Blog

26.03.2020

Ruchy termiczne i skurczowe

W artykule znajdziesz:

Ruchy termiczne i skurczowe

 

Ruchy termiczne i skurczowe

Niekiedy w pomieszczeniach biurowych lub w salach wymagających specjalnego ciszenia stosuje się ustroje podwieszane, np. sufity z płyt perforowanych w postaci sześcianów, ostrosłupów, desek itp. Pochłaniacze przestrzenne zawieszane swobodnie pod stropem na jednym lub kilku poziomach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolacje przeciwdźwiękowe mają na celu tłumienie lub pochłanianie niepożądanych dźwięków przenikających przez przegrody budowlane.

Ograniczenie poziomu dźwięków zakłócających w pomieszczeniach może być uzyskane między innymi dzięki stosowaniu przegród o odpowiedniej izolacyjności przed dźwiękami powietrznymi on odpowiedniej zdolności tłumienia dźwięków uderzeniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymagane styki efektywnej izolacyjności akustycznej wynoszą: dla ścian zewnętrznych bez otworów 35 dB. dla ścian wewnętrznych bez otworów 40-52 dB. dla stropów 44-52 dB.
Zapewnienie koniecznej izolacyjności przegród budowlanych jest możliwe bądź dzięki stosowaniu znacznych grubość i i ciężaru tych przegród, bądź też dzięki użyciu szeregu warstw materiałów o różnej chłonności dźwięków.
W budynkach mieszkalnych odpowiedni stopień izolacyjności jest wymagany główni od ścian między mieszkaniami lub ścian przylegających do szybu dźwigowego, klatki schodowej itp , w budynkach użyteczności publicznej - od wszystkich ścian między pokojami lub salami (uprawnienia budowlane).
Izolacyjność ścian zależy w dużej mierze od ich ciężaru.
Lekkie ściany działowe zbudowane są ze szczelnych płyt gipsowych i pilśniowych oraz izolacji z płyt ze spienionego tworzywa sztucznego.
Ponieważ izolacyjność okien zespolonych i drzwi balkonowych waha się w granicach 20-25 dB. więc ochrona wnętrz przed hałasem zależy przede wszystkim od otworów okiennych i drzwiowych. W celu poprawienia ich izolacyjności konieczne jest przed wszystkim wprowadzenie jak najskuteczniejszych uszczelnień na obwodzie otworów i w stykach elementów oraz wykonywanie elementów o wymiarach jak największych (najlepiej na wielkość izby) (program egzamin ustny). 

Drgania

Zarówno cały budynek, jak i poszczególne jego elementy są narażone na działanie różnych czynników powodujących zmiany wymiarów wielu części budynku oraz ich przesunięcia. Ruchy te są niewielkie, ale wystarczająco duże. aby powodować rysy i pęknięcia ścian, stropów, gzymsów, attyk lub innych elementów.

W celu uniknięcia tych pęknięć wykonuje się specjalne szczeliny umożliwiające ruch elementom budynku bez szkodliwych następstw. W zależności od rodzaju konstrukcji działających na nią czynników można rozróżnić następujące grupy dylatacji:

a) termiczne i skurczowe.

b) konstrukcyjne.

c) wywołane różnym osiadaniem części budynku.

d) wywołane wpływami dynamicznymi i akustycznymi.

e) na terenach górniczych (opinie o programie).

Ruchy termiczne i skurczowe powstające przy wiązaniu cementu w konstrukcji żelbetowej powodują zwiększanie lub zmniejszanie szerokości szczelin dylatacyjnych oraz oddziaływają na inne elementy. Ruchy wywołane przez konstrukcję, podobnie jak i powstające przy nierównomiernym osiadaniu części budowli, mogą powodować nie tylko zmiany szerokości szczelin ale i przesunięcia jednych elementów względem drugich, np. w pionie.

Drgania powstające pod wpływem sil dynamicznych lub czynników akustycznych powodują szybkie wielokrotne przesunięcia stykających się części elementów w pionie i poziomie. Brak szczelin dylatacyjnych powoduje samorzutne tworzenie się rys lub pęknięć w konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Niezależnie od głównych dylatacji budynku konieczne jest zapewnienie dylatacji pośrednich jego elementom, wykonanym zarówno z betonu lub betonu zbrojonego, jak i z innych materiałów, np. z azbestocementu, blachy itp. Formowanie przerw dylatacyjnych w konstrukcjach płyty dachowe, stropy i podłoża.

Szczelinę formuje się za pomocą desek grubości 20+30 mm ustawionych „na kant". Przekrój szczeliny jest prostoliniowy. Szczelinę w elementach pionowych formuje się a pomocą desek, najlepiej struganych o grubości 22 + 28 mm. umieszczanych prosto- do deskowania slupów lub ścian i zakładanych pojedynczo „na kant” tak. aby  ich wystawały poza boczne deskowania słupów lub ścian 3 + 5 cm. Po częściowym związaniu betonu deski te powinny być lekko wybite. Przyczepność betonu do desek może być zmniejszona przez posmarowanie ich lub przez obicie ich folią PCW. folią polietylenową lub blachą aluminiową (promocja 3 w 1).

Szczelinę pionową formuje się w trakcie murowania, przy czym • przekroju ściany po jednej stronie szczeliny pozostawia się występ. Wytwarza się je bądź za pomocą deski usuwanej po wykonaniu elementu, bądź za pomocą płyt sprężystych pozostawianych na stałe między chlającymi się elementami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami