Blog

08.05.2020

Rusztowania przęseł sprężonych

W artykule znajdziesz:

Rusztowania przęseł sprężonych

Rusztowania przęseł sprężonych

Belki z desek zbijanych na gwoździe są stosowane nie tylko jako belki główne utrzymujące rusztowanie w danym przęśle, lecz też jako belki drugorzędne w budowie pomostów rusztowań ustawianych na słupach lub zastrzałach. Belki zbijane na gwoździe były używane również w budowie krążyn mostów lukowych.

Zmiany sił występujące podczas sprężania (program uprawnienia budowlane na komputer).

W początkowym okresie sprężania rusztowanie oddziaływa na konstrukcję betonową siła równą ciężarowi masy betonowej. W miarę naprężania kabli konstrukcja unosi się, a oddziaływania rusztowania maleją. Po zakończeniu sprężania oddziaływanie rusztowania nie zanika całkowicie, gdyż sprężyste ugięcie rusztowania jest zwykle większe od uniesienia konstrukcji pod działaniem siły sprężającej. Oddziaływanie rusztowania powoduje w pobliżu podpór rozciąganie dolnych części konstrukcji.
Sprężanie wykonywane jest przy niepełnym ciężarze przęsła, tj. bez ciężaru betonu ochronnego, nawierzchni i innych części.

W belkach ciągłych wywołuje to zmniejszenie naprężeń ściskających na dolnych krawędziach przęsła w pobliżu podpór pośrednich lub nawet - wystąpienie naprężeń rozciągających (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Siła sprężająca po naprężeniu kabli osiąga maksymalną wielkość; z biegiem czasu na skutek skurczu i pełzania betonu wielkość siły ulega zmniejszeniu. Rozciąganie na podporach pośrednich przęseł ciągłych wywołane siłą sprężającą osiąga w czasie sprężenia wartość największą.
Sposób podparcia przęseł odbiega zwykle od założeń projektu. W obliczeniach przyjmowane jest podparcie punktowe, gdy w rzeczywistości przęsła są podparte na pewnej powierzchni. Rzeczywisty moment podporowy jest przeto mniejszy od momentu obliczeniowego. Siła sprężająca wyliczona z momentu teoretycznego wywołuje nadmierne rozciąganie dolnej części konstrukcji i zwiększa niebezpieczeństwo powstania przy podporach pęknięć betonu.
W pobliżu podparcia występują w przęśle poprzeczne naprężenia główne rozciągające (uprawnienia budowlane).

Sztywność rusztowania

Sztywność rusztowania wzdłuż przęsła przeciwdziała w czasie sprężania swobodnemu występowaniu skróceń wzdłużnych w betonie i wywołuje w nim rozciągania.
Do zabezpieczenia od uszkodzeń przęseł rozdzielonych na podporach służą następujące środki:

- projektowanie konstrukcji sprężonej z uwzględnieniem zmniejszenia teoretycznego momentu podporowego;
- umożliwianie występowania w rusztowaniach odkształceń wzdłuż przęseł;
- sprężanie konstrukcji etapami przy jednoczesnym usuwaniu rusztowania (program egzamin ustny).

Do zabezpieczenia od uszkodzeń przęseł ciągłych można stosować następujące środki:
- zdjęcie stężeń i zakotwień rusztowania nadających mu sztywność wzdłużną; umożliwia to odkształcenia rusztowania pod działaniem siły sprężającej;
- sprężanie przęseł w dwa lub trzy dni po ich zabetonowaniu siłą równą 10 do 15% ostatecznej siły sprężającej; zapobiega to pęknięciom mogącym wystąpić wskutek skurczu betonu;
- sprężenie przęseł po uzyskaniu przez beton dostatecznej wytrzymałości, siłą wystarczającą do przeniesienia ciężaru własnego przęseł oraz usunięcie rusztowania.
W budowie mostów dużych rozpiętości, wykonywanych na wysokich rusztowaniach, w których do przeniesienia ciężaru własnego konieczna jest duża siła sprężająca, a wpływ sprężystych oddziaływań rusztowania jest znaczny, należy - w celu zapobieżenia rysom - rusztowanie stopniowo obniżać w miarę wzrostu siły sprężającej (opinie o programie).

Zasady budowy rusztowań pod konstrukcje sprężone. Profesor F. Leonhardt w swym podręczniku „Der Spannbetonbau” zaleca przestrzeganie następujących zasad w budowie rusztowań pod konstrukcje sprężone
Należy przestrzegać, aby rusztowania nie stawiały zbyt dużych oporów odkształceniom ustroju betonowego podczas sprężania Oddziaływania rusztowań wzrastają proporcjonalnie do długości sprężanych przęseł (segregator aktów prawnych).
W przeciwieństwie do rusztowań deskowania drewniane nie dają większych oporów przy sprężaniu zabetonowanych na nich elementów betonowych.

Kształt rusztowań powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem:
- odkształceń rusztowań pod ciężarem własnym, wywołanych ściskaniem słupów, osiadaniem podpór, odkształceniami w złączach, ugięciami;
- wygięć zabetonowanej konstrukcji pod działaniem ciężaru własnego;
- wygięć wywołanych sprężaniem z uwzględnieniem skurczu i pełzania betonu oraz strat w siłach sprężających (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami