Blog

19.02.2020

Rysy w betonie uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Rysy w betonie uprawnienia budowlane

Rysy w betonie uprawnienia budowlane

Trzeba mieć na uwadze, że rysy w betonie biegnące wzdłuż prętów zbrojeniowych mogą też ujawnić się bezpośrednio po zdjęciu deskowania (zwykle odpada beton naroży słupów lub belek).

Te zjawiska nie mają nic wspólnego z korozją (na powierzchni prętów nie obserwuje się nawet śladów korozji)(program uprawnienia budowlane na komputer). Przyczyną tego rodzaju uszkodzeń jest nadmierny skurcz cementu lub niedostateczne zwilżenie deskowania przed betonowaniem (częściej), odbywającym się w dni upalne i słoneczne. Po wprowadzeniu betonu do suchego deskowania odbiera ono wodę betonowi, pęcznieje i usiłując oderwać się od słabego jeszcze betonu, powoduje rozerwanie się betonu w najsłabszym miejscu, tj. przy prętach zbrojeniowych. Należy wówczas sprawdzić, czy otulina betonowa nie odspoiła się i na prętach pośrednich.

Zgodność realizacji z założeniami projektowymi.

Gdy zachodzi podejrzenie, że w badanym murze cegła wykazuje niedostateczną wytrzymałość lub odporność na zamrażanie, należy z muru pobrać cegły i poddać badaniom laboratoryjnym.
Beton. Gdy zachodzi podejrzenie zastosowania betonu o wytrzymałości niezgodnej z założoną w dokumentacji, należy przeprowadzić badania wytrzymałości betonu za pomocą sklerometru lub inną metodą nieniszczącą (np. ultradźwiękową) albo nawet przez wycięcie z konstrukcji próbek betonu, które należy zbadać na ściskanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zbrojenie. Ilość zbrojenia mniejszą w stosunku do projektowanego lub niewłaściwe rozmieszczenie zbrojenia w konstrukcjach, które jeszcze nie uległy zawaleniu się, można stwierdzić na podstawie odkrywek zbrojenia lub za pomocą zdjęć Roentgena. Stwierdzenie wyżej opisanej usterki wykonawstwa w konstrukcjach, które uległy zawaleniu się, należy przeprowadzić systematycznie rozkuwając beton wokół zbrojenia.
Objawy korozji betonu i stali zbrojeniowej

Korozja betonu

Jeśli zachodzi podejrzenie, że beton konstrukcji mógł ulec zniszczeniu pod wpływem działania środowiska agresywnego wywołującego korozję, należy przeanalizować przejawy korozji (uprawnienia budowlane).
Jeśli beton znajduje się w wodzie (również gruntowej), zawierającej agresywny dwutlenek węgla, może nastąpić korozja i wyługowanie z betonu zaczynu cementowego. Beton staje się porowaty, traci wytrzymałość, a jego struktura na skutek braku spoiwa cementowego rozpada się. Podobne zjawisko korozji ługującej występuje, gdy woda jest miękka (zawiera mało rozpuszczonych w niej składników mineralnych).

W wodach kwaśnych, zawierających rozpuszczone kwasy (nieorganiczne i organiczne) lub ich sole, zaczyn cementowy w betonie ulega korozji, rozpuszcza się w wodzie i również mamy do czynienia z ługującą kwasową korozją i jej skutkami. Roztwór wodny kwasu siarkowego lub jego soli powoduje korozję bardziej skomplikowaną, której produktem najpierw jest siarczan wapniowy (gips), a następnie związek znany pod nazwą soli Candlotta lub „bakcyla cementowego” (program egzamin ustny).

Sól krystalizuje w postaci białych igiełek ze zwiększeniem objętości o 227%. Beton ulegający takiej korozji, spowodowanej krystalizacją soli zawierających wodę krystalizacyjną, w fazie początkowej procesu ma większą wytrzymałość niż beton nieskorodowany, produkty bowiem korozji wypełniają pory w betonie i uszczelniają go (opinie o programie). Dopiero przy dalszym postępie korozji powstające w masie betonu kryształy rozsadzają strukturę betonu, powodując jego spękanie, aż do całkowitego rozpadu na substancję bezpostaciową, która w środowisku wilgotnym staje się papką.
Przy ocenie (np. za pomocą sklerometru) wytrzymałości podejrzanego o korozję betonu trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ jego wysoka wytrzymałość wcale nie świadczy o tym, że nie podlega on korozji, bo może to być okres przejściowy, po którym nastąpi rozpad betonu (segregator aktów prawnych).

Ułatwić rozpoznanie typu korozji betonu może analiza chemiczna cieczy (wody), z jaką stykał się badany beton. Jeśli korozja nastąpiła w środowisku gazowym wilgotnym, należy przeprowadzić analizę składu chemicznego powietrza.
W wyjątkowych przypadkach, gdy niemożliwe jest zbadanie środowiska, które stało się przyczyną korozji betonu, można przeprowadzić analizę chemiczną betonu (promocja 3 w 1).

Z jego składu (różniącego się od składu betonu nieskorodowa- nego) można wywnioskować, jakie środowisko stało się przyczyną jego korozji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami