Blog
Rysunek warstw geologicznych
W artykule znajdziesz:
Rysunek warstw geologicznych
Jeśli chodzi o izolacje zabezpieczające przed wodą przesączającą się (tarasy, pomosty mostów itp.), to używane są najczęściej izolacje asfaltowe z dwoma wkładkami z papy asfaltowej. Znaczna jednak liczba uszkodzeń w izolacjach wykonanych w ten sposób wykazała, że nawet przy użyciu grubych pap izolacja tego typu nie zawsze wystarcza (program uprawnienia budowlane na komputer).
W zasadzie nie powinny wchodzić tu pod uwagę względy architektoniczne. Autorowi znane są przypadki, w których dzięki podniesieniu obiektów nawet niezupełnie ponad zwierciadło wody naporowej, a jedynie powyżej rzędnej ustalonej w pierwotnym projekcie, uzyskane ogólne oszczędności wynosiły nawet dziesiątki procent.
Jeszcze bardziej niekorzystnie przedstawia się sprawa późniejszych strat i kosztów wykonania dodatkowej izolacji po wybudowaniu obiektu, gdy przy projektowaniu nie uwzględniono rzeczywistych warunków gruntowo-wodnych, w jakich będzie się on znajdować po przekazaniu do użytkowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego w projektach należy podać wszystkie szczegóły dotyczące izolacji i odwodnienia oraz wyjaśnić w sposób nie budzący wątpliwości warunki gruntowe, rysunek warstw geologicznych, zwierciadło wody gruntowej itp.
W literaturze technicznej przytoczone są przykłady nieodpowiedniego ustalenia najwyższego poziomu wody naporowej.
Na przykład izolację wewnętrzną pewnego obiektu wykonywano nawet czterokrotnie: najpierw do poziomu projektowanego, następnie po upływie pierwszej zimy gdy poziom wody podniósł się o 0,5 m ponad przewidywany wykonano izolację na dodatkowym pasie 0,5 m. Po następnym roku wystąpiła powódź w niedaleko położonej rzece i trzeba było izolację wykonać do jeszcze wyższego poziomu (uprawnienia budowlane). Wreszcie następna większa powódź zmusiła do wykonania dalszego, czwartego pasa izolacji.
Przy wznoszeniu budowli należy (w zależności od warunków miejscowych) rozstrzygnąć, jakie materiały izolacyjne mają być użyte oraz jakie sposoby wykonawstwa należy zastosować (program egzamin ustny).
Często można spotkać się z opinią, że rozwiązanie zagadnienia izolacji wodoszczelnej należy całkowicie do obowiązków przedsiębiorstwa wykonującego roboty budowlane. Dlatego też projekt izolacji opracowuje się jedynie schematycznie, raczej w celu zwrócenia uwagi, że w danym przypadku w ogóle należy zastosować izolację.
Przykłady błędów
Praktyka jednak wykazała, szczególnie w ostatnich latach, kiedy roboty izolacyjne są wykonywane przez rzemieślników angażowanych przez przedsiębiorstwa ogólnobudowlane, a nie przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w zakresie izolacji, że przyczyną wadliwych izolacji jest przede wszystkim błędnie lub niedostatecznie szczegółowo opracowany projekt (opinie o programie).
Wykonawca, często o niedostatecznych kwalifikacjach, nie potrafi ani należycie ocenić projektu, ani wprowadzić niezbędnych poprawek i uzupełnień, a improwizowane rozwiązania szczegółów, które często decydują o jakości izolacji, są błędne.
Przykłady błędów popełnianych przy robotach izolacyjnych pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że projekty izolacji powinny być opracowywane w najdrobniejszych szczegółach, z podaniem dokładnego opisu organizacji i sposobu oraz kolejności wykonywania robót (segregator aktów prawnych).
Wiadomo bowiem, że szczególnie rozwiązania projektowe izolacji ściśle są powiązane ze sposobem ich realizacji i bynajmniej nie jest rzeczą obojętną, jak będą one wykonywane.
Ponieważ naprawa uszkodzeń izolacji lub zastosowanie nowej powłoki izolacyjnej jest rzeczą bardzo trudną, a czasem niemożliwą, należy więc stosować materiały dobrej jakości z gwarancją dostawcy lub zbadane w laboratorium. Od starannego wykonania zależy również jakość izolacji.
Przy wyborze izolacji należy ustalić, w jakich warunkach będzie ona pracować. Należy rozróżnić działanie wody opadowej przesączającej się oraz wody naporowej (pod ciśnieniem). Może się zdarzyć, że woda przesączająca się działa przez spiętrzenie przejściowo jak woda pod ciśnieniem (promocja 3 w 1). W tym przypadku należy zbadać, czy wymagane będzie wykonanie izolacji przed działaniem wody naporowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32