Blog

Próby oceny trwałości stolarki
W artykule znajdziesz:

Trwałość elementów i zakresy napraw zależą od wielu czynników. W pierwszym rzędzie oczywiście od doboru materiałów wynikającego z przyjętych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych, ale w dalszej kolejności od jakości robót, sposobu użytkowania itd. W praktyce, przy obserwacjach bezpośrednich budynków stwierdzono dla podobnych (czy nawet tych samych) elementów składowych budynków różne okresy trwałości i różne zakresy potrzebnych w tym samym czasie napraw (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przyjęte w niniejszej pracy okresy trwałości i terminy wykonywania remontów są wielkościami średnimi. Dla przykładu warto podać, że ani producent, ani żadna z placówek naukowo-badawczych, jak i studialno-badawczych, nie określiła trwałości naszej stolarki okiennej i balkonowej tak ważnej w prawidłowym funkcjonowaniu ściany zewnętrznej. Wszystkie próby oceny trwałości stolarki produkowanej od przeszło 10 lat w oparciu o branżową normę BN-65/7122-11 i świadectwo ITB 79/ME/71 przez analogię do stolarki okresu międzywojennego są zawodne i z reguły obarczone dużym błędem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przykładem teoretycznej oceny trwałości (długowieczności) są płytki i wykładziny PCW oceniane powszechnie na 15 lat trwałości. Obecnie, po upływie 15 lat użytkowania pierwszych płytek można stwierdzić, że ocena ta jest wręcz asekuracyjna, a słuszniejsze jest przyjęcie trwałości płytek na 25-30 lat, czyli dwukrotnie dłuższej, niż to określały pierwsze oceny. Dla przykładu podajemy, że badania stanu technicznego wykładzin PCW w hallu Instytutu Techniki Budowlanej w r. 1973 wykazały, iż po 12 latach użytkowania cechy techniczne i użytkowe płytek zmieniły się tylko w nieznacznym stopniu (uprawnienia budowlane).
Ściany zewnętrzne w budynkach
Z doświadczenia dwunastoletniego użytkowania płytek można wnioskować, że płytki te mogą być użytkowane jeszcze minimum 15 lat, tym bardziej że warunki użytkowania płytek są tam szczególnie ciężkie: przez omawiany hall dziennie przechodzi minimum 1000 osób. Dach, a ściślej pokrycie dachu, jest najbardziej narażoną na działanie czynników atmosferycznych częścią budynku i dlatego w czasie okresowych przeglądów należy zwrócić szczególną uwagę na:
- prawidłowość spadków połaci dachowych,
- stan szczelności pokrycia,
- prawidłowe odprowadzenie wód opadowych z płaszczyzn stropodachu, a więc spadki fartuchów, rynien, poziomy obróbek itp.,
- stan techniczny głównych elementów blacharskich, tj. rynien, rur spustowych, koszy rynnowych, fartuchów itp.,
- stan techniczny obróbek blacharskich dodatkowych elementów występujących na dachu, a więc obróbki ścianek kolankowych, ścian maszynowni, kominów, deflektorów, wyłazów, masztów antenowych itd.,
- działanie wentylacji stropodachu,
- stan izolacji termicznej stropodachu (jeżeli jest to możliwe) (program egzamin ustny).
W trybie robót przewidzianych jako remonty planowo-zapobiegawcze powinny być usuwane następujące wady, jeżeli występują one w obrębie dachu:
- deformacje dachu i zły stan osadzenia w konstrukcji dachowej wszelkiego rodzaju urządzeń wystających ponad dach, jak rur wywiewnych, masztów antenowych, podpór instalacji odgromowej, polegający na wykruszeniu fragmentów tynku i obruszaniu najbliższych fragmentów konstrukcji w miejscu zamocowania, możliwości obrotu, pochylaniu się lub podnoszeniu elementów mocowanych (opinie o programie),
- zły stan techniczny pokrycia dachowego, brak należytego i równomiernego spadku połaci dachowych,
- wady obróbek blacharskich na dachu, tj. fartuchów blaszanych, opierzenia murów ogniowych, pasów nadrynnowych, okapników, pokryć gzymsów, obróbek włazów, przejść masztów antenowych, osadzenia drabinek wejściowych, ław kominiarskich itp.,
- brak szczelności i deformacje urządzeń dodatkowych, jak pokrywy włazów, drabiny wylazowe, instalacja odgromowa itp. (opinie o programie).
Ściany zewnętrzne w budynkach wznoszonych metodami uprzemysłowionymi są elementem konstrukcji najbardziej odbiegającym od rozwiązań tradycyjnych i to na ogół proporcjonalnie do poziomu uprzemysłowienia danego systemu. Stanowią obudowę wnętrza budynku, a ich stan techniczny, we wszystkich rozwiązaniach, przesądza o jego cechach użytkowych. Główną funkcją ścian zewnętrznych jest osłona wnętrz budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i hałasem otoczenia. Ich wygląd zewnętrzny decyduje o walorach estetycznych budynków i osiedli (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32