Blog
Ruchy robocze
W artykule znajdziesz:
Ruchy robocze
Ruchy robocze są pracami najprostszymi, np. w robotach zbrojarskich: podejście do stosu prętów, ujęcie pręta, podniesienie go, podejście do warsztatu, ułożenie pręta na płycie, wygięcie pręta, odłożenie pręta na skład itp. Powyższe ruchy robocze składają się na czynności, jakimi są: przygotowanie poszczególnych prętów zbrojenia oraz strzemion.
Operacją dla tego przykładu będzie suma czynności składających się na wykonanie szkieletu zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Operację charakteryzuje przede wszystkim to, że wszystkie jej elementy są stałe. Jest ona wykonywana przez tego samego robotnika lub zespół robotników tymi samymi narzędziami i sprzętem (środkami pracy), na tym samym przedmiocie pracy (w naszym przykładzie - prętach zbrojenia). Operacja obejmuje organizacyjnie niepodzielny i jednorodny proces technologiczny, który wykonuje robotnik, realizując zlecone mu zadanie.
Kilka- operacji, w wyniku których powstaje najmniejsza wymierna jednostka produkcji, przyjęta w budownictwie, tworzy proces budowlany prosty (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Procesami budowlanymi prostymi będą takie procesy, jak: przygotowanie szkieletów zbrojenia wraz z zamontowaniem go w miejscu wbudowania, betonowanie, pielęgnacja betonu i wreszcie rozdeskowanie gotowego elementu.
Wyodrębnienie z całego procesu technologicznego procesów budowlanych prostych jest bardzo ważne, ponieważ usprawnia organizację produkcji poprzez umożliwienie określenia niezbędnych składów zespołów, frontu robót, ułatwia opracowanie harmonogramów szczegółowych itp.
Grupa procesów budowlanych prostych lub operacji wiążących się ze sobą technologicznie lub organizacyjnie, w wyniku których powstaje scalona jednostka produkcji, tworzy proces budowlany złożony.
W procesach budowlanych złożonych uczestniczy zespół robotników, a nawet niekiedy kilka zespołów tworzących brygadę roboczą (uprawnienia budowlane). Na przykład złożony proces budowlany to wykonanie i zmontowanie deskowania ślizgowego. Składają się na niego procesy proste, jak: wykonanie poszczególnych elementów deskowania, transport tych elementów na miejsce ustawienia, montaż deskowań w jedną całość, zamontowanie dźwigników itd.
W wyniku jednego lub kilku procesów budowlanych prostych albo złożonych powstaje określony prosty element konstrukcyjny.
Elementy konstrukcyjne
Elementami konstrukcyjnymi prostymi będą: np. słup, podciąg lub belka żelbetowa, ściana określonego typu, konstrukcja dachowa danego rodzaju itp. Tak więc np. na wykonanie prostego elementu konstrukcyjnego, np. słupa żelbetowego, składać się będą procesy budowlane proste, obejmujące następujące grupy operacji:
a) wykonanie deskowania wraz z jego montażem,
b) wykonanie zbrojenia słupa, tj. przygotowanie szkieletu, transport i montaż szkieletu w konstrukcję,
c) betonowanie, obejmujące przygotowanie masy betonowej, jej transport, ułożenie w deskowaniu, zagęszczenie, pielęgnacja,
d) rozdeskowanie, tj. zdjęcie deskowania słupa (program egzamin ustny).
Szereg jednorodnych prostych elementów konstrukcyjnych tworzy element konstrukcyjny złożony, np. szkielet budynku, czyli cały zespół słupów, podciągów, belek, rygli itp. Do elementów konstrukcyjnych złożonych zalicza się również w sposób umowny takie rodzaje robót, które dają samodzielny efekt. Będą to np. wszystkie tynki w obiekcie, całość stolarki okiennej lub drzwiowej, poszczególne rodzaje malowania itp.
Podstawowym czynnikiem mającym decydujący wpływ na przebieg i jakość produkcji budowlanej, oprócz użytych materiałów i sprzętu, jest żywa siła robocza.
Człowiek, aby dobrze pracował, musi być świadomy swoich celów i zadań, musi mieć określone umiejętności i doświadczenia produkcyjne oraz umieć w sposób zadowalający posługiwać się oddanymi do jego dyspozycji środkami produkcji. Człowiek ten może wykonywać powierzone mu zadania w sposób indywidualny, zbiorowy lub zespołowy (opinie o programie).
Pracę nazywa się indywidualną, jeżeli wykonywana jest całkowicie przez jedną osobę i wyniki jej nie pokrywają się bezpośrednio z pracą innych ludzi, np. malowanie (segregator aktów prawnych).
Pracą zbiorową określa się taką działalność, która wykonywana jest w określonym miejscu i czasie przez więcej osób, które pracują niezależnie od siebie, ale wykonują takie same czynności, dla zrealizowania wspólnego zadania, np. zbiorowe wykonywanie wykopów przez wiele osób, z których każda, niezależnie od pozostałych, wykonuje wszystkie czynności związane z odspojeniem, załadowaniem, przetransportowaniem i wyładowaniem urobku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32