Blog
Ruch kołowy
W artykule znajdziesz:
Na podstawie lokalizacji zakładu oraz informacji o przewidzianym rozmieszczeniu maszyn określono, że źródłami drgań podłoża pod fundamentami wrażliwych urządzeń w obszarze chronionym mogą być:
- maszyny pracujące w pobliskich obiektach na terenie zakładu,
- pojazdy przejeżdżające drogami zakładowymi,
- pojazdy poruszające się arteriami komunikacyjnymi, w obrębie których zlokalizowany jest zakład (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu wyznaczenia prognozowanych wpływów dynamicznych na urządzenia wrażliwe wykonano wstępne prace badawcze i obliczeniowe. Wykonano więc pomiary drgań gruntu w miejscu projektowanego obszaru chronionego, w poziomie przewidywanego posadowienia fundamentów urządzeń wrażliwych. Rejestrowane drgania gruntu wywoływane były przejazdem ciężkich pojazdów po okalających zakład arteriach komunikacyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zakres tych badań poszerzono o pomiary propagacji drgań komunikacyjnych w podłożu (rejestracja drgań w kilku punktach pomiarowych na drodze propagacji) w celu uzyskania informacji o wartościach współczynników charakteryzujących absorpcję drgań w gruncie. W wyniku przeprowadzonych pomiarów dynamicznych otrzymano strukturę amplitudowo - częstotliwościową drgań podłoża wywołanych ruchem kołowym oraz wartość współczynnika absorpcji drgań (uprawnienia budowlane).
Następnie - na podstawie programu usytuowania maszyn pracujących w zakładzie - zestawiono informacje o ich parametrach (liczba obrotów, ciężar maszyny, dopuszczalna amplituda drgań oraz odległość fundamentu maszyny od obszaru chronionego). W tej fazie analiz założono, że fundamenty wymienionych maszyn będą wykonywały drgania o amplitudach nie większych od określonych w normie PN-80/B-03040 jako dopuszczalne (program egzamin ustny).
Wpływ wibroizolacyjny przegrody
Na podstawie tych danych można było wyznaczyć spodziewaną amplitudę drgań podłoża w obszarze chronionym, która będzie wywołana pracą pojedynczej maszyny. Amplitudę tę obliczono ze wzoru: w którym: Aidop - dopuszczalna wg PN-80/B-03040 amplituda drgań fundamentu maszyny nr i, r0 - wymiar od osi fundamentu do jego krawędzi, r - odległość obszaru chronionego od osi fundamentu, k - współczynnik absorpcji drgań w podłożu określony doświadczalnie. Dalej założono, że amplituda drgań podłoża w obszarze chronionym wywołana kilkoma maszynami o tej samej charakterystyce będzie co najwyżej równa sumie amplitud drgań podłoża wywołanych pracą każdej z maszyn oddzielnie (opinie o programie).
Na podstawie tych obliczeń i opracowań otrzymano strukturę amplitudowo - częstotliwościową drgań podłoża w obszarze chronionym. Już z zestawienia w tej tablicy wynika, że wyznaczone amplitudy znacznie przekraczają dopuszczalny poziom drgań umożliwiający właściwą pracę urządzeń wrażliwych. W pierwszym kroku rozważono możliwości zastosowania wibroizolacji czynnej tych maszyn, których efekt dynamicznego działania w obszarze chronionym jest największy.
Po założeniu, że zastosowana zostanie odpowiednia wibroizolacja czynna wybranych maszyn uzyskano znaczne zmniejszenie spodziewanych drgań wyrażonych przez amplitudy przemieszczeń podłoża w obszarze chronionym. Wyniki obliczeń zestawiono w kolumnie 2. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy urządzeń wrażliwych wymaga dalszych działań prowadzących do redukcji drgań z częstotliwościami 8,3 Hz oraz 25 Hz (segregator aktów prawnych).
Przeprowadzono poniżej analizę możliwości redukcji tych drgań przez zastosowanie przegrody w gruncie. Wpływ wibroizolacyjny przegrody analizowano korzystając ze wzoru Dollinga a także prowadząc obliczenia na modelu podłoża z przegrodą zbudowanego wg metody elementów skończonych. Już wcześniej przedstawiono wyniki tych obliczeń. Model podłoża i przegrody przedstawiono na rys. 12.6. Tam też pokazano efekt redukcji uzyskany w wyniku zastosowania przegrody w zależności od głębokości przegrody oraz częstotliwości drgań podlegających redukcji (promocja 3 w 1).
Podobne wyniki uzyskano stosując wzór Dollinga. Stosując przegrodę o głębokości 11 m w podłożu o parametrach i uwarstwieniu występującym na obszarze projektowanego zakładu można spodziewać się znacznej redukcji drgań o częstotliwości 25 Hz i odpowiednio mniejszej redukcji drgań o częstotliwości 8,3 Hz.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32