Blog

Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 2
10.01.2022

Rusztowanie płyty stropowej

W artykule znajdziesz:

Rusztowanie płyty stropowej
Rusztowanie płyty stropowej

Rusztowania wykonywane są w zasadzie z dwóch materiałów: drewna i stali. Rusztowania deskowań jednorazowych i rozbieralno-przestawnych zwykłych są zazwyczaj z drewna, natomiast rusztowania deskowań rozbieralno-przestrzennych inwentaryzowanych ze stali (przeważnie z rur stalowych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stal stosowana jest do rusztowań w postaci rur i kształtowników stalowych. Rury używane są do budowy podpór, natomiast kształtowniki na dźwigary oraz usztywnienia deskowań, głównie w celu przejmowania sił poziomych od parcia betonu. Wielokrotność użycia elementów stalowych na rusztowania jest znaczna. Jedynie przy niewłaściwej konserwacji elementy większe ulegają po dłuższym użyciu korozji, drobne natomiast zagubieniu (kliny, łączniki, przekładki itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Koszt rusztowań inwentaryzowanych przy wielokrotnym użyciu jest znacznie n. ższy od rusztowań drewnianych. Jednak znaczne koszty nakładowe na rusztowania amortyzują się dopiero po dłuższym okresie czasu.

Rusztowania deskowań dzielą się na rusztowania płyt, belek oraz elementów pionowych jak słupy wolnostojące, ściany itp. Rusztowania płyt i belek przenoszą ciężar wykonywanej konstrukcji oraz obciążeń użytkowych. Natomiast rusztowania słupów i ścian zabezpieczają stateczność deskowań lub przejmują parcie masy betonowej (uprawnienia budowlane). Rygi podtrzymujące deskowanie pod płytą stropową przenoszą obciążenia od płyty bądź bezpośrednio na deski oporowe belek, bądź na poprzecznie do ryg ułożone krawędziaki oporowe, a z nich na stojaki.

Elementy poziome (rygi) wykonywane są zazwyczaj z desek o grubości 25 mm do 38 mm (przy konstrukcjach cięższych). Jedynie w konstrukcjach inżynierskich (np. mosty) stosowane są bale i belki drewniane. Połączenie ryg ze stojakami w deskowaniach jednorazowych wykonuje się bądź przez wykonanie wrębu, wsparcie na nim rygi i przybicie jej do stojaka lub też przez wsparcie rygi na nakładce i przybicie rygi i nakładki do stojaka gwoździami (program egzamin ustny).

Rusztowania pod deskowania belek

Odległość między rygami uzależniona jest od wytrzymałości i ugięcia deskowania płyty, natomiast rozstaw stojaków od wytrzymałości i ugięcia rygi oraz wytrzymałości stojaka (opinie o programie). Stojaki ustawione są na podwalinach z desek w przypadku twardego podłoża lub na balack o grubości powyżej 50 mm przy podłożu słabym (ziemia). Między każdym stojakiem i podwaliną wbijane są kliny drewniane. Umożliwia to zarówno wyrównanie wysokości stojaków jak również opuszczanie rusztowania, co jest niezbędne przy rozdeskowaniu płyty stropowej. Wybijanie bowiem stojaków bez klinów może doprowadzić do uszkodzenia wykonanego stropu.

Należy zwrócić uwagę na dobre odwodnienie podłoża w przypadku oparcia rusztowania na nieprzepuszczalnym gruncie, gdyż w czasie betonowania przez deskowanie przedostaje się woda, która zmniejsza wytrzymałość gruntu i może doprowadzić do nadmiernego osiadania rusztowań.

W celu zabezpieczenia należytej sztywności rusztowanie stężane jest w płaszczyźnie poziomej usztywnieniami wykonanymi z przybitych do stojaków desek o grub. 25 mm w dwóch prostopadłych kierunkach. Przy wysokości rusztowania do 4 m usztywnienie wykonuje się w środku wysokości rusztowania, jednak nie niżej jak 2 m, aby umożliwić poruszanie się robotników (segregator aktów prawnych). Skrajne przęsła rusztowań powinny dodatkowo być usztywnione krzyżulcami wykonanymi również z desek.

Rusztowania pod deskowania belek i podciągów. Rusztowanie pod belki lekkie (łącznie z płytą stropową) składa się z pojedynczego rzędu stojaków ustawianych bezpośrednio pod dnem koryta stanowiącego deskowanie belki i oparte jest na poprzeczce przybitej do górnego końca stojaka (promocja 3 w 1). Poprzeczka jest usztywniona dwoma  Rusztowania deskowań rozbieralno-przestawnych zwykłych stosowane są przy wykonywaniu podobnych do siebie konstrukcji żelbetowych. Elementami specjalnie przygotowanymi do wielokrotnego użytkowania są stojaki oraz dźwigary poziome podtrzymujące deskowanie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 7 Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 8 Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 9
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 10
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 11 Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 12 Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 13
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dachy budowli nadziemnych zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami