Blog
Rzeczywiste środki stóp fundamentowych
W artykule znajdziesz:
Rzeczywiste środki stóp fundamentowych są oznaczone krzyżykami, natomiast teoretyczne środki stóp (będące również teoretycznymi środkami slupów i leżące na przecięciu teoretycznych osi x i y) oznaczone są kółkami (program uprawnienia budowlane na komputer). Odchyłki te zestawione są w tabl. 16 w stosunku do dwóch osi wzajemnie prostopadłych x i y, przy czym odchyłki te zawierają łącznie odchyłki B\ i B2. Aby więc ustalić wartość błędu B2 zawierającego błędy składowe B\ i B"2, należy oddzielić błąd B^ Można tego dokonać przez ustalenie położenia tzw. osi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy zwrócić uwagę, że błąd kątowy ma nieznaczny wpływ na konstruowanie elementów montowanych i jest łatwy do wykrycia i poprawienia zwłaszcza, że w pionowych elementach prefabrykowanych (np. ściennych) styki sąsiednich elementów ograniczają możliwość powstawania znaczniejszych błędów. W budownictwie uprzemysłowionym błąd B3 ma wpływ na wygląd elewacji, gdyż powoduje nierówność powierzchni licowej. W tym przypadku sznur jako prowadnica przy ustawieniu elementów nie zawsze spełnia zadanie (uprawnienia budowlane).
Przy określaniu wypadkowego błędu ustawienia elementu w przestrzeni błąd obrotu osi przy uwzględnieniu wszystkich innych błędów składowych może być niekiedy pominięty. Jednak przy pasowaniu elementów wykonanych z małymi odchyłkami wymiarowymi (małymi tolerancjami) i przy pasowaniu „na sucho“ (bez spoin) obrót osi ma niekorzystny wpływ na prawidłowy montaż i powinien być uwzględniony (program egzamin ustny). Ustawianie elementów pionowych lub nachylonych pod określonym kątem ostrym do pionu nie jest czynnością prostą. Z technologii montażu konstrukcji prefabrykowanej wynika, że kolejne czynności ustawiania elementów obarczone są błędami pomiarowymi.
Obserwacja montażu
Przy montażu elementów pionowych stosuje się przyrządy prymitywne lub precyzyjne. Zależnie od dokładności tych przyrządów, jak również od sumienności grupy pomiarowej i montażowej popełniane są większe lub mniejsze błędy, których suma stanowi błąd odchylenia elementu od pionu (lub innego przewidzianego położenia). Ponieważ wielkość popełnionych błędów jest sprawą zasadniczą, gdyż zbyt duże błędy mogą uniemożliwić montowanie wyżej położonych elementów konstrukcji, przeto konieczne jest prowadzenie w pewnych etapach weryfikacji pomiarów przez odpowiedzialną i wysoko kwalifikowaną grupę geodetów (opinie o programie).
Prowadząc obserwację montażu i weryfikując pomiary określono kierunki i wartości błędów popełnianych przy kolejnych czynnościach ustawiania do pionu elementów powszechnie stosowanych w budownictwie uprzemysłowionym. Błąd ten powstaje wskutek przesunięcia środka podstawy słupa w stosunku do punktu przecięcia się teoretycznych osi stopy fundamentowej (w poziomie cechowania stopy lub bezpośrednio nad stopą). Przyczyną błędu jest brak urządzeń w postaci trzpieni i otworów lub prowadnic, za pomocą których ustawia się dokładnie słup w przewidzianym miejscu (segregator aktów prawnych).
Omówimy przypadek ustawienia słupów prefabrykowanych w stopach kielichowych bez stosowania jakichkolwiek prowadnic. Stopa kielichowa ma na górnej powierzchni 4 znaki, określające ściśle kierunki osi teoretycznych x i y, na przecięciu których powinien znajdować się środek podstawy słupa. Boki ustawianego słupa zaopatrzono w odpowiednie znaki, które należy „zgrać" ze znakami na stopie. Montaż odbywa się dźwigiem samobieżnym, przy czym prowizorycznie ustawiony słup jest usztywniony za pomocą drewnianych klinów.
Takie odchylenia są zależne od dokładności przyrządów pomiarowych, kwalifikacji grupy montażowej oraz od warunków montażu. Warunki montażu mają bardzo znaczny wpływ na pionowanie (promocja 3 w 1). Na przykład przy stosowaniu koparki jako dźwigu montażowego odchyłki przy ustawianiu elementów pionowych są duże. Montaż za pomocą koparki polega na prowizorycznym ustawianiu i z reguły poprawianiu położenia elementów po zwolnieniu ich z dźwigu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32