Blog

25.05.2022

Rurociągi gazowe

W artykule znajdziesz:

Rurociągi gazowe

Plexidur - modyfikowany polimetakrylan metylu o charakterystycznym, złotawym zabarwieniu - znajduje zastosowanie w warunkach mechanicznie i cieplnie trudniejszych, których nie jest w stanie wytrzymać Plexiglas. Między innymi nadaje się on do budowy stopni schodów reprezentacyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Producent reklamuje - zresztą niezbyt w całości - ładne rozwiązanie, które przetrwało 3 uczęszczane wystawy bez poważniejszych uszkodzeń. Możliwości wykorzystania tworzyw sztucznych w robotach instalacyjnych są coraz większe. Ilościowo najpoważniejszy dział stanowią rury kanalizacyjne (w mniejszym stopniu przewody wodociągowe), rurociągi gazowe, rury do drenażu oraz rurki zastępujące rurki Bergmanna.

Znacznemu rozszerzeniu uległ też asortyment tworzyw do wyrobu rur. Rurociągi w osiedlach mieszkalnych buduje się z polichlorku winylu zarówno twardego (winidur), jak i miękkiego (igelit), polietylenu, octano-maślanu celulozy oraz laminatów poliestrowych. Laminaty fenolowe (papierowe itp.), a zwłaszcza kwasocdporne wyroby napełnione azbestem (Haveg, Faolit, w Polsce Fenolit) oraz jeszcze bardziej odporne chemicznie rury z żywicy furanowej lub epoksydowej, znajdują zastosowanie prawie wyłącznie w przemyśle (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W specjalnych warunkach używa się rur z polimetakrylanu metylu (przemysł spożywczy) lub z polistyrenu o wysokiej udarności (w Niemczech Zach. - Novodur). Jest to bądź kopolimer, bądź też mieszanina polimerów styrenu i butadienu lub akrylonitrylu, albo też wszystkich tych trzech składników, odznaczająca się nieco większą wytrzymałością cieplną oraz znacznie mniejszą wrażliwością na uderzenia (uprawnienia budowlane). Tworzywa te znoszą dobrze niskie temperatury do ok. -30°C. Ponadto używa się różnego typu gum, tak naturalnych, jak i syntetycznych, m. in. ebonitu - głównie na wykładziny rur (program egzamin ustny).

Przewody gazowe

Duże znaczenie ma Saran, zarówno w produkcji rur (wytrzymuje temperatury do ok. 65°C), jak i wykładzin przewodów metalowych (granica używalności 80°). W szczególnie trudnych warunkach cieplnych i w silnie korozyjnym środowisku stosuje się policzterofluoroetylen (Teflon, Fluon - USA, Hostaflon - Niemcy) bardzo odporny na działanie wszystkich chemikaliów (łącznie z czynnikami utleniającymi) i rozpuszczalników do temp. 210°C (opinie o programie).

Przewody gazowe wyrabia się głównie z niezmiękczonego polichlorku winylu. Wprawdzie instalacje tego rodzaju nie są zbyt rozpowszechnione, znamy jednak dość dużo przykładów wieloletniej bezbłędnej ich pracy. Pewne zastrzeżenia budził fakt pęcznienia polichlorku winylu w benzenie. Ponieważ jednak odbenzolowanie gazu świetlnego jest dziś nawet w małych gazowniach operacją niezbędną, gaz jest praktycznie wolny od benzenu (segregator aktów prawnych).

Do gazu ziemnego bardzo dobrze nadają się rurociągi z octano-maślanu celulozy (Tenite II - USA; Cellidor B - Niemcy). Do średnicy ok. 3,75 cm wyrabia się je w odcinkach sześćdziesięcio- metrowej długości; duża giętkość pozwala na zwijanie ich we względnie ścisłe kręgi. Rury octanowo-maślanowe łączy się przez sklejanie. W tym celu jeden koniec rury rozszerza się lekko stożkowo na długości 0,5 - 1 średnicy, przy czym średnica wewnętrzna wylotu stożka jest ściśle równa średnicy zewnętrznej rury o normalnej grubości, końcowa zaś część jest nieco węższa. Po zwilżeniu rozpuszczalnikiem wewnętrznej powierzchni stożkowatego rozszerzenia i zewnętrznej powierzchni końca o średnicy normalnej wpycha się ten ostatni w stożkową gardziel. Po kilku godzinach złącze osiąga potrzebną wytrzymałość (promocja 3 w 1).

Znacznie więcej przewodów z tworzyw sztucznych stosuje się do przesyłania cieczy. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się rurociągi jedynie do przesyłania wody pitnej i ścieków, w przemyśle natomiast istnieje bardzo poważne zapotrzebowanie na rurociągi do różnego rodzaju korozyjnie działających chemikaliów. W obydwóch jednak wypadkach należy się liczyć z korozyjnym działaniem gleb kwaśnych lub obfitujących w agresywne sole, które w krótkim czasie mogą spowodować poważne uszkodzenia zewnętrzne przewodów metalowych.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami