Blog

Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 2
18.05.2022

Wilgotna mieszanka betonowa

W artykule znajdziesz:

Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 3
Wilgotna mieszanka betonowa

Oprócz tego w skład linii technologicznej produkcji płyt drogowych wchodzą kalibrowane formy metalowe, stół wibracyjny, rozdzielacz betonu i komora obróbki cieplno-wilgotnościowej. Produkcja wyrobów na maszynie do siłowego wibrowalcowania. Proces technologiczny produkcji płyt drogowych tym sposobem jest następujący. Oczyszczoną i nasmarowaną formę metalową z ułożonym na niej szkieletem przestrzennym zbrojenia podaje się za pomocą nawrotnego przenośnika na stół wibracyjny, gdzie ustala się ją w określonej pozycji czterema elektromagnesami (program uprawnienia budowlane na komputer).

W betoniarce o mieszaniu wymuszonym przygotowuje się wilgotną mieszankę betonową, którą podaje się do odbiorczego zasobnika rozdzielacza betonu z dozowaniem wagowym. Odmierzoną wagowo mieszankę betonową rozściela się w formie za pomocą przesuwnego rozdzielacza betonu i wyrównuje za pomocą jego zgarniaka. Następnie włącza się stół wibracyjny w celu wstępnego zagęszczenia mieszanki betonowej przez 60-120 s. Po zakończeniu wibrowania forma wstępuje na wózek walcowniczy i na nim przechodzi z prędkością 1,5 m/min. pod wałkami wibracyjnymi maszyny. Pod wpływem wibracji mieszanka betonowa zostaje poddana ostatecznemu zagęszczaniu przy równoczesnym stopniowo wzrastającym nacisku wałków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Za pomocą twardych sprężyn wałki wibracyjne wywierają na beton nacisk, który stopniowo wzrasta w miarę przesuwania się formowanego wyrobu pod wałkami. Przy tym wielkość zgniatania betonu odpowiednio zmniejsza się i ostatni wałek wyrównuje powierzchnię uformowanego wyrobu (uprawnienia budowlane).

Droga wysokiego stopnia zagęszczenia

Po zakończeniu cyklu siłowego wibrowalcowania dźwigniki zdejmują formę z wyrobem nad wózkiem walcowniczym i przenoszą ją na przenośnik wózkowy komory obróbki cieplno-wilgotnościowej. Czas trwania cyklu formowania wynosi ok. 8 minut. W dalszym ciągu formy z wyrobami układa się w stosy po 6-7 szt. i poddaje cieplno-wilgotnościowej obróbce w specjalnej komorze w ciągu 6 godz. przy temperaturze 50-60°C. W komorze stosy form przesuwają się przy rytmicznym ruchu wózków. W tym czasie, kiedy jeden stos wychodzi z komory, z przeciwnej strony wchodzi do niej stos form ze świeżo uformowanymi wyrobami (program egzamin ustny).

Po obróbce cieplno-wilgotnościowej płyty drogowe wydobywa się z form i skierowuje do komory dojrzewania. Tu przetrzymuje się je dodatkowo w ciągu 20 godz. przy temperaturze 20-30°C i wilgotności ok. 100%. Z komory dojrzewania płyty skierowuje się do magazynu gotowych wyrobów, gdzie w okresie letnim przy wysokiej temperaturze otoczenia są one poddawane systematycznemu nawilżaniu za pomocą specjalnej zraszającej instalacji deszczowej (opinie o programie).

Przy produkcji płyt drogowych, stosując metodę siłowego wibrowalcowania wilgotnej mieszanki betonowej przygotowanej na wysoko jakościowych frakcjonowanych kruszywach i cementach portlandzkich wysokich marek, w połączeniu z łagodnym reżymem obróbki cieplno-wilgotnościowej, udaje się otrzymać wyroby o wysokich właściwościach fizykome- chanicznych. Tak więc, przy produkcji pełnych sześciokątnych płyt drogowych marki DSSz-3 o grubości 18 cm i długości boku 116 cm wykorzystano wilgotne mieszanki betonowe z użyciem hydrofobowego cementu portlandzkiego marki 400 Biełgorodskiej Fabryki, w granicach 400-1-500 kg/m3 przy W/C = 0,30-1-0,32. Drogą wysokiego stopnia zagęszczenia mieszanki betonowej przy siłowym wibrowalcowaniu uzyskano wyroby o marce betonu 500 i mrozoodporności 300 cyklów (segregator aktów prawnych).

Do budowy rurociągów podziemnych stosuje się często rury betonowe i żelbetowe, które w zależności od wielkości wewnętrznego ciśnienia hydraulicznego dzieli się na bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Rury bezciśnieniowe dzieli się na ściekowe (deszczowe), kanalizacyjne, drenażowe, nawadniające i in (promocja 3 w 1). Rurami tymi ciecze przemieszczają się grawitacyjnie; w szczególnych przypadkach eksploatacji i przy próbach hydraulicznych można czasowo dopuścić ciśnienie hydrostatyczne do 5 m słupa wody.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 8 Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 9 Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 10
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 11
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 12 Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 13 Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 14
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budynki o konstrukcji mieszanej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami