Blog
Rusztowania robocze
W artykule znajdziesz:
Rusztowania robocze
Rusztowania robocze nie różnią się od rusztowań roboczych używanych do wykonywania innych robót budowlanych - muszą jedynie być dopasowane do betonowanej konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Rusztowania tego rodzaju są potrzebne zazwyczaj przy wznoszeniu konstrukcji na znacznych wysokościach, jeśli samo deskowanie pod konstrukcję nie wystarcza równocześnie jako pomost roboczy.
Rusztowania robocze wykonywane obok rusztowań pod deskowania konstrukcji zostały omówione w rozdziałach o konstrukcjach, których wykonanie wymaga zastosowania obu rodzajów rusztowań. Szczegółowego omówienia wymagają rusztowania deskowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na deskowania konstrukcji betonowych i żelbetowych działają zarówno obciążenia pionowe wywołane ciężarem własnym deskowań, betonu konstrukcji, środków transportowych (taczki, japonki itp.) oraz robotników układających masę betonową jak również obciążenia poziome od siły wiatru i od parcia masy betonowej, występującego szczególnie przy zagęszczaniu (wibrowaniu). Rusztowania deskowań mają za zadanie przejęcie wyżej wymienionych obciążeń i utrzymanie deskowania w ustalonym projektem położeniu (uprawnienia budowlane).
Rusztowania powinny wykazywać wymaganą wytrzymałość i stateczność. Przy obliczaniu usztywnień i ich połączeń zaleca się uwzględnić działanie dodatkowych sił poziomych, nie dających się ściśle ustalić, a powstających wskutek nieprzewidzianych obciążeń, nieuniknionych odchyłek słupów od pionu itp. Wielkość tych dodatkowych sił poziomych można przyjąć równą ^ obciążeń pionowych, przy założeniu, że działają na najniekorzystniej obciążony węzeł, w którym zbiegają się usztywnienia.
Konstrukcja rusztowań powinna zapewniać ich odkształcenia równomierne i jak najmniejsze. Ponadto powinna ona być możliwie prosta, łatwa do wykonania, regulowania i rozebrania, powinna również umożliwiać rozdeskowanie konstrukcji bez wstrząsów, dzięki możliwości równomiernego opuszczania rusztowania.
Siły występujące w elementach rusztowania powinny być przekazywane zgodnie z założeniami teoretycznymi. W ustrojach prętowych osie prętów powinny znajdować się w płaszczyznach ustrojów statycznych.
Rusztowanie drewniane
Rusztowanie drewniane powinno być wykonane zgodnie z zasadami obowiązującymi w konstrukcjach drewnianych oraz zgodnie ze sztuką rzemiosła ciesielskiego (program egzamin ustny).
Siły występujące w elementach rusztowania, wynikające z działania wszelkich możliwych obciążeń, powinny być w sposób niezawodny przekazane na grunt lub inną konstrukcję, na przykład na stropy międzypiętrowe, ściany itp.
Obciążenia działające na stojaki powinny być przekazywane na grunt za pośrednictwem podwalin i ewentualnie podkładek o takiej powierzchni, przy której naprężenia i osiadanie nie przekraczają granic dopuszczalnych. W niektórych przypadkach (przy słabych gruntach) zamiast podwalin drewnianych stosuje się fundamenty betonowe (opinie o programie).
Nie należy ustawiać rusztowań na zamarzniętym gruncie, bo po rozmarznięciu może nastąpić osiadanie gruntu i wraz z nim rusztowań. Nie należy również dopuścić do zamarznięcia gruntu pod rusztowaniem ustawionym przed nastaniem mrozu. Grunt zamarzając może spowodować uniesienie rusztowania do góry, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji żelbetowej spoczywającej na rusztowaniu (segregator aktów prawnych). W żadnym przypadku nie należy pod stojaki podkładać cegieł, kamieni lub innych materiałów budowlanych układanych w jednej lub kilku warstwach, chyba że zapewni się tego rodzaju podparciu całkowitą stateczność. Do budowy rusztowań używa się drewna lub stali.
O wyborze najodpowiedniejszego materiału w każdym konkretnym przypadku powinien decydować przede wszystkim koszt, na który składa się zużycie materiału oraz pracochłonność wykonania i demontażu. Niezależnie od tego powinien być spełniony warunek wymaganej wytrzymałości.
Elementy rusztowań przeznaczone do przenoszenia obciążeń pionowych, tak zwane stojaki, najczęściej są ustawiane pionowo lub niekiedy ukośnie (rusztowanie wachlarzowe, rozdz. 10). Przekroje stojaków drewnianych lub stalowych oblicza się jako elementy ściskane osiowo z uwzględnieniem wyboczenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32