Blog
Rządy autorytarne
W artykule znajdziesz:
Za właściwego twórcę litewskiej państwowości uważa się Gedymina (XIII XIV’), który opanował rozległe obszary zach. i pd. zach. Rusi, a także- założył dwa ośrodki stołeczne - Wilno i Troki. I dalsze wzmocnienie państwa nastąpiło za panowania Giedyminowizów (program uprawnienia budowlane na komputer). Wnuk Giedymina, Jagiełło, dążąc do odsunięcia niebezpieczeństwa krzyżackiego i utrzymania zwierzchność i Litwy nad ziemiami ruskimi woltę wzrastającej potęgi państwa moskiewskiego, zawarł z Polską w I 585 unię w Krewie, mocy której, po przyjęciu chrztu i poślubieniu królowej Polski Indwigi, zasiadł na tronie polskim. Wielkie Księstwo Litewskie pozostawało odtąd w unii personalnej z Polską, zachowując jednak odrębność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W końcu XIX w. coraz moc niej zaczęły ujawniać się na Litwie lendencje narodowościowe. Podczas rewolucji 1901 1907 w Rosji sejm litewski w Wilnie przyznania Iitwie autonomii. I Dopiero jednak I wojna światowa przyniosła odrodzenie państwowośc i litewskiej. Za zgodą Niemiec (okupowały terytorium Iitwy od 1911) w II 1918 Ta ryba (parlament) proklamowała niepodległość kraju (uprawnienia budowlane). Nowe władze litewskie od początku znalazły się w konflikcie z rządem polskim, na tle sporu o Wilońszczyznę. Zajęcie Wilna w 1919 przez Polaków i utworzenie tzw. Litwy Środkowej (Wilno wraz z okręgiem), która w 1922 została włączona do Polski, doprowadziło do zamrożenia wszelkich stosunków polsko litewskich aż do 19 18 (wznowione pod naciskiem dyplomatycznym i wojskowym ze strony Polski). Początkowo na Litwie funkcjonował system parlamentarno gabinetowy, w 1926 w wyniku zamachu sianu władzę przejął prezydent Anlnnas Smelon.i, wprowadzając rządy autorytarne (od 1936 zakaz działalności partii politycznych, z wyjątkiem narodowców), oparte na policji i wojsku (program egzamin ustny).
Siły opozycyjne
W III 19 19 Nieme y zajęły okręg Kłajpedy. Na moc y porozumienia zawartego w 19 19 między Niemcami a ZSRR (tzw. pakt Ribbentrop- Mołotow), po klęsce wrześniowej Polski, do Litwy wcielono zach. część Wileńszczyzny, równocześnie Litwa została włączona do sowieckiej strefy wpływów, a w VIII 1940 utraciła niepodległość stając się jedną z republik ZSRR. W latać h 1940-1941 dokonano masowych deportacji ludności litewskiej w ZSRR (opinie o programie). Po wybuchu w 1941 wojny niemiecko-radzieckiej ziemie litewskie aż do 1941 znajdowały się pod okupacją III Rzeszy. W latać h 1948-1950 przeprowadzono na terenie Litwy kolektywizację rolnic twa, co wywołało opór ze strony ludności. Po dojściu do władzy w ZSRR Michaiła S. Gorbaczowa i zapoczątkowaniu przez niego pieriestrojki powstał w VI I988 Sajudis (Litewski Ruch na Rzecz Przebudowy). Siły opozycyjne na Litwie i w pozostałych republikach bałtyckich podjęły działania zmierzające do uznania paktu Ribbentrop-Mołotow za sprzeczny z prawem międzynarodowym i nieważny (segregator aktów prawnych).
W III 1990 nowo wybrany parlament Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, złożony w większości z przedstawicieli Sajudisu, proklamował przywrócenie niepodległości Republiki Litewskiej. Doprowadziło to do konfrontacji z władzami centralnymi ZSRR oraz blokady ekonomicznej Litwy (ZSRR uznał niepodległość Litwy dopiero we IX 1991 na skutek puczu moskiewskiego). W VIII 1991 niepodległość Litwy została uznana przez większość państw świata. Litwa nie weszła do Wspólnoty Niepodległych Państw, utworzonej po rozpadzie ZSRR. W wyborach parlamentarnych w 1992 zwycięstwo odniosły ugrupowania postkomunistyczne, które sprawowały rządy do 1996. Również w pierwszych po wojnie wyborach prezydenckich w 1993 zwycięstwo odniósł były lider Komunistycznej Partii Litwy, Algirdas Brazauskas. Po wyborach parlamentarnych w 1996 do władzy powróciła prawica (promocja 3 w 1). W polityce zagranicznej w latach 90. ustanowiono bliskie stosunki z Estonią, i Łotwą, nawiązano także kontakty z Zachodem - Litwa podjęła starania o uzyskanie członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, a także CEFTA. Poprawie uległy również stosunki Litwy z ZSRR oraz z Polską (w 1996 porozumienie o wolnym handlu).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32