Blog

05.09.2022

Rządy autorytarne

W artykule znajdziesz:

Rządy autorytarne

Za właściwego twórcę litewskiej państwowości uważa się Gedymina (XIII XIV’), który opanował rozległe obszary zach. i pd. zach. Rusi, a także- założył dwa ośrodki stołeczne - Wilno i Troki. I dalsze wzmocnienie państwa nastąpiło za panowania Giedyminowizów (program uprawnienia budowlane na komputer). Wnuk Giedymina, Jagiełło, dążąc do odsunięcia niebezpieczeństwa krzyżackiego i utrzymania zwierzchność i Litwy nad ziemiami ruskimi woltę wzrastającej potęgi państwa moskiewskiego, zawarł z Polską w I 585 unię w Krewie, mocy której, po przyjęciu chrztu i poślubieniu królowej Polski Indwigi, zasiadł na tronie polskim. Wielkie Księstwo Litewskie pozostawało odtąd w unii personalnej z Polską, zachowując jednak odrębność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W końcu XIX w. coraz moc niej zaczęły ujawniać się na Litwie lendencje narodowościowe. Podczas rewolucji 1901 1907 w Rosji sejm litewski w Wilnie przyznania Iitwie autonomii. I Dopiero jednak I wojna światowa przyniosła odrodzenie państwowośc i litewskiej. Za zgodą Niemiec (okupowały terytorium Iitwy od 1911) w II 1918 Ta ryba (parlament) proklamowała niepodległość kraju (uprawnienia budowlane). Nowe władze litewskie od początku znalazły się w konflikcie z rządem polskim, na tle sporu o Wilońszczyznę. Zajęcie Wilna w 1919 przez Polaków i utworzenie tzw. Litwy Środkowej (Wilno wraz z okręgiem), która w 1922 została włączona do Polski, doprowadziło do zamrożenia wszelkich stosunków polsko litewskich aż do 19 18 (wznowione pod naciskiem dyplomatycznym i wojskowym ze strony Polski). Początkowo na Litwie funkcjonował system parlamentarno gabinetowy, w 1926 w wyniku zamachu sianu władzę przejął prezydent Anlnnas Smelon.i, wprowadzając rządy autorytarne (od 1936 zakaz działalności partii politycznych, z wyjątkiem narodowców), oparte na policji i wojsku (program egzamin ustny).

Siły opozycyjne

W III 19 19 Nieme y zajęły okręg Kłajpedy. Na moc y porozumienia zawartego w 19 19 między Niemcami a ZSRR (tzw. pakt Ribbentrop- Mołotow), po klęsce wrześniowej Polski, do Litwy wcielono zach. część Wileńszczyzny, równocześnie Litwa została włączona do sowieckiej strefy wpływów, a w VIII 1940 utraciła niepodległość stając się jedną z republik ZSRR. W latać h 1940-1941 dokonano masowych deportacji ludności litewskiej w ZSRR (opinie o programie). Po wybuchu w 1941 wojny niemiecko-radzieckiej ziemie litewskie aż do 1941 znajdowały się pod okupacją III Rzeszy. W latać h 1948-1950 przeprowadzono na terenie Litwy kolektywizację rolnic twa, co wywołało opór ze strony ludności. Po dojściu do władzy w ZSRR Michaiła S. Gorbaczowa i zapoczątkowaniu przez niego pieriestrojki powstał w VI I988 Sajudis (Litewski Ruch na Rzecz Przebudowy). Siły opozycyjne na Litwie i w pozostałych republikach bałtyckich podjęły działania zmierzające do uznania paktu Ribbentrop-Mołotow za sprzeczny z prawem międzynarodowym i nieważny (segregator aktów prawnych).

W III 1990 nowo wybrany parlament Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, złożony w większości z przedstawicieli Sajudisu, proklamował przywrócenie niepodległości Republiki Litewskiej. Doprowadziło to do konfrontacji z władzami centralnymi ZSRR oraz blokady ekonomicznej Litwy (ZSRR uznał niepodległość Litwy dopiero we IX 1991 na skutek puczu moskiewskiego). W VIII 1991 niepodległość Litwy została uznana przez większość państw świata. Litwa nie weszła do Wspólnoty Niepodległych Państw, utworzonej po rozpadzie ZSRR. W wyborach parlamentarnych w 1992 zwycięstwo odniosły ugrupowania postkomunistyczne, które sprawowały rządy do 1996. Również w pierwszych po wojnie wyborach prezydenckich w 1993 zwycięstwo odniósł były lider Komunistycznej Partii Litwy, Algirdas Brazauskas. Po wyborach parlamentarnych w 1996 do władzy powróciła prawica (promocja 3 w 1). W polityce zagranicznej w latach 90. ustanowiono bliskie stosunki z Estonią, i Łotwą, nawiązano także kontakty z Zachodem - Litwa podjęła starania o uzyskanie członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, a także CEFTA. Poprawie uległy również stosunki Litwy z ZSRR oraz z Polską (w 1996 porozumienie o wolnym handlu).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami