Blog

16.07.2021

Rury stalowe

W artykule znajdziesz:

Rury stalowe

Rury stalowe

Jeszcze lepsze zabezpieczenie stwarza ułożenie kształtek na zaprawie kwasoodpornej (asfaltowej lub szkle wodnym).
Kształtki układa się zwykle wprost na ścianie rury lub lepiej w specjalnym wgłębieniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rury stalowe używane do gazociągów i niekiedy do wodociągów ulegają tym samym wpływom zewnętrznym co i rurociągi betonowe lub żelbetowe, z tą jedynie różnicą, że działają na nie dodatkowo destrukcyjne elektryczne prądy błądzące. Rury te muszą być zatem również izolowane przed wpływami elektrycznymi.

Do izolacji zewnętrznej stosuje się najczęściej izolację asfaltową. Przed przystąpieniem do zagruntowania rur stalowych i wykonaniem powłoki z masy asfaltowej należy je najpierw oczyścić (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Usuwanie z rur rdzy i zgorzeliny powinno nastąpić w okresie suchej pogody (powierzchnia metalu powinna być sucha). Ponieważ od jakości oczyszczenia powierzchni rury zależy przyczepność izolacji do stali, a od tego z kolei trwałość i czas użytkowania rury, czynności związane z oczyszczeniem rur i zagruntowaniem powinny być wykonane ze szczególną starannością. Czyszczenie może być wykonywane mechanicznie (za pomocą specjalnych urządzeń) lub ręcznie (za pomocą szczotek Stalowych lub ręcznych maszynek), jeśli zakres robót jest nieduży.

Należy zwrócić uwagę, aby na rurze po jej oczyszczeniu nie pozostał kurz powodujący zmniejszenie przyczepności izolacji do stali. Tłuste plamy należy zmyć z rur benzyną. W czasie czyszczenia i izolowania rura powinna spoczywać na drewnianych podkładkach o wysokości 15-20 cm, znajdujących się w odległościach co 12-15 m (uprawnienia budowlane).
Czyszczenia rur z rdzy przy użyciu kwasu nie zaleca się wykonywać bezpośrednio na trasie, ponieważ po przemyciu roztworem sody i wodą powstaje wkrótce na powierzchni rur rdza, która przyczynia się do zmniejszenia przyczepności izolacji.

Nakładanie warstwy gruntującej odbywa się maszynowo lub ręcznie (program egzamin ustny). Roboty należy wykonywać w czasie suchej pogody, przy czym jak najszybciej po oczyszczeniu rur, w przypadku gdy wykonanie jest ręczne.

Roztwór gruntujący

Roztwór gruntujący nie powinien zawierać nierozpuszczonych części asfaltu i obcych domieszek. Grubość warstwy gruntującej powinna być nieznaczna i wynosić 0,l-t-0,15 mm.
Jeśli przez warstwę gruntującą przebija rdza, należy dodatkowo miejsca takie oczyścić i ponownie zagruntować (opinie o programie).
W przypadku uszkodzenia lub zabrudzenia warstwy gruntującej, w miejscach tych grunt należy zmyć benzyną i rurę ponownie zagruntować.

Przy ręcznym gruntowaniu rurę oblewa się masą powłokową z lejka z płaskim dziobkiem i rozprowadza ją na powierzchni rury pasem płótna brezentowego.
Warstwa gruntująca powinna być równa bez zacieków; w okresie letnim powinna ona należycie zaschnąć w ciągu 2 do 6 godzin w zależności od temperatury powietrza.
Wysychanie warstwy gruntującej sprawdza się, dotykając jej powierzchni dłonią, przy czym, jeśli warstwa ta jest wyschnięta, nie powinna zostawiać śladów na ręce.
Właściwą izolację nanosi się po uprzednim wyschnięciu warstwy gruntującej, przy czym wykonanie może być maszynowe lub ręczne (segregator aktów prawnych).

Zaleca się stosowanie mas powłokowych na gorąco.
Grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić ok. 1,5 mm. Drugą warstwę izolacji, o takiej samej grubości, nanosi się po wyschnięciu pierwszej warstwy.
Izolacja rur na zgięciach i w miejscach niedostępnych dla urządzenia do powlekania mechanicznego musi być wykonywana ręcznie. W szczególnym przypadku, gdy chodzi o wyjątkowo dobrą izolację, może być ona wykonana jako izolacja średnia lub ciężka z wkładkami z papy w dobrym gatunku, juty itp.

W tym przypadku izolację należy ułożyć szczelnie bez zmarszczek, fałd. Wkładki nawija się spiralnie jako taśmy o szerokości do 0,5 m (w zależności od średnicy rury) bez przykrycia poprzedniego zwoju, na styk lub na zakładkę z poprzednim zwojem o szerokości l,5-2,0 cm (promocja 3 w 1). Przy dwóch warstwach wkładek druga powinna mieć skręt przeciwny w stosunku do skrętu pierwszej warstwy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami