Blog

Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 2
02.12.2020

Rurociągi biegnące na ziemi

W artykule znajdziesz:

Rurociągi biegnące na ziemi

Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 3
Rurociągi biegnące na ziemi

Rurociągi biegnące na ziemi muszą niekiedy przechodzić przez przeszkody specjalnymi akweduktami. Przykładem tego mc ze być akwedukt w Gunthorpe. Elementy prefabrykowane są sprężone podłużnie, prócz tego zastosowano wieszaki sprężone, przekazujące obciążenia na konstrukcję łukową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Inny przykład akweduktu, ściślej mostu kana:  przedstawia konstrukcja w Saint-Gilles. Ustrój ter. jest interesujący z punktu widzenia statycznego, bowiem jego obciążenie w przekroju poprzecznym stanowi parcie wody oraz parcie wiatru (z uwagi na dużą powierzchnię boczną), w przekroju podłużnym zaś - momenty zginające. Pracuje on w przekroju poprzecznym jak rama ze ściągiem w pozycji. Most na kanale w Saint-Gilles:

a) przekrój poprzeczny,

b) przekrój podłużnyconej.

W przekroju podłużnym poszczególne 25-metrowe odcinki, stanowiące belki swobodnie podparte, są następnie łączone w belkę ciągłą za pomocą kabli kapeluszowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W celu zmniejszenia liczby zakotwień zastosowano kable odgięte w formie litery U, naciągane i kotwione tylko od góry. Niezależnie od sprężenia poprzecznego zastosowano zwykłe sprężenie podłużne za pomocą kabli odginanych. Ustroje sprężone okazują się szczególnie przydatne w dużych przejściach syfonowych, gdzie warunek dużej szczelności jest szczególnie istotny. Podamy tu przykład syfonu pod Sekwaną, Saint-Denis-Acheres (uprawnienia budowlane).

Syfon złożony jest z odcinków prefabrykowanych o długości 5 m i średnicy wewnętrznej 3,25 m, które po zabetonowaniu (w pozycji stojącej) ścian o grubości 18 cm, są sprężone podłużnie i obwodowo a następnie pokryte 7 cm warstwą torkretu. Właściwe rozmieszczenie kabli zapewnia odpowiedni system klinów oraz kołnierze metalowe umieszczone od czoła syfonu. Elementy te po odpowiednim uszczelnieniu otworów były spławiane i łączone przez spawanie kołnierzy (program egzamin ustny). Zastosowano tam również odmienne nietypowe sposoby wykonania, m. in. przez ułożenie na brzegu szeregu elementów w odcinkach o pożądanej długości i sprężeniu ich za pomocą kabli przewlekanych podłużnie.

Sprężenie obwodowe

Jako przykład zastosowania betonu sprężonego w sztolniach ciśnieniowych przedstawimy tu metodę wykładania sztolni opracowaną przez E. Freyssineta w przypadku prowadzenia ich w mocnych skałach (opinie o programie). Po zabetonowaniu ławy ustawia się na niej krążyny stalowe, na które układa się płyty betonowe, pozostające na stale w sztolni, po czym przestrzeń 1 wypełnia się zaprawą. Przy słabszych gruntach płyty uzwaja się drutem stalowym. Stosując odpowiednie ciśnienie iniekcji wprowadza się w ścianki odpowiednie naprężenia wstępne. Opracowano również szereg innych metod wykonywania takich konstrukcji.

Bardzo licznie reprezentowaną dziedziną zastosowań betonu sprężonego są zbiorniki tak na ciecze jak i na materiały sypkie (segregator aktów prawnych). Szereg przykładów, omawiając metody uzwojenia konstrukcji cylindrycznych; w uzupełnieniu omówimy tu jeszcze kilka z nich. Jeden ze zbiorników na wodę pitną w Constantine o ogólnej pojemności 2000 ms, po uzwojeniu go uzbrojeniem sprężającym. Zbiorniki tego rodzaju mogą być również sprężane dwukierunkowo, sprężenie pionowe jest tu często pożądane ze względu na zginanie ścian zbiornika pod wpływem ciężaru płynu. Przykładem takiej konstrukcji są zbiorniki (w liczbie kilku sztuk o nieco odmiennych wymiarach) w Konstantynopolu o przekroju ścianki.

Sprężenie obwodowe wykonano tu przez uzwojenie, przy czym w dolnej części zastosowano uzwojenie dwuwarstwowe, przedzielone warstwą torkretu o grubości 1 cm. Całość uzwojenia została pokryta torkretem 4 cm. Kable pionowe zostały zakotwione w dolnej części w betonie w postaci pętli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 8 Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 9 Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 10
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 11
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 12 Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 13 Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 14
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody kompleksowego strukturowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami