Blog
Rurki montażowe
W artykule znajdziesz:
Rurki montażowe
Zbiornik został posadowiony na zwięzłym gruncie marglistym o Odop = 4 kG/cm2. Sąsiadujące pomieszczenia maszynowni zostały oddylatowane od konstrukcji zbiornika (program uprawnienia budowlane na komputer). Po wykończeniu zbiornika i jego napełnieniu stwierdzono osiadanie o wartości 12 mm.
W Cementowni Działoszyn wykonano baterię sześciu zbiorników na szlam, zwanych zbiornikami korekcyjnymi.
Zbiorniki te w czasie produkcji wypełniane są szlamem o Y = 1,6 T/m3.
Każdy zbiornik składa się z cylindra o średnicy wewnętrznej 7 m, wieńca sprężonego oraz ze stalowego leja o kształcie odwróconego stożka ściętego. Lej został wykonany z blachy 10 mm, wmontowany jako prefabrykat do wnętrza silosu i przyspawany do stalowych profili zakotwionych w pierścieniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powłoka cylindryczna zbiornika, wykonana w deskowaniu ślizgowym z betonu marki 300, ma grubość 16 cm i uzbrojona jest jednostronnie siatką przeciwskurczową z prętów 0 6 co 15 cm. Sprężono ją odcinkowo kablami 12 5, ułożonymi w rurkach stalowych 0 35 mm zabetonowanych wewnątrz ściany.
Rurki przy montażu podparto w odstępach 1 m drabinkami z prętów 012 i 0 6. Na zewnętrznej ścianie uformowano symetrycznie 4 pilastry, służące do oparcia bloków kotwiących. Odcinki kabla obejmowały pół obwodu ściany
zbiornika, tak że kable były kotwione na przemian w dwóch naprzeciw siebie leżących pilastrach (uprawnienia budowlane).
W odróżnieniu od najbardziej powszechnego sposobu sprężania zbiorników kablami ułożonymi na zewnętrznej stronie ściany, w tym przypadku zdecydowano się na prowadzenie kabli wewnątrz w celu uniknięcia torkretowania trudnego do wykonania i niepewnego w późniejszej eksploatacji zbiornika.
Spowodowało to nieznaczne powiększenie zużycia stali, lecz zapewniło większe bezpieczeństwo.
W przypadku zbiorników korekcyjnych, warunki wykonania osłony z torkretu są specjalnie trudne gdyż torkretowanie odbywa się tu z wysokich rusztowań. Ponadto nie stosuje się przed torkretowaniem napełnienia zbiornika szlamem a jedynie wodą o znacznie mniejszym ciężarze objętościowym (program egzamin ustny).
Grubość rdzenia żelbetowego
Później w czasie eksploatacji zbiorników powstają znaczne różnice temperatury w ścianie zbiornika (gorący szlam) co powoduje powstawanie rys, a następnie korozji naprężonej stali, ulegającej - jak wiadomo - o wiele łatwiej korozji aniżeli stal nienaprężona.
Każdy zbiornik został ustawiony na 8 słupach podpierających pierścień dolny. Zespół 6 zbiorników posadowiono na wspólnym fundamencie żelbetowym o konstrukcji rusztowo-płytowej, ułożonym na warstwie żwiru zaglinionego miąższości 3-5 m. Poniżej znajduje się skała wapienna (opinie o programie).
Pozostałe 3 zbiorniki posadowiono na studniach z rur betonowych 0 1 m zapuszczonych do stropu skały wapiennej. Studnie te zalano betonem i związano u góry pod każdym silosem poziomym wieńcem żelbetowym.
Dla jednego z miast na Dolnym Śląsku zaprojektowano zbiorniki na wodę pitną sprężone przy użyciu stali Qr = 2500 kG/cm2. Oba zbiorniki walcowe o tej samej średnicy 16,50 m i wysokości 4,70 m mają różną konstrukcję i są oddylatowane od komory zasuw położonej w środku (segregator aktów prawnych).
Pierwszy zbiornik jest jednokomorowy z płytami (dno i przekrycie), wykonanymi jako strop grzybkowy wsparty na 9 słupach o przekroju 35 x 35 cm, drugi zaś - dwukomorowy o komorach współśrodkowych. Komora środkowa tego zbiornika jest przekryta kopułą z elementów prefabrykowanych, komora zewnętrzna - trapezowymi płytami panwiowymi. Grubość rdzenia żelbetowego obu ścian wynosi 13 cm. Wykonano je z betonu marki 170 i uzbrojono w kierunku poziomym konstrukcyjnie 0 8 co 25 cm, w kierunku pionowym - na momenty powstające przy sprężeniu.
Dno o grubości 10 cm zostało oddzielone dylatacją od pierścieni fundamentowych. Pod dnem ułożono warstwę filtracyjną. Ściany zbiornika zostały oddylatowane od fundamentów w celu umożliwienia swobody odkształceń (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32