestrzennie i silnych demograficznie zespołów miejskich - obszarów metropolitalnych (w skrócie: OM), które zwiększały swój demograficzny i ekonomiczny potencjał przy realnym i względnym spadku znaczenia miast centralnych (promocja 3 w 1). Do charakterystycznych przejawów procesu suburbanizacji należy także silna stratyfikacja społeczno-ekonomiczna mieszkańców obszarów metropolitalnych. Wyraża się ona przede wszystkim w wysokim statusie społecznym i ekonomicznym mieszkańców przedmieść przy równoczesnym rozwoju zjawisk marginesowych w miastach centralnych (m.in. gettoizacja struktur miejskich, spadek poziomu zamożności mieszkańców, wzrost przestępczości) (segregator aktów prawnych).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32