Blog

Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 2
27.02.2020

Rusztowania uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Rusztowania uprawnienia budowlane

Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 3
Rusztowania uprawnienia budowlane

Rusztowania z jednego rządu drabin podwójnych (zdwojonych) na całej wysokości rusztowania stosuje się przy robotach okładzinowych z kamienia lub innych ciężkich elementów. Obciążenie rusztowania o wartości maksymalnej 3 kN/m2 dopuszcza się tylko na jednym pomoście (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wysokość rusztowania niezależnie od liczby drabin w rzędzie może wynosić do 19 m, maksymalny rozstaw stężników licząc wzdłuż drabin - 4 m, rozstaw drabin - do 2 m.
Rusztowania jednorzędowe z drabin wykonanych z polowizn świerkowych (inwentaryzowane) można stosować przy robotach tynkarskich, murarskich i lżejszych okładzinowych. Wysokości drabin mogą być 6, 9 i 12 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wysokość rusztowania - do 27 m, rozstaw drabin - 2-2,5 m, stężenia drabin - co 3 m, kotwienie każdej drabiny do ściany - co 3 m. Maksymalne obciążenie rusztowania 2 kN/m2, dopuszczalne tylko na jednym pomoście.
Rusztowania rurowe zwykłe. Do konstrukcji rusztowań rurowych stosuje się rury instalacyjne ze szwem typu średniego, o średnicy nominalnej 40 mm zgodnie z normą PN/H-84024. Stosuje się odcinki rur o długości 1,8; 3; 4; 5 i 6 m. Na podłużnice, stężenia pionowe i poręcze wzdłużne można używać rur o długości 3,6 i 5,4 m (uprawnienia budowlane).

Stojaki, podłużnice, poprzecznice, stężenia, poręcze mocuje się za pomocą złączy: wzdłużnych, krzyżowych, krzyżowych obrotowych. Stojaki dzielą się na główne, przechodzące przez całą wysokość rusztowania, oraz dodatkowe, ustawione obok stojaków głównych, w celu zmniejszenia przypadającego na nie obciążenia, przy wysokości rusztowania ponad 24 m.

Stojaki ustawia się na podłożu na podstawkach i podkładach oporowych. Podłoże powinno mieć nośność nie mniejszą niż 10 N/cm2.
Najczęściej stosuje się następujące siatki konstrukcyjne:
- dla rusztowań rurowych ciężkich - 2×1,35×2 m,
- dla rusztowań rurowych lekkich - 2,5×1,05×2 m (program egzamin ustny).

Przygotowanie podłoża

Montaż rusztowania rozpoczyna się od ułożenia podkładów oporowych zgodnie z przyjętą siatką konstrukcyjną. Podkłady powinny przylegać na całej powierzchni do podłoża, przy czym podłoże w miejscu usytuowania podkładów nie może mieć spadków w kierunku poprzecznym. Na podkładach montuje się podstawki oporowe (opinie o programie).
Kotwienie rusztowań. Rusztowanie przyścienne o wysokości ponad 6,0 musi być umocowane do ściany budynku, symetrycznie na całej powierzchni czym odległość pomiędzy kotwieniami nie może przekraczać 5,0 m i 4 m w pionie. Przy robotach dachowych konstrukcja rusztowania e może sięgać wyżej niż 3,0 m ponad linię ostatniego kotwienia, a pomostu roboczego - 1,5 m (segregator aktów prawnych).

Pierwsza linia mocowania powinna być położona 2,4-P2,7 m. Rusztowanie należy kotwić do ściany w jego węzłach (z dopuszczalną odchyłką w wypadkach szczególnych do 3,5 cm). Rusztowania mogą być mocowane do ścian silkonów, otworów okiennych lub filarów. Przy robotach tynkarskich stosu- się mocowania do ścian. Średnica otworu w ścianie - 30 mm, kręty do drewna lub haki - 14x14x200 mm. Cięgno łączące węzeł rusztowania z wkrętem lub hakiem stanowi drut wyżarzony, przeciągnięty dwukrotnie i skręcony. W miejscu mocowania poprzecznica powinna być dosunięta do ściany. Mocowanie do balkonów może być wykonane w dwojaki sposób:
- przez założenie podłużnicy rusztowania między prętami balustrady balkonu, możliwie jak najbliżej jego płyty, przy czym podłużnicę kotwiącą montuje się do stojaków złączami krzyżowymi;
- przez połączenie najbliższego węzła rusztowania drutem z dwoma prętami balustrady (z każdym oddzielnie), jak najbliżej płyty balkonowej (promocja 3 w 1).

Pomosty robocze układa się z płyt wykonanych z desek sosnowych, jodłowych lub świerkowych, nie struganych, klasy : II lub IV. Wystające końce desek, na których jest oparta płyta na poprzecznicach, muszą być bez sęków na długości 50 cm.

Wykonana jest ona z 4 desek o wymiarach 2000x150x38 mm, przy czym co druga deska przesunięta jest stosunku do czoła pozostałych o 160 mm. Wystające końce płyty opierają na poprzecznicy rusztowania i zazębiają z wcięciami następnej płyty. Płyty pomostowe z desek o grubości 38 mm przystosowane są do przenoszenia obciążeń użytkowych do 1,60 kN/m.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 8 Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 9 Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 10
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 11
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 12 Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 13 Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 14
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badanie sklerometryczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami