Blog

Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 2
17.01.2023

Ruchoma część przyrządu

W artykule znajdziesz:

Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 3
Ruchoma część przyrządu

Ruchoma część przyrządu, składająca się z drążka 1 i trzonka lub igły, powinna mieć ciężar ok. 300 G. W przypadku więc użycia igły na drążek nakłada się dodatkowy ciężarek 9. Na podstawie przyrządu umieszcza się szklaną płytkę 10, a na niej ebonitowy pierścień 11 (program uprawnienia budowlane na komputer). Badanie czasu wiązania za pomocą aparatu Vicata przeprowadza się w ten sposób, że próbkę zaczynu badanego cementu umieszcza się w ebonitowym pierścieniu 11 na szklanej płytce 10 i bada się głębokość zanurzenia w próbce trzonka lub igły.

Na skali 12 odczytuje się odległość końca trzonka lub igły od płytki szklanej, a na skali 13 głębokość zanurzenia trzonka lub igły, mierzoną od powierzchni próbki. W czasie badania drążek zamocowuje się na takiej wysokości, aby koniec igły lub trzonka dotykał powierzchni próbki, i opuszcza się go swobodnie przez szybkie odkręcenie śruby 7. Natomiast płytkę ze skalą ustawia się na takiej wysokości, aby na skali 12 wskazówka znajdowała się w punkcie zerowym w momencie, gdy koniec trzonka lub igły dotyka do płytki 10 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Aparat ten składa się z podstawy 1 i stojaka 2, na którym osadzone są dźwignie 3 i 4 o stosunku ramion 1: 5 i 1: 10. Z dźwignią 3 połączone są pręty 5 wywierające nacisk na próbkę 11 opierającą się o pręt 6 połączony z podstawą 1 (uprawnienia budowlane). Odległość pręta 6 od podstawy reguluje się za pomocą śruby 7. Pręty 5 i 6 są do siebie równoległe i ustawione poziomo, przy czym pręty 5 znajdują się w jednej płaszczyźnie poziomej. Aparat przed użyciem powinien być wyważony przez odpowiednie nastawienie przeciwwagi 10. Na końcu dźwigni 4 zawieszone jest naczynie 8, do którego zsypuje się śrut ze zbiornika 9. Zbiornik zaopatrzony jest w otwór wysypowy z zapadką, która pod wpływem nacisku zamyka wysyp śrutu ze zbiornika. Należy używać śrutu ołowianego o średnicy 3 mm. W ciągu 1 sek ze zbiornika powinno się wysypywać 100 g śrutu (program egzamin ustny).

Badanie wytrzymałości cementów

Próbkę badanego materiału przygotowuje się w postaci beleczki

  1. znormalizowanych wymiarach. Beleczkę wkłada się pomiędzy pręty 5 i 6, a dźwignię 4 ustawia się w położeniu zaznaczonym kreską na stojaku przez pokręcenie śruby 7. Następnie zawiesza się naczynie 8 i otwiera się otwór, przez który wysypuje się śrut. Na skutek obciążenia śrutem beleczka ulega złamaniu, naczynie ze śrutem opada i naciskając zapadkę zamyka otwór, przez który wysypuje się śrut. Naczynie wraz ze śrutem zdejmuje się z dźwigni
  2. odważa się ciężar naczynia i śrutu, który po przeliczeniu daje wytrzymałość próbki na zginanie (w kG/cm2) (opinie o programie).

Badania przeprowadza się trzykrotnie i oblicza się średni wynik. Badanie wytrzymałości na ściskanie przeprowadza się za pomocą prasy, np. prasy Amslera. Składa się ona z płyty dolnej 1, na której umieszczone są dwa sworznie wodzące 2 ze sprężynami 3. Sworznie te wchodzą w otwory górnej płyty 4 podtrzymywanej sprężynami 3. Na środku każdej płyty jest umocowana płytka prostokątna 5 o wymiarach podanych na rysunku. Płytki 5 umieszczone są współosiowo, tak ze po dociśnięciu płyty górnej 4 do płyty dolnej 1 płytki te stykają się powierzchniami.

Do badania używa się poszczególnych połówek beleczek, które otrzymano po wykonaniu próby na zginanie. Płyty prasy należy dociskać zwiększając ciśnienie wywierane na próbkę o 15 - 20 kG/cm2 na sekundę. W chwili zgniecenia próbki należy odczytać ciśnienie. Wytrzymałość na ściskanie jest równa największemu ciśnieniu odczytanemu w czasie próby. Dokładny opis aparatów, przygotowania próbek oraz przeprowadzenia badań wytrzymałości na zginanie i ściskanie znajduje się w PN B-04302 „Cementy badanie cech wytrzymałościowych (segregator aktów prawnych).

Badanie wytrzymałości cementów i betonów na rozciąga- n i e przeprowadza się również za pomocą odpowiednio przystosowanego aparatu Michaelisa. Próbki przygotowuje się w sposób znormalizowany w kształcie ósemek. Ósemki te poddaje się rozciąganiu: dla materiałów o wytrzymałości na rozciąganie większej niż 10 kG/cm2 za pomocą aparatu o ogólnym stosunku ramion 1:50 a dla materiałów o wytrzymałości mniejszej niż 10 kG/cm2 za pomocą aparatu o jednej dźwigni i stosunku ramion 1:10 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 8 Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 9 Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 10
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 11
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 12 Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 13 Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 14
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Od razu dostał stanowisko kierownicze zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami