Blog

24.02.2020

Rysy i spękania uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Rysy i spękania uprawnienia budowlane

Rysy i spękania uprawnienia budowlane

W przypadku występowania w ścianach rys i spękań należy je wypełnić spoiwem za pomocą iniekcji, przy czym zaleca się jako wypełniacz zastosować mieszankę na bazie żywicy epoksydowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Po wykonaniu iniekcji i stwardnieniu spoiwa należy, po obu stronach rysy i z obu stron ściany, prostopadle do rysy wykuć w betonie bruzdy głębokości 2,5-4,0 cm.

Odległość między bruzdami powinna wynosić 104-20 cm, a bruzdy z każdej strony rysy powinny sięgać co najmniej po 50 cm. Po wykuciu bruzd należy je dokładnie oczyścić za pomocą sprężonego powietrza i po zwilżeniu wodą wypełnić gęstą zaprawą co najmniej marki 100, w którą wciska pręty stalowe średnicy 4,5-10,0 mm. Następnie należy wyrównać w bruzdach powierzchnie zaprawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Można także zastosować wzmocnienie ścian płaskownikami stalowymi klejonymi do powierzchni ścian betonowych kompozycją na bazie epoksydu. Przebieg czynności powinien być następujący:
- przygotowanie powierzchni betonu do klejenia,
- przygotowanie powierzchni stali do klejenia,
- klejenie stali,
- wykonanie ochrony antykorozyjnej stall (uprawnienia budowlane).

Powierzchnia betonu przeznaczona do klejenia powinna być sucha; należy Ją osuszyć gorącym powietrzem, promiennikami podczerwieni itp. W przypadku powierzchni zanieczyszczonych smarami lub tłuszczami należy je dokładnie oczyścić przez piaskowanie, trawienie 104-20% roztworem kwasu solnego lub zmyć płynem TRI, a następnie wodą i osuszyć.
Czyste powierzchnie ścian betonowych wystarczy oczyścić szczotką drucianą, a następnie sprężonym powietrzem.

Przeznaczona do klejenia stal powinna mieć powierzchnie czyste, nie zardzewiałe i nie zabrudzone smarami, tłuszczami itp.

Powierzchnie zardzewiałe czyści się szczotkami stalowymi, a następnie zmywa płynem Fosol, a tłuszcze, oleje itp. zmywa się rozpuszczalnikiem TRI lub Nitro.
W celu zwiększenia przyczepności stali należy powierzchnie płaskowników czy też blachy odpowiednio naciąć (program egzamin ustny).

Narożnik ścian

Po przygotowaniu powierzchni betonu i stali przyrządza się kompozycje do klejenia według jednej z receptur. Dozowanie utwardzacza następuje przed dodaniem stabilizatora i wypełniaczy. Składniki powinny być bardzo dokładnie wymieszane, a dodawane wypełniacze suche. Wzmocnienie uszkodzonego narożnika ścian piwnicznych nie zawsze będzie możliwe za pomocą klejenia stalowych płaskowników czy też blachy kompozycją wykonaną na bazie żywicy epoksydowej, ze względu na trudności uzyskania czystej powierzchni betonu, jaka jest wymagana przy tego rodzaju pracach.

Ze względu na zabezpieczenie budynku przed penetracją wilgoci ściany podziemia są zabezpieczane pionową izolacją przeciwwilgociową wykonywaną z różnego rodzaju materiałów izolujących, których całkowite usunięcie, bez usunięcia pewnej warstwy betonu ściany, może okazać się niemożliwe. W tej sytuacji, zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych, może to okazać się niecelowe. Natomiast jeśli będzie istniała pewność uzyskania czystej powierzchni betonu, tego rodzaju wzmocnienie wykonuje się w sposób opisany poprzednio, stosując płaskowniki lub blachy zagięte pod kątem prostym, a do klejenia używając kompozycji. Elementy stalowe należy docisnąć do betonu za pomocą rozpór przez’ okres 24-r-48 godzin, a następnie zabezpieczyć stal przed korozją 20-milimetrową warstwą z zaprawy cementowej i wykonać izolację przeciwwilgociową z Cyklolaminatu (opinie o programie).

W przypadku wystąpienia rys lub spękań w pełnych elementach blokowych lub wielkowymiarowych w ścianach wewnętrznych budynku wzmocnienie można wykonać za pomocą prętów stalowych. W ścianach z elementów wielkoblokowych, po wykonaniu iniekcji, prostopadle do rysy wykuwa się z obu stron bloku bruzdy głębokości 2,5-4,0 cm w odległości 10-20 cm. W spoinach między blokami, w przedłużeniu bruzd, wykonuje się otwory na głębokość około 10 cm. Po zmyciu wodą bruzd i otworów wypełnia się je gęstą zaprawą cementową marki co najmniej 80 i wciska się w nie pręty stalowe średnicy 4,5-MO mm, o zagiętych pod kątem prostym końcach, które wsuwa się w otwory w spoinach (segregator aktów prawnych).

Po ułożeniu prętów zbrojenia uzupełnia się zaprawę w bruzdach i otworach równo z licem bloku. W przypadku wystąpienia rys lub spękań w wielkowymiarowym elemencie ściennym w okolicy jego środka wykuwa się, jak poprzednio, bruzdy z obu jego stron o długości takiej, by sięgały minimum po 50 cm poza skrajne rysy. Po zmyciu rys i wypełnieniu ich zaprawą cementową zbroi się je prostymi prętami i wyrównuje powierzchnię bruzd (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami