Blog

Plamka wybierająca zdjęcie nr 2
08.06.2021

Związki aromatyczne

W artykule znajdziesz:

Związki aromatyczne

Plamka wybierająca zdjęcie nr 3
Związki aromatyczne

Trwałą woń ma jedynie drewno limby i jałowca. Niektóre natomiast gatunki egzotyczne, zarówno iglaste, iak liściaste, mają charakterystyczną dla siebie silną woń. Jako przykład można wymienić drewno fiołkowe (Acacia homalophylla A. Cunn.), pochodzące z Australii, o silnym zapachu fiołków lub drewno kamforowe (Cinnamomum camphora Nees et Eberm.) ze wschodniej Azji i z Formozy. o zapachu kamfory. Drewno cedrelli (Cedrela odorata L.), pochodzące z Indii Zachodnich, ma charakterystyczną, aromatyczną woń, dzięki czemu stosowane jest do produkcji pudełek na cygara (program uprawnienia budowlane na komputer).

Związki aromatyczne powodujące zapach drewna spełniają w pewnej mierze rolę środków antyseptycznych, chroniących drewno przed owadami. Jako przykład można wymienić limbę lub drzewo kamforowe; drewno ich nie podlega atakom i niszczeniu przez owady, a skrzynie wykonane z ich drewna stanowią dobre zabezpieczenie od moli. Drewno tikowe (teak - Tectona grandis L. f.) wydziela woń kauczuku, co chroni je przed owadami i inwazją świdraka okrętowca - Teredo navalis L.; z tego względu jest cenione jako drewno szkutnicze i okrętowe oraz w budownictwie portowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Termity nie atakują drewna cedrowego gatunków Cedrus atlantica Manetti, C. libani Barr, i C. deodara (Roxb.) Lond.

W wymienionych wypadkach zapach stanowi pożądaną zaletę, w innych może być poważną wadą drewna. Do produkcji beczek i skrzyń przeznaczonych do opakowania artykułów spożywczych nie można stosować drewna o wyraźnej woni. Z tego względu drewno bukowe na beczki do masła powinno być wolne od fałszywej twardzieli lub twardziel dopuszcza się w nieznacznej ilości. Skrzynie i beczki na artykuły spożywcze produkuje się z drewna jodłowego i świerkowego, wykluczając drewno sosnowe, gdyż jego żywiczna woń powoduje psucie się opakowanych produktów (uprawnienia budowlane).

Wiadomości podstawowe

Wilgotność i jej wpływ na fizyczne i mechaniczne własności drewna stanowią skomplikowane zagadnienie teoretyczne. Zmiany zachodzące w drewnie na tle zmian jego stanu higroskopijnego, a więc kurczenie się i pęcznienie, paczenie się i pękanie stanowią cechy ujemne, utrudniające konserwację, obróbkę i zastosowanie drewna.
W drewnie drzew żyjących woda stanowi główny składnik soku wypełniającego żywe komórki, występuje w przestrzeniach międzymicelarnych błony komórkowej oraz wypełnia cewki i naczynia bielu, którymi odbywa się przemieszczanie wody z korzeni do korony (program egzamin ustny).

W świeżo ściętym lub mokrym drewnie wyróżnia się:
- Wodę wolną, która wypełnia cewki i naczynia.
- Wodę związaną (imbibicyjną, higroskopijną), która nasyca błonę komórkową i wypełnia przestrzenie międzymicelarne.
- Wodę konstytucyjną, która wchodzi w skład występujących w drewnie związków chemicznych (opinie o programie). W warunkach praktycznych wody konstytucyjnej nie bierze się pod uwagę.

Świeżo ścięte drewno zawiera zawsze wodę wolną i wodę związaną.
Jeśli oznaczanie wilgotności drewna nie jest związane z badaniem wytrzymałości, pobiera się próbkę w postaci płytki grubości 5-20 mm, wyciętej w odległości 15-25 cm od czoła, z całej powierzchni przekroju badanej sztuki drewna (segregator aktów prawnych).

Pobieranie takich próbek z desek i bali, a zwłaszcza z belek powoduje duże straty materiałowe, tym bardziej że skrócenie badanej sztuki może uniemożliwić jej celowe wykorzystanie. By uniknąć tego stosuje się nawiercanie odpowiednim świdrem i pobieranie próbek w postaci strużyn lub wywiertek. Do pobierania strużyn stosuje
się świdry o średnicy co najmniej 20 mm; strużyny umieszcza się natychmiast w naczyńku wagowym. Metoda ta daje jednak mało dokładne wyniki (zwłaszcza dla drewna o dużej wilgotności), gdyż na skutek tarcia oraz dużej powierzchni strużyn część wody odparowuje przy nawiercaniu (promocja 3 w 1).

Dokładniejsze wyniki dają próbki w postaci wywiertek. pobierane z drewna okrągłego lub z materiałów tartych przy pomocy świdrów przyrostowych. Są one wykonane z wysokogatunkowej stali w postaci zwężającego się cylindra; jego wnętrze stanowi gładką rurę, a strona zewnętrzna ukształtowana jest w postaci świdra.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Plamka wybierająca zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Plamka wybierająca zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Plamka wybierająca zdjęcie nr 8 Plamka wybierająca zdjęcie nr 9 Plamka wybierająca zdjęcie nr 10
Plamka wybierająca zdjęcie nr 11
Plamka wybierająca zdjęcie nr 12 Plamka wybierająca zdjęcie nr 13 Plamka wybierająca zdjęcie nr 14
Plamka wybierająca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Plamka wybierająca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Plamka wybierająca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami