Blog

Rysunek techniczny budowlany
W artykule znajdziesz:
Rysunek techniczny budowlany

Ważniejsze oznaczenia graficzne na rysunkach budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na rysunkach architektoniczno-budowlanych stosowane są znormalizowane oznaczenia graficzne. Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych oraz w PN-7U B-01030. Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych.
W zależności od skali i przeznaczenia rysunku rozróżnia się trzy stopnie dokładności (uszczegółowienia! oznaczeń graficznych:
- stopień oznaczenia wykonywane na rysunkach w skali 1:200 i mniejszych (I 500. 1:1000).
- stopień oznaczenia wykonywane na rysunkach w skali 1:100 i 1:50.
- stopień oznaczenia w skalach większych niż I :50: stosuje się podane w normie oznaczenia dla II stopnia dokładności albo rysuje się rzeczywisty kształt i wygląd (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najczęściej stosowane w projektach technicznych i rysunkach roboczych oznaczenia gruntów budowlanych, elementów i ustrojów budowlanych, ważniejszych elementów i urządzeń instalacyjnych, elementów wyposażenia oraz materiałów budowlanych.
Poza wymienionymi wyżej normami istnieją również normy dotyczące oznaczeń stosowanych na rysunkach zagospodarowania terenu, zagospodarowania placów budowy rysunkach konstrukcyjnych i instalacyjnych. Charakterystyka i zastosowanie podstawowych spoiw budowlanych (uprawnienia budowlane).
Podstawowymi materiałami wiążącymi w budownictwie są spoiwa mineralne (nieorganiczne). Do nich zalicza się spoiwa wapienne, cementowe, gipsowe, magnezjowe i glinę. Spoiwu mineralne dzielą się na 2 grupy. Spoiwa powietrzne, które po zarobieniu wodą mogą wiązać i twardnieć tylko na powietrzu, a na działanie wody są nieodporne nawet po stwardnieniu spoiwa hydrauliczne, które po wstępnym zarobieniu wodą wiążą i twardnieją zarówno na powietrzu, jak i w wodzie (program egzamin ustny). Do spoiw powietrznych należą: wapno zwykle, czyli powietrzne, spoiwa gipsowe i magnezjowe oraz glina Do spoiw hydraulicznych należą cementy i wapna hydrauliczne.
Główne cechy spoiw
Do podstawowych cech spoiw należą stałość objętości, szybkość wiązania i twardnienia, wytrzymałość, odporność na agresję chemiczną, kaloryczność.
Określa ona przeciętną wielkość ziarenek spoiwa. Im ziarna są bardziej drobne, tym wiązanie przebiega szybciej (opinie o programie). Stałość objętości. Cecha ta związana jest z wielkością pęcznienia i skurczu spoiwa. Pęcznienie spowodowane obecnością grudek niezgaszonego wapna lub tlenku magnezowego w sztucznym kamieniu jest szkodliwe.
Skurcz na ogól nie jest niebezpieczny. Szybkość wiązania i twardnienia. Moment, w którym mieszanka spoiwa z wodą i ew. kruszywem zaczyna gęstnieć, nazywamy początkiem wiązania. Moment, w którym mieszanka zmienia się w ciało stale, nazywamy końcem wiązania.
Czas wiązania liczy się od momentu dodania wody do spoiwa. Po okresie wiązania następuje twardnienie (segregator aktów prawnych). Cement hutniczy jest bardziej odporny na agresję chemiczną od cementu portlandzkiego, a portlandzki od spoiw wapiennych. Kaloryczność. Jest to zdolność wydzielania ciepła przez spoiwo w zetknięciu się z wodą.
Można powiedzieć ogólnie, że im spoiwo szybciej wiąże i szybciej twardnieje, tym więcej wydziela ciepła.
Dlatego przy stosowaniu tego wapna należy stosować środki ochrony osobistej: maski, szczelne kombinezony, rękawice ochronne, a także przestrzegać higieny osobistej (promocja 3 w 1). Ciężar objętościowy wapna palonego w stanie luźno nasypanym wynosi 0.74-0.8 T m\ a w stanic utrzęsionym U 4-1.3 T m.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32