Blog

Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 2
27.03.2020

Rusztowania wiszące stalowe

W artykule znajdziesz:

Rusztowania wiszące stalowe

Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 3
Rusztowania wiszące stalowe

Ostatnio coraz szerzej zamiast rusztowań wiszących drewnianych stosowane są rusztowania wiszące stalowe. Do rusztowań takich należy rusztowanie wiszące stalowe typu RW-2 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Składa się ono z dwóch wciągarek korbowych, na których podwieszony jest pomost roboczy o mocnej ramie z poręczą łatwo demontowaną w przypadku transportu. Wciągarki wyposażone są w podwójny samojezdny mechanizm zapadkowy, co daje gwarancję bezpieczeństwa pracy. Czynności podnoszenia i opuszczania pomostu nie wymagają dużego wysiłku i przebiegają szybko.

Dwie belki związane prętami rozporowymi i obciążone balastem typowym tworzą zawieszenie rusztowania. Produkowane są różne rodzaje zawieszeń dostosowanych do różnych dachów.
Liny mają duży współczynnik bezpieczeństwa i są zakończone zaczepami gwarantowanej jakości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ważniejsze dane techniczne: dopuszczalne obciążenie pomostu 300 kG. wysokość podnoszenia - do 23 m. prędkość podnoszenia (opuszczania) 1.5-2.2 m/min, siła na korbie wciągarki - 15 kG. ciężar wciągarki - 30 kG. średnica liny nośnej - 8,8 mm.
Do robót elewacyjnych. remontowych i konserwatorskich wprowadza się obecnie rusztowania wiszące RWS-2/80.
Rusztowanie dostarczane jest w dwu wariantach:
- jako rusztowanie wiszące, składające się z dwóch pomostów (segmentów), bez wyciągu materiałowego,
- jako rusztowanie wiszące, składające się z dwóch pomostów (segmentów), z wyciągiem materiałowym. Wieże wyciągowe wykonuje się jedno- lun dwuklatkowe.
Podwalina wieży powinna być wykonana z krawędziaków sosnowych o przekroju 14 x 14 lub I6 x 16 cm.
W narożach podwaliny ustawia się po 2 stojaki również z krawędziaków sosnowych o przekroju 14 x 14 cm. Stojaki powinny być połączone ze sobą na zakład i wzmocnione klamrami. Stojaki narożnikowe należy usztywniać deskami sosnowymi grubości 38 mm przybitymi do zewnętrznej strony mniej więcej co 2.3 m oraz tężnikami krzyżowymi z takich samych desek, przybitymi do stojaków między wspomnianymi deskami poziomymi.
W celu zabezpieczenia wieży przed działaniem wiatru zamocowuje się ją stalowymi linami lub drutami zakotwionymi w gruncie. Niezależnie od tego należy przybić do stojaków od strony wewnętrznej poziome bale o grubości 50 mm (uprawnienia budowlane).

Wieże wyciągowe

Bale te powinny być przybite z dwóch przeciwległych stron w odstępach co 2 lub 2.5 m.
Wieże wyciągowe należy budować od razu na całą wysokość (có najmniej 2.3 m ponad wysokość budynku).
Stojaki na wysokość są tak połączone. że złącza poszczególnych gałęzi wypadają na różnej wysokości. W odstępie co ok. 1.5 m stojaki powinny być połączone poziomymi rurami, przy czym na dwóch przeciwległych bokach daje się 2 rury. a na pozostałych rury pojedyncze. Każde pole między poziomymi połączeniami powinno być usztywniane tężnikami krzyżowymi z pojedynczych rur.
Słupy wieży ustawia się na podstawkach z blachy grubości 10 mm (program egzamin ustny). Podstawki te umocowuje się na podwalinie za pomocą śrub lub haków. Do wieży stalowej używa się następujących elementów drewnianych:

a) deski pod prowadnice klatki,

b) belki podtrzymujące belkę nośną,

c) podwalina,

d) slup boczny długości 1.5 m do osadzenia wspornika liny nośnej.
Pierwszą czynnością przy demontażu rusztowań jest ustalenie kolejności rozbiórki. Kolejność tę ustala kierownik robót z majstrem nadzorującym pracę brygady. Demontaż, rusztowań stojakowych rozpoczyna się od zdejmowania poręczy bortnicy i krzyżulców najwyższego pomostu (opinie o programie). Następnie rozbiera się pomost, zdejmuje leżnie i schodnie. Wszystkie elementy opuszcza się na linach za pomocą krążków. Rozbiórkę rusztowań drabinowych rozpoczyna się od zdejmowania krzyżulców i poręczy. potem rozbiera się pomost i przenosi niżej, tak ażeby przy rozbiórce od góry budynku stanowił on pomost ochronny pod pomostem roboczym. Gdy obydwa pomosty znajdą się poniżej połączenia drabin, przywiązuje się górne drabiny linami wypuszczonymi z 2 wyższych kondygnacji budynku, wyjmuje się kliny i jarzma łączące końce drabin, a następnie za pomocą lin opuszcza się drabiny na ziemię (segregator aktów prawnych).

Przy demontażu rusztowań wiszących najpierw opuszcza się na ziemię kosz. następnie wciąga się wysuwnicę na poddasze lub dach budynku i za pomocą krawedziaka opuszcza się liny rusztowania do kosza. Następnie, po ostrożnym opuszczeniu lin. opuszcza się za pomocą liny i krążka wysuwnicę.
Po skończeniu rozbiórki wszystkie elementy muszą być starannie oczyszczone z zaprawy. gwoździ itp.. posegregowane i ułożone w stosy wg asortymentu. Liny należy wysuszyć, oczyścić i zwinięte w kręgi ułożyć w magazynie. Stalowe liny. jak również elementy rusztowań z rur stalowych muszą być także przetarte smarem w celu zabezpieczenia przed rdzewieniem. Wszystkie części rusztowania, zgrupowane wg asortymentów. powinny być ułożone pod zadaszeniem na podkładach rozstawionych co 2 m (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 8 Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 9 Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 10
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 11
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 12 Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 13 Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 14
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Folie z mas plastycznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami