Blog

31.07.2020

Rusztowania wysokie

W artykule znajdziesz:

Rusztowania wysokie

Rusztowania wysokie

Rusztowania wysokie wymagają zabezpieczenia przed wywróceniem pod wpływem parcia wiatru. W tym celu jarzma są dodatkowo usztywnione zastrzałami. Można również zastosować zakotwienie prętami stalowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wysokie rusztowanie dolne na terenie suchym można też konstruować stężając dwa sąsiednie jarzma w kierunku podłużnym stężeniami podłużnymi
poziomymi i ukośnymi, tworząc podporę w postaci wieży kratowej. W ten sposób co drugie przęsło między jarzmami stojaków jest wolne do przejazdu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kleszcze poziome usztywniające podpory wieżowe zakłada się w odstępach 4,00 do 6,00 m.

Tworzą się w ten sposób pola stężeń zbliżone do kwadratu. Jeśli długość stojaków wypada większa od 10,00-12,00 m, należy je sztukować. Złącza wykonuje się do czoła przy zastosowaniu przykładek drewnianych lub stalowych przykręconych śrubami. Złącza zakłada się tuż nad miejscem skrzyżowania kleszczy podłużnych i poprzecznych poziomych.
W szczególnych przypadkach wykonuje się rusztowanie dolne w konstrukcji żelbetowej (uprawnienia budowlane).
Mosty łukowe z pomostem zawieszonym wymagają stosowania rusztowań i deskowań odbiegających od rusztowań mostów łukowych z jazdą górą. Pod most łukowy z pomostem zawieszonym buduje się rusztowanie w zasadzie jak dla mostu belkowego.

Powyżej poziomu pomostu ustawia się rusztowanie i deskowanie łuków i wieszaków. Deskowania te wykonuje się według zasad stosowanych w budownictwie powszechnym, a w szczególności przy budowie hal i konstrukcji żelbetowej łukowej (program egzamin ustny).
Wypada dodać, że mosty łukowe z pomostem wspierającym się na słupach, które z kolei spoczywają na lukach lub sklepieniach, wymagają rusztowań i deskowań słupów, belek i płyt pomostu. Rusztowanie i deskowanie dla tych konstrukcji w zasadzie nie różni się od deskowań i rusztowań konstrukcji stropów belkowo-płytowych. Niekiedy przy większych rozpiętościach i przekrojach belek i płyt należy posłużyć się wytycznymi wykonywania deskowań mostów płytowo-belkowych (opinie o programie).

Zastosowanie rusztowań

Konstrukcje opierające się na lukach lub sklepieniach wykonuje się po opuszczeniu rusztowania. Wyjątek mogą stanowić ustroje, w których konstrukcja pomostu i slupów została potraktowana jako współpracująca z lukami (sklepieniami). Przykład rusztowań i deskowań części konstrukcji mostu spoczywającej na sklepieniu. Rusztowanie mostu łukowego z pomostem zawieszonym charakteryzuje się tym, że slupy (stojaki) rusztowania są wspólne dla oparcia zarówno łuków jak i pomostu zawieszonego (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie rusztowań w postaci wiązarów jest celowe, gdy wymagane jest zachowanie wolnej przestrzeni pod rusztowaniem, gdy grunt nie pozwala na ustawienie na nim rusztowań i wreszcie gdy przęsła mostowe wspierają się na wysokich filarach, a most lub najczęściej wiadukt składa się z większej liczby jednakowych przęseł. Szczególnie uzasadnione jest stosowanie jako rusztowań wiązarów swobodnie podpartych, gdy są możliwości ich wielokrotnego użycia. Możliwości te są dwojakiego rodzaju, mianowicie: albo to samo rusztowanie jest używane do budowy większej liczby przęseł, albo może być używane dodatkowo, w przypadku gdy most ma dużą szerokość i stanowi dwie równoległe niezależne od siebie konstrukcje.

Wówczas po wykonaniu jednego pasa przęsła mostowego, rusztowanie przesuwa się po podporach na filarach w kierunku prostopadłym do trasy mostowej i służy do wykonania drugiego pasa mostu. Wiązary rusztowania wykonuje się na ziemi w pobliżu pierwszego przęsła mostu i następnie za pomocą żurawi odpowiedniego typu montuje się je opierając na przewidzianych zawczasu występach na filarach mostowych na poziomie wezgłowia sklepień. Mogą to być gzymsy, które pozostają na stale na filarach lub prowizorycznie wystające z filarów wsporniki (dźwigary stalowe), które później, po wykonaniu przęseł mostowych, usuwa się. W szczególnych przypadkach przy filarach buduje się specjalne jarzmo do podparcia rusztowania (promocja 3 w 1).

Przy wykonywaniu rusztowań i deskowań filarów mostowych i przy opracowywaniu organizacji placu budowy i organizacji robót - należy przewidzieć
montaż wiązarów rusztowaniowych i przygotować do tego montażu potrzebny sprzęt i rusztowania.

Niekiedy do montażu rusztowań z wiązarów swobodme podpartych stosuje się specjalne rusztowanie pomocnicze, które używa się p kolei do montażu wszystkich przęseł rusztowań.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami